pažnja
SRPSKI KARDIOLOG DRINKOVIĆ UPOZORAVA NA STVAR OD KOJE JE METJU PERI PREMINUO: Ako osetite mučninu odmah URADITE OVO
Ovaj tragični događaj podseća nas na važnost brige o zdravlju srca i redovnih kontrola, čak i ako nismo svesni skrivenih rizika
Vodeći kardiolog, doktor Nikša Drinković, izneo je stručno mišljenje o potencijalnom uzroku smrti Metjua Perija, popularnog glumca koji je preminuo u đakuziju u 54. godini.
Profesor Drinković ističe da osobe sa kardiovaskularnim oboljenjima ne treba da se izlažu ekstremnim temperaturama poput onih u đakuziju. Ali čak i oni bez dijagnostikovanih srčanih problema treba da budu oprezni pri ulasku u đakuzi, jer se problemi sa krvnim sudovima mogu razvijati postepeno, često bez prepoznatljivih simptoma.
Smrt Metjua Perija, poznatog po ulozi Čendlera u seriji Prijatelji, ukazuje na mogući srčani udar kao uzrok. Njegovo jutro je počelo aktivno, igrajući piklbol s prijateljima. Posle nekoliko sati na terenu, Peri je obavio lični posao sa asistentom, a zatim se opustio u đakuziju.
Uprkos nedostatku informacija o prethodnim srčanim problemima, kao što su aritmije, otežano disanje ili začepljenje krvnih sudova, što bi predstavljalo rizik od izlaganja visokim temperaturama, poznato je da je Peri godinama patio od problema sa alkoholizmom i prošao kroz nekoliko tretmana.
Zbog alkoholizma je dobio pankreatitis i podvrgnut operaciji gastrointestinalnog trakta, piše 24sata. Ovaj tragični događaj podseća nas na važnost brige o zdravlju srca i redovnih kontrola, čak i ako nismo svesni skrivenih rizika.
"Moguće je da je dugotrajno prekomerno konzumiranje alkohola uticalo i na razvoj kardiomiopatije, što podrazumeva slabljenje srčanog mišića i slabiju snagu pri 'pumpanju' krvi. Moguće je da nije znao da ima te tegobe", rekao je on. ali to su bolesti čija je prva manifestacija u više od 50 odsto slučajeva, upravo je infarkt pri većem naporu.
Dakle, pacijent možda nema druge izražene simptome, ali uz pojačane napore jednostavno dođe do infarkta.I dva sata na sportskom terenu, posle kojih se prepustio visokim temperaturama, izuzetno je veliki napor za srce.“ kaže dr Drinković.
Visoke temperature u đakuziju mogu izazvati širenje krvnih sudova, što može dovesti do pada krvnog pritiska i ubrzanog otkucaja srca. Ovo može povećati rizik od začepljenja krvnih sudova, posebno kod ljudi koji već imaju srčane probleme.
Kada se telo pregreje, krv se usmerava ka koži da bi je ohladila, ali telo u vodi ne može da reguliše temperaturu znojenjem. Ovo dodatno opterećuje srce jer mora ponovo da uspostavi normalnu cirkulaciju.
Simptomi koji se mogu javiti u takvim uslovima uključuju pad ili porast krvnog pritiska, vrtoglavicu, mučninu, nepravilan srčani ritam i potencijalno srčani udar. Zbog toga je važno izbegavati izlaganje ekstremnim temperaturama, bilo vrućim ili hladnim, posebno ako imate problema sa srcem.
Ako uživate u đakuziju, izaberite onaj gde možete da kontrolišete temperaturu vode i ne postavljajte je previsoko. Boravak u đakuziju treba da bude ograničen na 5 do 10 minuta, a uvek sa sobom treba da imate flašu hladne vode za rehidrataciju. I naravno, izbegavajte konzumiranje alkohola tokom takvih aktivnosti. Vaše zdravlje je na prvom mestu.
Majke i snajke
(Espreso/NajŽena)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!