paŽnja
SVEŠTENIK OTKRIO ZAŠTO SE NIKAKO NE NOSE SOPSTVENE SVEĆE U CRKVU: Znali su samo NAJVERNIJI, nema veze sa NOVCEM
Sveća ima duboku simboliku u hrišćanstvu. Njena svetlost predstavlja prisustvo Hrista kao Svetlosti sveta, pa ih vernici pale u želji da se približe Bogu.
Paljenje sveća je čin koji ima određene tradicionalne korake i simboliku, zato je važno da upoznamo sva crkvena pravila, a najvažnje koje se tiče ovog pravoslavnog sredstva je da se nikako ne nose sopstvene sveće u crkvu, već da se uvek kupuju na licu mesta.
Zašto je to tako, objasnio je sveštenik Aleksandar Kazakov.
- Odgovor na vaše pitanje nalazi se već na prvim stranicama Biblije. Kada čitamo kako je Bog prihvatio Avelovu žrtvu, a odbacio Kainovu, treba razmisliti o tome da nije svaka žrtva Bogu ugodna. Avelj je bio stočar i doneo je Bogu najbolje od svojih stada. Kajin je bio zemljoradnik i doneo je snop pšenice na oltar. Kain je, po tumačenju crkvenih otaca, doneo klas koji je već bio požnjeven, pa je Bog odbio njegovu žrtvu. Tako je pohlepno i nezahvalno srce izgubilo Božji blagoslov, govori duhovnik Aleksandar i dodaje:
- Kada stavimo čak i jeftine sveće u crkve, to je već naša izvodljiva žrtva. A ako zapalimo sveće kupljene na drugom mestu, onda je to samo imitacija donacije i naša molitva postaje nepoštena. Naravno, ima dana kada se čini da nemamo šta da ponudimo Bogu. Ali i tada mi sami možemo da stojimo kao sveće i da gorimo ljubavlju i usrdnom molitvom za sebe i svoje najmilije.
Evo kako se pravilno pale sveće u pravoslavnoj crkvi:
Priprema:
Pre nego što pristupite svećnjaku, trebalo bi da se pomolite i usmerite svoje misli ka molitvi ili nameri zbog koje palite sveću.
Pravac paljenja:
Kada prilazite svećnjaku, najčešće se kleknete ili napravite blag naklon pred ikonom ili oltarom. Ovaj čin predstavlja pokazivanje poštovanja prema svetim mestima u crkvi.
Izbor sveće:
Izaberite sveću koja odgovara vašoj nameri. U nekim crkvama, različite boje sveća simbolizuju različite molitve ili nameru, pa možete izabrati odgovarajuću boju.
Paljenje sveće:
Upalite sveću koristeći plamen već upaljenih sveća ili svećnjaka. Nikada ne biste trebali paliti sveću od nepaljenih sveća, jer se to smatra nepravilnim.
Molitva:
Dok palite sveću, možete izgovoriti molitvu koja odražava vaše lične nade, zahvalnost ili molbu. Ovo je vreme kada vernici često izražavaju svoje misli i osećanja Bogu.
Postavljanje sveće:
Postavite svoju sveću u posebno predviđeno postolje ili svećnjak. U nekim crkvama, postoji organizovan redosled gde treba postaviti sveće.
Davanje priloga (opciono):
Neki vernici dodaju prilog prilikom paljenja sveće. Ovo može biti dobrovoljni prilog crkvi ili dobrotvorna akcija, izražavajući solidarnost sa potrebnima.
Molitveni trenuci:
Ostatak vremena provedite u molitvi ili posmatranju ikona. Neki vernici ostaju klečati ili stojeći neko vreme posle paljenja sveće, izražavajući duboko duhovno stanje.
Izgašenje Sveće:
Ako postoji mogućnost, izgasi svoju sveću pre nego što napustiš crkvu, poštujući pravila crkvenog reda.
Važno je naglasiti da pravila i običaji mogu varirati između različitih pravoslavnih crkava, pa je preporučljivo pratiti uputstva ili pitati sveštenika ili monahinju ukoliko niste sigurni.
(Espreso/srbija danas)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!