Što toplije, to sporije
Zašto vreme brže leti što smo stariji? (FOTO) (GIF)
Siromaštvo novih iskustava
Psiholozi su ponudili nekoliko mogućih objašnjenja utiska da se vreme ubrzava uporedno s našim starenjem. Psiholog Vilijam Džejms u svom delu “Principi psihologije” iz 1890. napisao je da se vreme naizgled ubrzava jer stareći imamo sve manje iskustava vrednih pamćenja.
- Dok mladost pamtimo po prvom danu u školi, prvom samostalnom letovanju, prvom poljupcu i drugome, odsustvo novih iskustava u odrasloj dobi “čini da se dani i nedelje stapaju jedni u druge (...), a da godine postaju šuplje i urušavaju se” - kaže je Džejms. Bogata sećanja na brojne epizode tokom studija stvaraju utisak da je to razdoblje trajalo duže nego što stvarno jeste.
Manjak prijatnih iznenađenja
- Kad ste bili dete, od prvog decembra ste odbrojavali dane do trenutka kad će vam Deda Mraz doneti dugo očekivane poklone - napisala je dr. Darma Sing Kalsa iz udruženaj za istraživanje Alchajmerove bolesti u tuksonu u Americi.
- Kad odrastete, više ste usredsređeni na posao, plaćanje računa, poštovanje rokova, porodične obaveze, spisak stvari koje je potrebno kupiti i druge dosadne poslove iz sveta odraslih. Što vam je pažnja usmerenija na suvoparne aktivnosti, činiće vam se da vreme brže prolazi.
Teleskopsko prisećanje
Fenomen prividnog ubrzavanja vremena mogao bi biti posledica sklonosti da važne epizode promatramo kroz mentalni “teleskop”, koji približava ono u šta je uperen i zanemaruje sve što je izvan njegova vidokruga. Zbog ovog psihološkog efekta ono u što smo usmerili “teleskop” – na primer dan venčanja, rođenje prvog deteta, daleko putovanje ili atentat na predsednika - čini nam se vremenski bližim nego što zaista jeste.