![DOBRO OTVORITE OČI: U prodaji je LAŽNO MASLINOVO ULJE! Kada ga kupujete, NA OVO obratite pažnju!](/data/images/2016/06/29/20/40757_maslijne_ls.jpg)
upozorenje
DOBRO OTVORITE OČI: U prodaji je LAŽNO MASLINOVO ULJE! Kada ga kupujete, NA OVO obratite pažnju!
Pokazalo se da je lako i proizvesti i prodati "kopiju" tog ulja, što itekako može biti problem, pogotovo ako ga koristite u jelima
Maslinovo je ulje jedno od najzdravijih ulja koja postoje i neizostavan je deo mediteranske ishrane. Na žalost, pokazalo se da je lako i proizvesti i prodati "kopiju" tog ulja, što itekako može biti problem, pogotovo ako ga koristite u jelima. Lažno ulje možete tako koristiti godinama, a da toga niste svesni - a čak i ako vam ne šteti sigurno vam neće ni koristiti. Lažna maslinova ulja često sadrže betakarotene i malo hlorofila, a rade se tako da se te sastojke najčešće dodaje nekom jeftinom biljnom ulju. Drugi način kopiranja ovog ulja je zapravo njegovo razređivanje sa biljnim uljem - što je naravno još uvek loše, ali barem sadrži ono što verujete da kupujete - dok potpuno lažna imaju samo miris maslinovog. Evo na šta da obratite pažnju kako ne bi kupili lažno maslinovo ulje: 1. Nemojte bukvalno shvatati ono što piše na etiketi Na flaši maslinovog ulja često možemo pročitati "čisto", "prirodno" ili "lagano" - svi su ti pojmovi netačni, a samim tim i besmisleni. 2. Uvek tražite ekstra devičansko maslinovo ulje Postoje i lažni proizvodi na kojima piše "ekstra devičansko maslinovo ulje", ali su ipak najčešće kvalitetniji od onih koji se nazivaju "čistim maslinovim uljem" ili samo "maslinovim uljem", one su boljeg kvaliteta.
![](/data/images/2019/03/06/12/523925_maslinovo-ulje01-profimedia_ff.jpg?ver=1573931478)
3. Proverite datum proizvodnje Ne bi trebao biti stariji od godinu dana. 4. Dobro proučite flašu Ako je flaša tamna verovatnije je da kupujete pravi proizvod. Uvek izbjegavajte ulje u bistroj, prozirnoj boci a posebno u plastičnom pakovanju, savetuju na StethNews. 5. Potražite ime proizvođača Etiketa treba da sadrži naziv imanja ili OPG-a, posebno ako je ulje s manjeg gazdinstva gde je proizvođač i vlasnik maslina koje sam presuje i pravi ulje. Razmislite o svemu ovome sledeći put kada kupujete maslinovo ulje. Nemojte se fokusirati na boju ulja jer može uveliko varirati o vrsti masline, a zanemarite i što na etiketi piše gde je proizvedeno.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Novosti)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!