ODEĆA VAM PLIVA U FEKALIJAMA ZBOG OGROMNE GREŠKE KOJU SVI PRAVIMO: Obavezno obratite pažnju na OVO!
ilustracija, Foto: Printscreen

otkrivamo

ODEĆA VAM PLIVA U FEKALIJAMA ZBOG OGROMNE GREŠKE KOJU SVI PRAVIMO: Obavezno obratite pažnju na OVO!

Otkrivamo kako najlakše da očistite kućne elemente

Objavljeno:

Čak 25 mašina za veš sadrži fekalne bakterije u tragovima, sa naše odeće, pokazala su istraživanja.

No, nema mesta panici. Možete je jednostavno i brzo očistiti - u svega nekoliko poteza.

Zapamtite da je neophodno da na svakih nekoliko meseci očitite mašinu - pregrade, vrata, gumu, posude za prašak, bubanj, a evo i kako da to učinite.

Guma i vrata

Pomoću krpice nakvašene sirćetom i četkicom za zube lako i uspešno ćete očistiti gumu na vratima veš-mašine, koja zadržava višak vode i prljavštinu. Takođe, možete je naprskati „asepsolom“, a zatim obrisati ubrusom. Ukoliko primetite da se štroka sa gume ne skida, velika je verovatnoća da je buđ prodrla u nju, pa je najbolje rešenje kupiti novu. Savetuje se da posle pranja vrata mašine držite otvorene. Pregrade za prašak su savršeno mesto za nastanjivanje bakterija i buđi. Izvucite ladicu i operite pod mlazom mlake vode. Ukoliko se tvrdokorni ostaci praška ne skidaju, napunite lavor toplom vodom i u nju sipajte sirće ili deterdžent, a zatim potopite fioku. Nakon dva sata je dobro istrljajte sunđerom, isperite, osušite i vratite.

Bubanj

Iako vam unutrašnjost mašine izgleda čisto, ne zavaravajte se. Toliko je pukotina i rupa u kojima se skrivaju bakterije. Najbolji način da ih se rešite je da bar jednom u tri meseca uključite praznu veš-mašinu. Bubanj ćete uspešno oprati sirćetom i sodom bikarbonom ili sokom od limuna. Ovi sastojci će u potpunosti očistiti i dezinfikovati mašinu. Potrebno je da u pregradu za prašak za veš sipate dve kašike sode bikarbone i pola šolje destilovanog sirćeta. Podesite mašinu na najvišu temperaturu i izaberite najduži ciklus pranja. Isti trik leži i u šolji svežeg limunovog soka, pomoću kojeg ćete ukloniti neugodne mirise i ostatak praška, kao i rđu

Filter

Ne zaboravite da obavezno očistite i filter veš-mašine, čiji je zadatak da prikupi sve sitne stvarčice, poput komadića tkanine i dugmića, koji su česti uzročnici začepljenja mašine. Zbog ogromne količine vlage i toplote i filter je dušu dao za bakterije, zato je njegovo redovno čišćenje neophodno, kako zbog prljavštine, tako i zbog mogućih kvarova.

Vlaga

Ukoliko vam se događa da vam se garderoba poslije pranja oseća na vlagu, znajte da imate problem sa veš-mašinom. Kako biste uklonili taj miris, uzmite ulje od karanfilića. Dovoljno je da sipate svega 10 kapi u bubanj i uključite da mašina odradi pun ciklus na višoj temperaturi.

Ako mrzite peglati odeću, budite bez brige. Iskusne domaćice pronašale su trik koji ovaj posao itekako olakšava. Veoma je jednostavan i ne zahteva nikakav trud, muku, ni novac, barem u slučaju ako imate mašinu za sušenje veša. Sve što vam je potrebno jesu tri kockice leda.

Naime, u mašinu za sušenje vešta stavite odeću koju treba ispeglati, pa uključite na visoku temperaturu nekoliko minuta. Nabori na vešu bi trebalo da nestanu, ali je važno da ne pretrpavate mašinu kada koristite ovu metodu - ubacite svega tri do četiri komada odeće.

Oni koji su isprobali ovu tehniku tvrde da je poenta da se led otopi u mašini za sušenje, te da se tako stvara para koja potom radi sličan posao kao i pegla. Tu je i relativno sličan trik sa aluminijskom folijom - od nje napravite kuglicu veličine loptice za tenis, a potom je ubacite u mašinu za sušenje zajedno sa mokrim vešom. Tako je navodno odeća nakon pranja, a potom i sušenja vrlo meka, i nije previše izgužvana, pa peglanje ide mnogo brže.

