SPREMNI ZA MORE!
Leto je blizu a vaša kilaža je DALEKO OD IDEALNE: Ova SOS DIJETA rešiće vaš problem za dve nedelje (PRIMER JELOVNIKA)
Dijeta bez brojanja kalorija i izgladnjivanja
Da li ste čuli za dvonedeljnu dijetu koja garantuje podmlađivanje kože, ravan stomak i vitku liniju? Mnoge svetske zvezde, poznate ličnosti i biznismeni pomoć su potražili na austrijskoj klinici "Viva Mayr", koja je poznata po ovoj efikasnoj dijeti. Program mršavljenja dr. Haralda Stosijera, osnivača klinike, podstiče prirodni proces varenja, ublažava probavne probleme poput nadutosti i garantuje više energije, ali i sjajniju kožu. I to bez brojanja kalorija i izgladnjivanja.
Za doručak se jede sirovo voće i povrće
Da bi proces mršavljenja uopšte počeo, morate prvo znati na koji način radi probavni sistem, koji funkcioniše na sličan način kao naš mozak i telo: što smo bliži kraju dana, probavni sistem je sporiji i 'umorniji'. Stoga se u prepodnevnim satima može jesti skoro sve, čak i teško probavljiva hrana poput sirovog povrća i voća. Ipak, za večeru se prepručuje lagana hrana: supe, kuvano povrće i riba. Bitno je jesti najkasnije do 18 sati kako bi se hrana svarila pre odlaska na spavanje.
Prema dr Stosijeru, tehnika gutanja hrane ključna je za brzo mršavljenje što je objašnjeno jednostavnom formulom: što više žvaćete, manje ćete jesti. Naime, laganim žvakanjem mozak dobija više vremena kako bi želucu poslao signal da je telo sito. Takođe, temeljno žvakanje pospešuje oslobađanje nutrijenata iz hrane, kao i njihovu apsorpciju.
Broji se svaki zalogaj
Svaki zalogaj žvače se od 30 do 40 puta, objašnjava doktor Stosijer. Dok vam to ne pređe u naviku, slobodno brojte dok se ne ispuni 'kvota', a koliko je temeljno žvakanje učinkovito, možete proveriti pomoću parčeta integralnog hleba. U jednom obroku žvaćite ga na svoj način, a u drugom prema preporuci "Viva Mayr" stručnjaka. Ubrzo ćete shvatiti da dužim žvakanjem zalogaja brže postajete siti i da je temeljno žvakanje hrane ključ sitosti.
Vino može, voda - ne
Topla voda odličan je način podsticanja probave, a dnevno je potrebno popiti do tri litre, objašnjava dr. Stosijer. Takođe, voda se ne pije tokom obroka. "Pijenjem vode tokom obroka ispira se pljuvačka koja je organizmu potrebna kako bi kvalitetno vario hranu." Najbolje je da vodu pijete 15 minuta pre obroka i najranije pola sata nakon. Ako ne možete bez tečnosti tokom jela, osvežite se biljnim čajem ili malom čašom vina (do dl vina). "Viva Mayr" dijeta ne brani vino jer ono pomaže u varenju masnoća.
Kako sprečiti napade gladi
Iako su ugljeni hidrati temelj piramide ishrane, nekvalitetni ugljeni hidrati poput belog hleba, testenine i slatkiša glavni su uzročnik debljanja, kaže dr. Stosijer. Naime, tokom varenja hrane, ugljeni hidrati se pretvaraju u šećere, a pankreas luči puno insulina kako bi uravnotežio nivo šećera u krvi. Nuspojava visokog nivoa insulina je ta što višak energije iz ugljenih hidrata telo brzo 'skladišti' kao salo. Zamenom jednostavnih ugljenih hidrata kvalitetnim proteinima (malomasno meso), voćem i povrćem, nivo šećera u krvi je stabilan što sprečava 'napade' gladi.
S menija ne morate izbaciti ulje
Kao i kvalitetni proteini, i 'dobre' masnoće neizostavan su deo "Viva Mayr" dijetnog menija. Hladno ceđena ulja orašastih plodova, ulje semenki bundeve i maslinovo, ulje lana i suncokretovo odličan su izbor. Ipak, dnevna količina ne sme da pređe dve kašike. Takođe, ulja možete zameniti semenkama suncokreta, lešnicima, orasima... Sve dok nisu prženi u ulju. Iako "Viva Mayr" ne brani proteine, dr. Stosijer ih preporučuje tek svaki drugi dan. Ipak, povrće i voće možete jesti u neograničenim količinama.
Primjer jelovnika:
Doručak
- 15 g lešnika
- 15 g badema
- 2 kašike semenki lana
- 80 g svežeg kozjeg sira
- 1kašičica meda
- 2 do 3 kašičice limunovog soka
- malo limunova sokađ
- 100 g sezonskog voća
- 3 kašičice ulja lana
Semenke usitnite, umešajte sir, sojino mleko i med. Začinite limunom i dodajte voće iseckano na komadiće. Prelijte uljem.
Ručak
- 4 pileća filea bez kože
- prstohvat soli
- 4 kašičice maslinovog ulja
- 2 kašičice jabukovog sirćeta
- 500 g zelene salate
- 2 isečena paradajiza
- 1 šargarepa, oguljena i isečena
- 1 keleraba, isečena na trakice
- sveže začinsko bilje
- Kašičica kokosovog ulja
Na kokosovomulju propržite ruzmarinom začinjena pileća prsa. Meso isecite na trakice i ostavte sa strane. Pomešajte ulje, sirće i so. U posebnoj posudi pomešajte salatu, povrće i piletinu pa začinite mešavinom ulja i sirćeta.
Večera
- 500 ml vode
- 200 g kukuruznog griza
- so
- 20 g maslaca
- 100 g karfiola
- 100 g šargarepe
- 100 g kelerabe
- majoran za ukrašavanje
Skuvajte kukuruzni griz pa, dok je još topao, umešajte maslac i posolite. Ostavite da se ohladi. Na pari skuvajte povrće i isecite na kockice. Isecite ohlađen griz na kocke i poslužite uz povrće. Ukrasite svežim majoranom. BONUS VIDEO: SMRŠAO BEZ DIJETE: Ovo je program za 45 kg manje za pet meseci!
(Espreso.co.rs/Zdravakrava.24sata.hr)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!