pažnja
DOKTOR RANKO OTKRIO ŠTA DELUJE KAO ELEKTRIČNI UDAR NA ORGANIZAM: Tad je moguć INFARKT mozga ili srca, ni ne slutite
Pozitivni i negativni joni zbog naglih temperaturnih razlika utiču na naše neurone
Profesor doktor Ranko Raičević neurolog objašnjava da smo se lako navikli na letnje temperature, a onda smo dočekali ponovo da obučemo jakne i ponesemo kišobrane, ipak to nije bezazleno kao što izgleda.
- Ovo je problematično za sve nas, za hronične i starije pacijente jer ne menja se samo temperatura već i atmosferski pritisak. Sve to ima za posledice različito okruženje pozitivinih i negativnih jona, stvaraju se uslovi za promenu raspoloženja, ljudi budu neispavani, umorni, razdražljivi, a na one koji imaju kardiovaskularna i cerebrovaskularna oboljenja ove promene utiču i na tonus krvnih sudova. Mogu biti okidač širenja i sužavanja krvnog suda što sve zajedno može da napravi onu kritičnu granicu da se razvije infarkt mozga ili infarkt srca - kaže on u emisiji "150 minuta" i objašnjava kako da se adapitiramo na ove promene:
- Odmor je neophodan, kvalitetan odmor u kontinuitetu. Nas društvo i način života teraju da veoma često radimo u različitim vremenskim zonama i poslovima obrazovanja i edukacije, ne stvori se ono što mozak traži. On traži sedam do osam sati u kontinuitetu odmora da ne bi pravio greške.
Pozitivni i negativni joni zbog naglih temperaturnih razlika utiču na naše neurone.
- To jeste blag električni šok za organzam, ako ima jonizaciju koja je pozitivna napolju, a negativna na nivou hemisfere, ako dođe do nagle izmene tu se stvaraju uslovi za kratkotrajne kuršluse, neuronski krugovi ne razvijaju se na onaj način sinhronim pražnjenjem. Banalizujemo klimatske promene, mislimo dešavaće se dva, tri dana pa će proći, međutim, u 50 godina promenili smo okruženje da je Beograd već godinama sa temperaturama kao Marsej - zaključuje on.
(Espreso/Republika/Prenela P.V.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!