Shannon Lush iz Australije je ekspert u kućnim poslovima i sve domaćice jedva čekaju njene savete.

Sada je u razgovoru sa Newscorp rekla kako je kod žena popularno verovanje da više detrdženta znači čistiju odeću. No, to uopšte nije tačno. Dodala je da ljudi često zbog “previše opranih” peškira dobijaju osip i iritaciju na koži. Razlog je jednostavan. Višak sapuna se zalepi za tkaninu i sušenjem se zagreva. Zato peškiri iz sušilice izlaze onako meki i lepi, ali već dan poslije primaju svoj klasičan, grub oblik. Lush savetuje da se prilikom upotrebe deterdženta vodite devizom – manje je više. U mašinu za veš s prednje strane dovoljno je da stavite tek osminu preporučene količine praška ili tečnosti. One koje se pune odozgo zahtevaju četvrtinu iste količine. Ako vas zanima kako da skratite vreme sušenja veša, poslušajte njen savet o stavljanju suvog peškira u mašinu. Ona tvrdi da će se tako mokra odeća osušiti tri puta brže. Mnogi su ljubitelji omekšivača jer daju stvarima lepši miris. Ipak, ona u to ne veruje jer kaže kako jednostavno ne deluje. “Osnova omekšivača je ulje koje se lepi za odeću u pranju. Radije stavite sirće umesto omekšivača. Verujte mi da neće biti nikakvog mirisa na kraju”, poručila je. Čišćenje kuće više nikada neće biti isto nakon što pročitate neke od saveta i trikova za čišćenje koje vam preporučuju neki od najpoznatijih svetskih profesionalaca. To su ne baš tako poznati trikovi pomoću kojih ćete očistiti svaku prostoriju u kući ili stanu.

Koristite „domaće“ sredstvo za čišćenje podova kako bi se vaš drveni pod sjajio

Pretvorite vaše drvene podove iz bezličnih u blještavo sjajne pomoću ovog domaćeg proizvoda za čišćenje podova od drveta. Ovo ekološko sredstvo napravićete ako pomešate nekoliko šolja sirćeta, sapun i nekoliko drugih sastojaka za čišćenje. Sve pomešajte i očistite podove te gledajte kako postaju sjajni.

Koristite valjak za odeću da očistite mrežasta vrata i prozore

Upotrebite valjak za čiščenje dlačica s kaputa i odeće prilikom čišćenja mreža na vratima i prozorima. Uklonićete razne ostatke koji se tu zadržavaju, uključujući i dlake kućnih ljubimaca. Ako su vrata ili prozor previsoki da bi dohvtili do vrha, valjak pričvrstite na šipku.

Očistite mikrotalasnu bez ribanja i grebanja

Ako ste u potrazi za jednostavnijim načinom čišćenja mikrotalasne bez stvaranja ogrebotina, pronašli ste ga. Možete parom očistiti mikrotalasnu tako što ćete u staklenu posudu nasuti rastvor sirćeta i vode i uključiti mikrotalasnu na nekoliko minuta.

Očistite ventilatore u nekoliko minuta

Sledeći put kada budee u kupatilu proverite stanje vaših ventilatora. Ako su puni prljavštine vreme je za čišćenje. Toplom vodom i deterdžentom izribajte ventilator i kućište kako bi očistili ventilacijski sistem od otpadaka i prašine.

Očistite osetljive kauče na jednostavan način

Razmišljate kako da uklonite mrlje od vode i masnoće sa vašeg kauča presvučenog osjetljivim materijalom? Uzmite bocu s raspršivačem, alkohol i fen za kosu. Mrlje ribajte vlažnim maramicama natopljenim alkoholom i voila! Kauč će biti ponovo lijep i čist.

Dubinski očistite ručice na slavinama

Kako da slavinama vratite blještavilo? Uz pomoć šarafcigera, vode s deterdžentom i štapića za uši očistićete svu prljavštinu nakupljenu ispod ručica na slavinama.

Očistite staklo od rerne bez jakih hemikalija

Tvrdom krpom očistite masnoću i naslage sa stakla u rerni počevši sa manjim delovima, sve dok celo staklo ne bude besprekorno čisto.

Najjednostavniji način za čišćenje plata i plamenika

Očistite zagorele ostatke hrane i drugi nered sa plata i plamenika uz pomoć ovog jednstavnog trika. Koristeći šolju amonijaka i vrećice sa zatvaračem očistite ih tako što ćete ih natopiti otopinom, prekriti sve većicom i ostaviti preko noći. Ujutro ćete imati blistavo čiste plamenike koji izgledaju kao novi!

