AKO VAS NAPADNE ZMIJA OTROVNICA, SAMO OVA STVAR VAM SPAŠAVA ŽIVU GLAVU: Jedan POTEZ je odbija kao NAFTALIN
Poskok, Foto: RINA

zapamtite

AKO VAS NAPADNE ZMIJA OTROVNICA, SAMO OVA STVAR VAM SPAŠAVA ŽIVU GLAVU: Jedan POTEZ je odbija kao NAFTALIN

Ako nas napadne zmija, šta da radimo?

Objavljeno: 07:42h

Najveća aktivnost zmija, kaže biolog iz Zavoda za zaštitu prirode Marko .Divac, je tokom proleća kada se bude iz hibernacije, migriraju do staništa gde će provesti ostatak godine.

„U proleće se zmije i pare. Upravo zbog svih ovih aktivnosti, zmije budu najbrojnije i veoma česte u proleće, tj. u martu – aprilu, bez obzira na vrstu i lokalitet. Pored toga, zmije mogu biti veoma česte i tokom jeseni, od septembra do oktobra-novembra. U tom periodu se zmije izležu iz jaja ili ženke rađaju žive mladunce. Takođe, tokom jeseni zmije migriraju na mesta gde će provesti ‘zimski san'“, objašnjava Divac.

Kako navodi, zmije su tokom proleća i jeseni aktivne tokom celom dana.

„Međutim, tokom leta se njihov obrazac aktivnosti menja, odnosno postaju neaktivne tokom najtoplijeg dela dana, a njihova aktivnost je najveća u zoru i predveče kada temeperature nisu previsoke“, objašanjava.

Prema njegovim rečima, neke od najčešćih vrsta zmija koje se sreću su belouška, ribarica, Eskulapov smuk, smukulja i poskok jer su najrasprostranjenije vrste u Srbiji.

Ako nas napadne zmija, šta da radimo?

Zmija
foto: Printscreen/Instagram/serbialive_beograd

„Zmije ljude vide kao njihove predatore. Zmije su veoma plašljiva bića i beže na najmanji znak opasnosti. Kada u prirodi naiđemo na zmiju, treba da je pustimo da ode svojim putem“, savetuje biolog.

Potrebno je, ističe, ostati smiren i ne treba praviti nagle pokrete na koje zmije reaguju.

„Nikako ih ne smemo hvatati ili ubijati. Sve zmije su zakonom zaštićene i njihovo hvatanje, ubijanje, maltretiranje, rasterivanje i uznemiravanje je zakonom kažnjivo. Pored toga, neadekvatno hvatanje i rukovanje zmijama može dovesti do povreda i trovanja“, navodi biolog.

Rad sa zmijama i drugim zaštićenim vrstama je moguć samo uz posebnu dozvolu koju izdaje Ministarstvo zaštite životne sredine, uz prethodno mišljenje Zavoda za zaštitu prirode Srbije.

Prema rečima biologa Divca, kada se krećemo po prirodi potrebno je da se zaštitimo od ujeda zmija.

„Neophodna je duboka obuća, nikako papuče i sandale, kao i odeća sa dugim nogavicama. Nikako šorts, bermude. Takođe, ukoliko se penjemo po stenama moramo detaljno pregledati prostor na koji stavljamo ruke i noge. Zmije se često penju i na drveće, pa bi iz tog razloga trebalo da obratimo pažnju i kada prolazimo ispod niskih grana“, objašnjava.

Divac navodi da u slučaju da se zmija pojavi u dvorištu, podrumu ili kući, potrebno je pozvati lokalnu ovlašćenu službu zoohigijene.

Nalaz zmije je moguće prijaviti i Zavodu za zaštitu prirode Srbije, nakon čega ćete dobiti detaljna uputstva za dalje postupanje.

00:05

Zmija na Novom Beogradu

(Espreso/N1/Sara Sekulić /Prenela P.V.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.