pažnja
AKO SE PLAŠITE OVIH STVARI ONDA IMATE OZBILJNU FOBIJU: Ovaj STRAH je veoma NEPRIJATAN i JAKO UTIČE na ŽIVOT
Da li vam jagode ili sunđer izazivaju gađenje, strah ili anksioznost? Ako je tako možda pripadate grupi tripofobičara
Ukoliko vam neki predmeti poput sunđera ili voćki kao što su jagode, ali i saće izazivaju nekakvu nelagodu stručnjaci tvrde da pripadate onima koji imaju tripofobiju. Ovo je fobija od gomile malih rupa i može biti iscrpljujuća terajući neke ljude da izbegavaju bilo kakve situacije u kojima se mogu susresti sa šarama ili malim krugovima. Filips Pirs licencirani klinički psiholog tvrdi da bi ovo bila fobija mora da nas ometa u funkcionisanju, a pritom znamo da to nema smisla, prenosi usatoday.com.
- To je pravi strah i on se ne lažira ili nešto slično i veoma je neprijatan i može uticati na nečiji život na mnogo značajnih načina - ističe on.
Recimo, strah od visine koji predstavlja veliku opasnost prema mišljenju mnogih, a isto tako ponavljajući obrasci poput guštera i zmija koji mogu biti otrovni i opasni.
Šta je toliko zastrašujuće kod rupica?
Druge "opasnosti" u prirodi koje se vezuju za ovu fobiju i skup rupica su košnice, otrovne bobice. Stručnjaci napominju da se sa fobijom bori oko 19 odsto ljudi, a otprilike dva odsto njih konkretno ima tripofobiju. Iako po mnogima generalno fobije deluju bezazleno, Filip tvrdi da tripofobija može napraviti pravu "pustoš" u životima onih koji je imaju. Ovaj klinički psiholog se seća kako je lečio pacijenta koji je odbijao da izađe napolje zbog straha da ne naiđe na guštere i zmije. Drugi njegov pacijent nije mogao da zamisli da vidi jagode i maline i to je bio poseban problem kada je odlazio u restorane.
Da biste imali fobiju, ne morate imati strah prema tome, već je moguće i gađenje. Psiholozi napominju da kod ove fobije pored anksioznosti i straha, postoji nužno i gađenje, a na to emocionalno iskustvo ljudi mnogo puta zaborave kada se suočavaju sa nekom fobijom.
Kako se leči tripofobija?
Ukoliko se borite sa ovom fobijom, a ona narušava vaše svakodnevno funkcionisanje stručnjaci napominju da treba da posetite kvalifikovanog terapeuta. Najčešća metoda koju terapeuti koriste u radu sa pacijentima kod lečenja fobija je terapija izloženosti. To podrazumeva da radite stvari koje ne želite da radite, ali uz pomoć profesionalca. Postepenim prilagoođavanjem pacijenta na njegovu fobiju terapija ima za cilj da mu pokaže da je stvar koja mu stvara nelagodu zapravo bezopasna.
Psiholozi objašnjavaju da ova vrsta bihejvioralne terapije podrazumeva da oni naprave spisak situacija koje uključuju skup malih rupa i na taj način suočavaju klijenta sa tim slikama i senzacijama u telu koje su vezane za to ili na mestima gde se to dešava.
Ovakve situacije nisu neuobičajene, tvrde stručnjaci i ako se borite sa ovom fobijom niste sami. Oni savetuju da bi trebalo biti saosećajan sa ljudima koji se bore sa tim i ohrabrivati ih da postoji pomoć.
Bonus video:
(Espreso/Srećna republika)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!