pažnja
Ako vas napadne pas, ovo ni slučajno ne radite! Beogradski veterinar tvrdi - "Tada postajete njegov plen"
Veterinar nam je potom objasnio i šta raditi ukoliko se nađemo u situaciji da nas pas napadne, ili pojuri
Poslednjih dana puno je vesti o napadima pasa na ljude, pa čak i decu. U Paraćinu se čak pojavio snimak celog čopora koji je napao ženu, a onda naočigled preplašenih ljudi rastrgao mačku. Mi smo sada upitali veterinara šta je to što izaziva agresiju kod pasa, koje rase su najopasnije po okolinu, ali i kako se zaštititi u slučaju da se nađemo u nemiloj situaciji u kojoj se našao i pomenuti mališan.
"Pas koji napada je prvenstveno uplašen"
Telegraf.rs razgovarao je sada sa veterinarom Vladimirom Terzinom, a kako bismo saznali šta je to što dovodi do agresije kod pasa, kao i da li postoje znakovi koji nam mogu pomoći da prepoznamo da sa našim psom nije sve kako treba i da treba da budemo oprezni. Prema rečima našeg sagovornika, postoji par razloga koji mogu da dovedu do agresije kod pasa.
- Ta agresija kod pasa je u 80 odsto slučajeva odbrambena, a preostalih deset odsto je polna, odnosno, može da se desi da keruša ima teranje, pa u tim momentima možemo da bude agresivnija prema mužjaku, ili prema objektima koji joj se nađu u blizini, pa i na čoveka - priča nam Terzin na početku.
Ovom prilikom veterinar nam je naveo i koji su to načini na koje možemo na vreme da vidimo da je pas spreman da napadne, pa istakao da se pas u svim tim situacijama oseća prvenstveno uplašeno.
- Pas koji je spreman da napadne je uplašen, spušta uši, savija rep između nogu, gleda prema tlu, i tada može eventualno da usledi napad i da nekog ujede. Takođe, može da mu smeta i buka i iznenadni zvuk. Na primer, sada je period slavlja i stalno se bacaju petarde, pa to može da ih razdraži, uplaši i da postanu agresivniji nego inače i sa budu opasni po svoju okolinu - objašnjava nam veterinar Terzin.
Naš sagovornik govorio je i o napadu koji se pre dva dana dogodio u Rakovici, pa dodao kako mu je cela ta sitacuja jako nejasna.
Veterinara smo pitali i da li postoji neka rasa pasa koju ne bi preporučio ljudima na čuvanje, posebno ljudima sa decom, a odgovor našeg sagovornika je samouveren i glasi: "Ne!"
- Suštinski, ne postoji pas kojeg ne bih preporučio za kućnog ljubimca. Opasan je čovek, nije opasan pas. Osnova agresije je da, ako je pas istraumiran, ako je tučen, ako se prema njemu ne odnosi sa poštovanjem, već agresivno, pas će se tako isto ponašati i prema svojoj okolini. To je nešto isto kao i vaspitanje deteta. Pas od svog gazde mora da bude vaspitavan. Čemu ga uči, tako će se pas i ponašati - priča nam veterinar.
Ipak, postoje rase pasa koje i samo izgledom izazivaju jezu, a veterinar objašnjava da agresija nema veze sa izgledom i da su drugi faktori koji psa mogu da navedu da napadne.
- Mene u ordinaciji nikada nije napao ili ujeo rotvajler, a čivava jeste. Imali smo jednog rota koji nam je dolazio. Ogroman je bio, oko 70 kilograma, još je i ljut. Međutim, nikada sa njim nismo imali problema, još mu i gazda lepo stavi korpu i sve je rešeno - kaže nam Terzin i dodaje da su neki od načina prevencije napada od strane pasa pomenuta korpa, ali i socijalizacija psa.
"Nikada ne bežite od psa!"
Veterinar nam je potom objasnio i šta raditi ukoliko se nađemo u situaciji da nas pas napadne, ili pojuri, a njegov savet je zlata vredan.
- Ne dozvolite da vas pas juri. To nikako! Još ste gore napravili ako se uplašite od psa, pa počnete od njega da bežite. Tada ga stavljate u poziciju predatora, a vi postajete njegov plen. Najbolje je da ostanete mirni, da ne vičete, ne mašete rukama. Biće vam možda tada neprijatno, ali spasićete se. Pas će vas onjušiti, i otići će. Iskreno, on, na kraju krajeva, i nema šta da radi sa vama kao plenom - zaključuje veterinar Vladimir Terzin za naš portal.
(Espreso/telegraf/prenela PV)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!