Očistite odvod četkicom za zube

Možete namirisati smrad iz odvoda? Uzmite četkicu za zube i očistite metalni poklopac odvoda, uklonite sve naslage hrane i sve vratite na mesto.

Očistite filter nape uz pomoć odmašćivača

Koristite odmašćivač na bazi vode kako bi očistili filter nape. Na taj način uštedećete dosta vremena za razliku od drugih metoda čišćenja kao što je natapanje filtera u sudoperu.

Neka četka za WC uvek ima prijatan miris

Kako bi vaša četka za WC uvijek imala svež miris, u kućište naspite malo sredstva za čišćenje ugodnog mirisa. Ne samo da ćete osvežiti miris u kupaonici nego ćete i dezinficirati četku.

Pločice u kupatilu očistite mopom za prašinu

Posle nekog vremena pločice u kupatilu se znaju zaprljati. Mopom za prašinu i nekim sredstvom za čišćenje lagano pređite preko pločica kako bi očistili teško dostupna mesta.

Uske rebraste otvore očistite koristeći nož i krpu

Verovatno ne postoji bolja metoda za čišćenje ventilatora i drugih područja sa uskim rebrastim otvorima. Nož obmotajte krpom i dosegnut ćete i do najskrivenijih mesta i ukloniti i najneuktrotiviju prljavštinu i prašinu.

Očistite indukcionu ploču sa samo tri sastojka

Sve što vam je potrebno su soda bikarbona, hidrogen peroksid i tečni deterdžent. Nanesite mešavinu na ploču i pustite da odstoji oko tri minuta. Potom istom krpom uklonite sve ostatke sredstava za čišćenje.

Koristite vosak za auta i sprečite nastanak mrlja na indukcionoj ploči

Nanesite tanak sloj voska za auta na indukcionu ploču kako bi spriječili nastanak mrlja i nereda u budućnosti. Pored toga, indukciona ploča će izgledati novo i sjajno.

Očistite mašinu za veš

Kada ste poslednji put dubinski očistili mašinu za veš? Uz pomoć ove jednostavne metode sa četiri koraka lako ćete to uraditi.

Prvo pokrenite kompletan ciklus pranja samo sa izbeljivačem kako bi se mašina očistila i deinficirala. Potom ponovo pokrenite program pranja, ovog puta sa sirćetom, koje će rastopiti nakupine deterženta i prljavštine. Zatim krpom očistite prostor oko bubnja mašine, uključujući gumu na vratima.

Vratite sjaj sudoperu od nerđajućeg čelika

U sudoperu imate ružne mrlje? Pomešajte sodu bikarbonu, pastu od tartara i peroksid i nakon čišćenja vaša sudopera će biti kao nov.

Očistite mašinu za suđe

U ovom procesu čišćenja su četiri koraka i trebaće vam soda bikarbona, izbeljivač i sirće u odvojenim ciklusima pranja kako bi vaaša mašina za sudove mirisala i izgledala kao nova.

Četka za bojenje – pomoćnik u čišćenju

Kad dođe vrijeme da očistite toster, uzmite četku za farbanje. Uzmite malo tečnog deterdženta, sirće te staru četkicu kako bi se rešili svih mrvica u i oko tostera.

Očistite teško dostupna mjesta na WC školjki

Kako bi očistili delove daske za WC do kojih ne možete dopreti prilikom redovnog čišćenja, skinite kompletno sedalo za WC školjku. Šarafcigerom sa ravnim vrhom i vlažnim, dezinficirajućim maramicama očistite sva teško dostupna mesta.

Očistite požutele jastuke

Ako su vaši jastuci poprilimi žutu boju, sedeći postupak vratiće im svežinu, belinu i ugodan miris: operite jastuke sodom bikarbonom, izbeljivačem, praškastim deterdžentom i tečnim deterdžentom.

Očistite tuš tokom noći

Obinu plastičnu vrećicu napunite octom, u vrećicu uronite tuš, zavežite vrećicu i ostavite da deluje preko noći. Do jutra bi sva prljavština i kamenac trebalo nestati.

Dubinski očistite dušek

Ako imate decu koja mokre u krevet ili jednostavno imate prljav dušek, preko dušeka pospite sodu bikarbonu, ostavite da deluje nekoliko minuta te potom usisajte . kako bi se rešili mrlja od krvi, znoja ili urina, koristite mešavinu peroksida, tečnog deterdženta i soli

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Novi.ba)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.