malo ko zna
Ko je zapravo Asma Al Asad? Danas svi bruje o njoj i njenom potezu: Bivša prva dama Sirije je o ovome ćutala
Ona je ovim potezom označila kraj jednog poglavlja za porodicu Asad
Dok su sirijske pobunjeničke snage ušle u Damask, sve je ukazivalo na to da se predsednik Sirije, Bašar al Asad, povlači iz glavnog grada. Ubrzo su izvori iz vlade potvrdili da je Asad napustio prestonicu, a njegov avion, koji je navodno prevozio predsednika, nestao je sa radara. Zvanična Moskva tvrdila je da je Bašar Al Asad doneo odluku da napusti vlast, što je bio deo njegovih planova za mirnu tranziciju
. Premijer Sirije izjavio je da je vlada spremna na saradnju sa bilo kojim novim rukovodstvom koje bi narod izabrao, naglašavajući da se nadaju mirnom prijenosu vlasti.
Ove promene u političkom pejzažu Sirije nisu mogle proći nezapaženo, a najviše pažnje izazvala je vest da je Asma Al Asad, predsednikova supruga, napustila zemlju sa troje njihove dece, čime je označila kraj jednog poglavlja za porodicu Asad. Iako je ranije odbila ponude za azil i tvrdila da je Sirija jedino mesto na kojem želi da živi, ipak je navodno prošle nedelje odlučila da se preseli u Rusiju, zajedno sa Hafezom (23), Zein (21) i Karimom (20).
Asma Favaz Al Asad rođena je 11. avgusta 1975. godine u Londonu u uglednoj sirijskoj porodici. Otac, Favaz al Akhras, bio je lekar, a majka, Sahar, diplomirani inženjer. Asma je odrasla u Britaniji, gde je stekla visoko obrazovanje, diplomirala je informatiku na prestižnom "Kings College" u Londonu 1996. godine. Nakon toga, planirala je da nastavi studije na Harvardu, ali je 2000. godine, tokom posete Damasku, upoznala Bašara Al Asada. Ubrzo su se zaljubili, a samo nekoliko meseci nakon njihovog susreta, Asma je odlučila da se preseli u Siriju. Brak sa Bašarom, koji se dogodio krajem 2000. godine, usledio je ubrzo nakon smrti njegovog oca, Hafeza Al Asada, što je izazvalo iznenađenje u javnosti, jer je malo ljudi bilo svesno da Bašar ima partnerku.
Brak sa Asmom, obrazovanom i modernom ženom sa Zapada, viđen je kao pozitivan znak, s obzirom na to da je ona bila iz sunitske porodice, dok je Bašar bio alavit. Njen dolazak u Siriju označio je početak novog, modernog imidža porodice Asad, što je ujedno bila i reakcija na tradicionalne političke vrednosti koje su dominirale u zemlji.
Uključivanje u javni život i društvene inicijative
Nakon preseljenja u Siriju, Asma Al Asad se ubrzo angažovala u različitim društvenim i humanitarnim projektima. Putovala je po sirijskim selima, učestvujući u brojnim inicijativama koje su se bavile obrazovanjem, zdravljem i kulturnim razvojem. Takođe, postala je zaštitnica mnogih dobrotvornih organizacija i kulturnih centara, što je izazvalo pozitivne reakcije u međunarodnim medijima. 2010. godine, "Vogue" je objavio članak u kojem je Asmu opisao kao "najmagnetičniju prvu damu", ističući njen stil, obrazovanje i harizmu.
Iako je imala sve atribute da bude međunarodno prepoznata i obožavana ličnost, njen imidž je počeo da se menja 2011. godine, kada je izbio građanski rat u Siriji. Asma je postala meta kritika zbog svojih političkih stavova i uloge u režimu svog muža. Na Zapadu je počelo da se piše o njenoj povezanosti s vladavinom, a mnogi su postavili pitanje da li je ona bila u potpunosti svesna nasilja koje je režim sprovodio protiv opozicije.
Građanski rat i kontroverze
Početak sirijskog građanskog rata 2011. godine promenio je i percepciju Asme Al Asad na Zapadu. Mnogi su počeli da se pitaju da li je ona svesna ili čak podržava represiju koju je režim sprovodio protiv opozicije. U to vreme, strani mediji su objavljivali izveštaje u kojima je Asma optuživana da je odgovorna za nasilje koje je pogodilo civile. Iako su neki tvrdili da ona nije bila potpuno informisana o zločinima režima, drugi su smatrali da je ona aktivno učestvovala u donošenju odluka.
U martu 2012. godine, "The Guardian" je objavio tekst u kojem se navodilo da je Asma podržala vojnu akciju u Homsu, gde je poginulo nekoliko civila, uključujući dva stranaca - francuskog novinara Remija Ošlika i američku novinarku Meri Kolvin. Ove informacije izazvale su dodatne kontroverze, što je kulminiralo odlukom Evropske unije da zamrzne njenu imovinu i zabrani joj ulazak u mnoge zemlje. Iako je izgubila podršku mnogih zapadnih nacija, Asma je ostala uz svog muža tokom ratnih godina, što je dodatno zaoštrilo njen imidž u međunarodnim okvirima.
Odluka o ostanku u Siriji i kasniji politički angažman
Iako su joj ponuđeni azil i finansijska sigurnost u inostranstvu, Asma je ostala u Siriji, izjavivši da ne može da zamisli život ni u jednoj drugoj zemlji. "Ne vidim sebe nigde drugde osim u Siriji", rekla je jednom prilikom, odbijajući ponudu da napusti domovinu. Kasnije, izvori su izveštavali da je postala ključna figura u stvaranju mreže političkog uticaja koja je pomagala režimu da opstane tokom rata, kao i u usmeravanju resursa u interesu porodice Asad. Njen javni imidž u zapadnim medijima bio je u velikoj meri oblikovan kao rezultat političkih i vojnih akcija njenog supruga, te je ona bila često kritikovana zbog toga što je bila smatrana suučesnicom u zločinima režima.
Zdravstveni problemi i povlačenje iz javnog života
U 2018. godini, Asma Al Asad obelodanila je da je uspešno izlečena od raka dojke, što je bio značajan trenutak u njenom životu. Izjavila je da je prošla kroz tešku fazu, ali da je uz podršku porodice uspela da pobedi bolest. Godinu dana kasnije, izjavila je da se potpuno oporavila. Kasnije, 2024. godine, dijagnostikovana joj je akutna mijelocitna leukemija, zbog čega se povukla iz javnog života i posvetila lečenju. Trenutno stanje njenog zdravlja nije poznato, a njena budućnost, kao i budućnost porodice Asad, ostaje neizvesna.
Bonus video:
(Espreso / Ona.rs/ Prenela:M.S.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!