PAŽNJA
SVI MUSLIMANI MORAJU DA POŠTUJU OVA PRAVILA NA SAHRANAMA: Udovicama je jedna stvar zabranjena a umirući izgovara...
Prema islamskom zakonu preminuli treba biti što pre sahranjen. Što znači da organizovanje sahrana počinje odmah.
Religija Islam ima mnogo sekti, pravaca i učenja, koji se međusobno razlikuju. Ipak, u pogledu smrti svi muslimani se slažu. Pa čine dobra dela za života koja će im doneti ulazak u Raj na Sudnji dan. Naime, oni veruju da mrtvi ostaju u grobovima sve dok ne dođe kraj sveta. Tog, Poslednjeg dana jedni će iskusiti rajski mir, a drugi patnju pakla.
Upravo zato muslimani se pripremaju za smrt. Odnosno, kada neko umire, članovi njegove porodice i najbliži prijatelji su kraj njega kako bi mu pomogli da izdrži agoniji i mučenje u tzv. „borbi za smrt“. U trenutku kada nastupa smrt umirujuća osoba treba da kaže „shahada“ što znači da nema boga osim Alaha. A prisutni uzvraćaju rečenicom: „Inna lillahi wa inna ilayhi raji’un“ (Zaista pripadamo Alahu i njemu ćemo se vratiti). Zatim se čita molitva za oprost grehova pokojnika.
Priprema tela za muslimanske sahrane
Prema islamskom zakonu preminuli treba biti što pre sahranjen. Što znači da organizovanje sahrana počinje odmah.
Da bi se telo pripremilo za sahranu, ono se mora oprati (Ghusl) i pokriti (Kafan). Po pravilu kupanje obavljaju bliske osobe koje su istog pola kao preminuli. Telo se pere najmanje 3 puta i to sledećim redom: gornja desna strana, gornja leva strana, donja desna strana, donja leva strana. Ženska kosa se nakon pranja uplita u 3 pletenica.
Za pokrivanje, tj. obmotavanje koriste se 3 platna – donje, gornje i veliko za čitavo telo. Kod žena postoje još 2 pokrova – za glavu i grudi. Ako je moguće, leva ruka pokojnika treba da leži na grudima, a desna na levoj ruci, kao u položaju molitve.
Tako umotano telo se osigurava konopcima. Jedan se vezuje oko glave, 2 oko tela i jedan oko članaka.
Muslimanske sahrane zabranjuju kremiranje i balsamovanje
Muslimanske sahrane obuhvataju čitanje pogrebne molitve koja je poznata kao „Salat al-Janazah“. Izvodi se u dvorištu džamije ili posebnoj sobi za molitvu, a okuplja sve članove zajednice.
Samom činu muslimanske sahrane prisustvuju samo muškarci. Preminuli se sahranjuje licem okrenutim ka Meki, a prisutni 3 puta bacaju šaku zemlje u grob.
Period žalosti kod muslimana
Tipičan period žalosti traje do 40 dana, ali se ožalošćeni mogu vratiti svojim redovnim aktivnostima nakon 3 dana. U tom periodu zabranjeno je primanje poseta, kao i nošenje raskošno ukrašene garderobe i nakita. Zapravo, odeća za žaljenje za muškarce podrazumeva tamna odela, a ženama je obavezna crna marama.
Za udovice postoje drugačiji običaji. Žalost traje 4 meseca i 10 dana kako bi se potvrdilo da žena nije trudna sa preminulim suprugom. Upravo zato u ovom roku ona se ne može ni ponovo udati. Da bi se izbegle potencijalne simpatije udovicama je zabranjeno da komuniciraju sa nepoznatim muškarcima. Ovo pravilo se zanemaruje u hitnim slučajevima, kao što je odlazak kod lekara.
(Espreso/drnda.com/prenela P.V.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!