PROBAJTE I VI
Crnogorske priganice po starinskom receptu: Ovako su se nekada pravile - mekani zalogaji za doručak i večeru
U zavisnosti od toga sa čim se serviraju, priganice mogu da budu slano ili slatko, toplo ili hladno predjelo
Priganice su bez sumnje jedan od najprepoznatljivijih simbola crnogorske kuhinje. Nekada su bile način da se sa malo testa nahrani mnogo usta, danas su sastavni deo menija restorana koji drže do tradicije, a u kućama se služe za doručak i večeru.
U zavisnosti od toga sa čim se serviraju, priganice mogu da budu slano ili slatko, toplo ili hladno predjelo. Sa njima se dočekuju gosti, a obavezne su na prazničnim trpezama uz sir, kajmak, suvo meso, ali i med ili džem.
Crnogorske priganice
Ovom prilikom dajemo tradicionalni recept u količinama koje su dovoljne da se napravi "brdo" priganica i da bude "za svu čeljad" velike familije. Vi, naravno, prepolovite i uživajte u jednostavnom, a neponovljivom ukusu.
Potrebno je: 800 g brašna, 600 ml vode, paketić i po kvasca, kašičica soli, kašičica šećera, supena kašika rakije lozovače, ulje ili mast za prženje
Priprema: U toplu vodu stavite kvasac sa malo šećera i brašna i pustite da nadođe. U nadošao kvasac uspite kašiku rakije i polako dodajte brašno pomešano sa solju. Umešeno testo treba da bude nešto ređe, odnosno između gustine testa za palačinke i kiflice. Pokrijte vanglicu čistom krpom i ostavite na toplom oko pola sata. Važan momenat dolazi baš sada jer testo treba dobro "istući" drvenom varjačom. Skupite snage i to uradite energično, baš na ovaj način, bez miksera. Lupajte varjačom podižući testo jer tako u njega ubacujete vazduh, pa će priganice biti meke i šupljikave.
Dok to radite u dublju šerpu sipajte ulje, pa kad se zagreje u njega spuštajte komadiće testa koje vadite kašikom. Pri svakom zahvatanju testa kašiku prvo uronite u hladnu vodu. Na ulje spustite drvenu čačkalicu i kada se oko nje skupe mehurići znajte da je dovoljno vruće da počnete sa prženjem priganica.
Danas se vruće priganice spuštaju na papirni ubrus kako bi se ocedile od viška masnoće, a nekada je baš ta masnoća davala snagu za teške poljske i druge poslove.
Savršene uz slano i slatko
U tradiciji velikih porodica u Crnoj Gori, u vreme kada je u zajednici živelo nekoliko generacija i u kojima je bilo mnogo dece, priganice su bile najbolji način da se spremi doručak. Po pravilu se od testa za hleb odvajao deo, malo bi se premesio sa vodom i od toga bi se pravile priganice.
Nekada su se samo u boljim vremenima uz priganice služili kajmak i med, a danas se selekcija priloga proširila, pa je ovo jednostavno jelo dobilo bogatu pratnju koja zadovoljava ukuse i najprobirljivijih gurmana.
Zetske ili prijesne priganice
Dok se crnogorske priganice prave tako što se, nakon dizanja testo promeša i ostavi da još jednom nadođe, zetske ili "prijesne" spremaju se bez kvasca.
Potrebno je: 2 jajeta, mleko i voda (pola mleka, pola vode), 10 punih kašika brašna, kašika šećera, malo soli, ulje za prženje, kašičica rakije
Priprema: Pomešajte brašno sa šećerom i solju, pa dodajte po malo mleka i vode da se dobije gusta masa bez grudvica. Tada dodajte jaja i malo rakije, pa sve dobro umutite. Testo treba da bude gušće nego za palačinke ali još uvek tečno kako bi se zahvatalo kašikom i spuštalo u vruće ulje. Zetske priganice su tanke i veoma ukusne.
Ako imate recept ili zanimljivu priču vezanu za priganice, podelite je sa nama!
Bonus video:
(Espreso/zenablic/TM)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!