Trovanje hranom je i ovog leta problem: Evo šta može da vam pomogne da izbegnete dijareju, povraćanje i grčeve
Grčevi u stomaku, Foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

pažnja

Trovanje hranom je i ovog leta problem: Evo šta može da vam pomogne da izbegnete dijareju, povraćanje i grčeve

Trovanje hranom je pojava koja se često događa leti, u nastavku pogledajte šta može da vam pomogne

Objavljeno:

Grčevi u stomaku, dijareja i povraćanje glavni su simptomi trovanja hranom. U letnjem periodu rizik od dobijanja ove infekcije je veći, a sve zbog povišenih temperatura koje pogoduju bržem kvarenju namirnica. Trovanje hranom nastaje nakon konzumiranja hrane kontaminirane bakterijama, virusima, toksinima ili parazitima.

Do kontaminacije može da dođe kada hrana nije pravilno kuvana, nije čuvana u odgovarajućim uslovima ili se konzumira nakon isteka roka trajanja. Među namirnicama koje prete opasnošću od izazivanja infekcije su: nedovoljno obrađeno pileće meso, nedovoljno oprano povrće, voće i zelje, riba, nepasterizovani mlečni proizvodi, jaja i majonez.

Botulizam, ozbiljan oblik bolesti

Postoji i teški oblik koji se zove botulizam, uzrokovan toksinom koji proizvodi bakterija Clostridium botulinum. Simptomi botulizma uključuju mučninu, povraćanje, dijareju, jak bol u stomaku, probleme sa gutanjem ili govorom, opuštene kapke, otežano znojenje ili, u teškim slučajevima, paralizu. Kod odraslih konzervirana hrana može da predstavlja rizik od nastanka bolesti.

Stomak
foto: Profimedia

Šta raditi u slučaju trovanja hranom?

U prvim satima nakon pojave simptoma infekcije izbegavajte jelo, radi odmora digestivnog sistema.

Dehidracija je jedna od komplikacija trovanja hranom. Pijte vodu ili čajeve. Ovo je posebno važno za decu, koja brže dehidriraju.

Kada povraćanje nestane i apetit se vrati, preporučuje se da jedete tost, pirinač, slane perece, pileću supu, banane, zrele jabuke.

Probiotici pomažu u obnavljanju crevne flore pogođene trovanjem hranom, a prirodni jogurt je dobar izvor. Takođe možete da uzimate probiotike u obliku suplemenata.

Čajevi koji se preporučuju:

Čaj od đumbira - pomaže u borbi protiv mučnine i povraćanja. Možete da pijete 3 šolje čaja od đumbira dnevno.

Čaj od nane - sadrži eterična ulja analgetičkog i antispazmodičnog dejstva. Možete da pijete do 3 šolje čaja od nane dnevno.

Bonus video:

02:28

PRIPREMA LIGNJI NA MORNARSKI NAČIN! Kulinarski šou Majke i snajke objedinjuju znanje i dobru zabavu: Ne propustite OVAJ recept

(Espreso/Mondo/Prenosi A.M.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.