NIJE DOBRO
9 svakodnevnih navika koje vas polagano truju: Niste ni svesni opasnosti
Hronični stres je tihi ubica
U žurbi našeg svakodnevnog života, određene navike koje smatramo bezopasnim mogu delovati kao spori otrov, postepeno pogoršavajući naše fizičko i mentalno zdravlje. Evo 9 takvih navika i kako one mogu tiho da naškode našem blagostanju tokom vremena.
Stresan život
Hronični stres je tihi ubica, koji postepeno iscrpljuje telo i um. Kada stres postane stalni pratilac, on izaziva niz zdravstvenih problema, uključujući bolesti srca, visok krvni pritisak i oslabljen imuni sistem.
Ne sviđa vam se posao
Mrzeti svoj posao je više od obične neprijatnosti; to je značajna opasnost po zdravlje. Stalno nezadovoljstvo može se manifestovati u fizičkim simptomima, uključujući glavobolje, nesanicu i probleme sa varenjem, što ga čini sporim otrovom za telo.
Kontakt sa toksičnim ljudima
Društvo koje biramo igra važnu ulogu u našem ukupnom zdravlju. Okruženje toksičnim ljudima – onima koji vam crpe energiju, omalovažavaju vaša dostignuća ili stvaraju nepotrebnu dramu – može ozbiljno uticati na vaše mentalno zdravlje.
Redovno konzumiranje brze hrane
Brza hrana je zgodna, ali može biti izuzetno štetna kada se redovno konzumira. Ovi obroci često sadrže mnogo trans masti, natrijuma i šećera, koji doprinose gojaznosti, srčanim oboljenjima i dijabetesu.
Gušenje emocija
Potiskivanje emocija može izgledati kao način da se izbegne sukob, ali može imati ozbiljne zdravstvene posledice. Vremenom se nagomilani emocionalni stres može manifestovati kao fizička bolest, zbog čega je važno zdravo izražavati osećanja.
Preskakanje doručka
Doručak se često reklamira kao najvažniji obrok u danu, i to sa dobrim razlogom. Preskakanje doručka može dovesti do nekoliko zdravstvenih problema, uključujući povećanje telesne težine, metabolički sindrom i lošu kognitivnu funkciju.
Stalne brige
Stalna briga, poznata i kao hronična anksioznost, može značajno uticati na vaše zdravlje. Zabrinutost pokreće reakciju tela na stres, što dovodi do povišenog nivoa kortizola. Tokom vremena, visok kortizol može izazvati povećanje telesne težine, oslabljenu imunološku funkciju i povećanje krvnog pritiska.
Zanemarivanje brige o sebi
Zanemarivanje brige o sebi može dovesti do sagorevanja, stanja koje karakteriše fizička i emocionalna iscrpljenost. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), sagorevanje može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući depresiju, hronični umor i kardiovaskularne probleme.
Nikada ne nagrađujete sebe
Nagrađivanje sebe može izgledati trivijalno, ali igra ključnu ulogu u održavanju motivacije i mentalnog zdravlja. Ako ne priznate svoja dostignuća, to može dovesti do osećaja neadekvatnosti, niskog samopoštovanja i na kraju do sagorevanja.
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!