OPREZ
OVAJ LEK DOKAZANO OŠTEĆUJE JETRU: Srbi ga GUTAJU u ENORMNIM količinama, a izaziva OPASNO ZATAJENJE
Oštećenje jetre izazvano lekovima definiše se kao svako oštećenje jetre (hepatotoksičnost) izazvano lekovima, toksinima i biljnim preparatima, što je u osnovi posledica njegove centralne uloge u njihovom metabolizmu
Mnogi lekovi mogu oštetiti jetru, što se klinički manifestuje kao hepatitis ili samo kao laboratorijski poremećaj.
Uklanjanje leka je nepovratan proces, a odvija se kroz dva procesa - metabolizam i izlučivanje. Osim u bubrezima i plućima, većina metabolizma lekova odvija se u hepatobilijarnom sistemu, odnosno jetri, uz pomoć enzima citokroma P450 (CIP). Metabolizam se odvija kroz dve faze.
Reakcije prve faze su kataboličke (oksidacija, redukcija ili hidroliza), a nastala jedinjenja su često hemijski reaktivna i stoga ponekad toksičnija ili kancerogena od originalnog leka.
Reakcije druge faze su sintetičke (anaboličke) i uključuju konjugaciju, što obično dovodi do inaktivacije jedinjenja.
Hepatociti su izloženi delovanju reaktivnih metabolita leka koji nastaju delovanjem enzima P450. Mnogi lekovi mogu oštetiti jetru, što se klinički manifestuje kao hepatitis ili samo kao laboratorijski poremećaj. Mehanizmi oštećenja jetre često ostaju nejasni. Genetske razlike u metabolizmu lekova mogu igrati ulogu u nekim slučajevima.
Oštećenje jetre izazvano lekovima definiše se kao svako oštećenje jetre (hepatotoksičnost) izazvano lekovima, toksinima i biljnim preparatima, što je u osnovi posledica njegove centralne uloge u njihovom metabolizmu.
Uzimanje preko 1.000 lekova i biljnih proizvoda može biti povezano sa oštećenjem jetre. Povreda jetre izazvana lekovima (DILI) se javlja u proseku kod 10-19 na 100.000 pacijenata godišnje. On čini oko 10% svih slučajeva akutnog hepatitisa, u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) je najčešći uzrok akutnog zatajenja jetre, a veruje se da je uzrok oko 50% svih novonastalih žutica. U SAD, najčešći uzrok oštećenja jetre je paracetamol (acetaminofen), a zatim antibiotici. Širom sveta, amoksicilin+klavulanska kiselina zauzima prvo mesto po učestalosti.
Nacionalni institut za zdravlje (NIH) vodi bazu podataka u kojoj se mogu pronaći svi lekovi, dodaci ishrani i biljni preparati koji mogu izazvati oštećenje jetre, sa opisom mehanizama njihove toksičnosti, učestalosti, kliničke slike i niza drugih korisnih informacije (LiverTok (https: //livertok.nih.gov/)).
Odrasli imaju veći rizik od dece (sa izuzetkom uzimanja valproične kiseline), dok u zavisnosti od pola češće obolevaju žene, što se može povezati sa generalno manjim rastom/konstitucijom.
Postoji nekoliko faktora rizika povezanih sa oštećenjem jetre izazvanim lekovima:
genetska predispozicija, nekontrolisani unos alkohola, stanje uhranjenosti i konzumacija određenih namirnica, godine, seks, već dijagnostikovana bolest jetre, doza i lipofilnost leka, uzimanje više lekova istovremeno, a istražuju se i neki drugi.
Plivamed.net
(Espreso/Kardio.hr /Plivamed.net/Gorana Trgo/Prenela PV.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!