pažnja!
VETERINARI UPOZORAVAJU DA OVU HRANU NIKAKO NE DAJETE PSIMA: Mala je granica od GUŠENJA do FATALANOG ishoda
Predstojeće vreme slava je najgori period u godini za veterinare
Ostatke od pečenja posebno kosti mnogi daju svojim psima ne znajući koliko to može biti opasno za životinju.
Šta se dešava kad pas pojede kost?
Kako je za Srećnu republiku objasnila doktor veterinarske medicine Marija Vujančević kuvane kosti koje pas pojede mogu da dovedu do ozbiljnih zdravstvenih problema pa i fatalnog ishoda za životinju.
- Kad su kosti kuvane veća je verovatnoća da će se rascepiti i izazvati povrede unutrašnjih organa kod psa. Posebno su opasne pileće kosti koje su šuplje iznutra pa tokom kuvanja dodatno omekšaju i kad ih pas žvaće najčešće se rascepe po dužini. Ukoliko ih pas proguta ove kosti kao šilo mogu da probodu njegov jednjak, želudac ili creva - upozorila je ona.
Osim ovih pas može imati i sledeće povrede od kostiju:
- gušanje
- povrede jezika i usta
- slomljeni zubi
- ozbiljne povrede želuca i creva
- blokada u tankom crevu ili debelom crevu
- grebanje i probušen jednjak
Kako je objsanila naša sagovornica čak i ako pas uspe da pojede kosti i ne povredi se to nije kraj problema za vašeg ljubimca.
- Tokom procesa varenja dolazi do razgradnje kostiju koji završavaju u debelom crevu. Ukoliko je pas pojeo previše kostiju može doći do začepljenja debelog creva što je moguće otkloniti jedino hiruškom intervencijom. Izvađeni ostaci kostiju iz pasa tvrdi su kao kamen i najčešće su u pitanju veliki komadi zbog čega životnja ne može da ih izbaci na prirodan način. To je jedno od najgorih stanja koje možemo da vidimo kod pasa i čak i uz lečenje može da se završi fatalno po životinju - rekla je naša veterinarka.
Šta raditi?
Kosti gotovo da nemaju nikakvu nutritivnu vrednost, a ljudi ih daju životinjama jer negde u glavi imaju sliku psa koji glođe kost a što smo svi gledali u crtanim filmovima što je zapravo duboko pogrešno.
Kad su u pitanju sirove kosti one su nešto manje opasne jer se teže cepaju, ali i dalje mogu da oštete zube, dovedu do gušenja ili drugih problema. Sirove kosti su i leglo bakterija pa rizikujete da vaš ljubimac dobije ešerihiju koli ili dobije stomačne probleme.
Prema rečima veterinara najbolje je psima u opšte ne davati kosti, već ih nakon ručka odložiti na sigurno mesto do koga ljubimac ne može da dođe ili ih jednostavno izbaciti iz kuće.
- Mnogi koste jednostavno bace u đubre zaboravljajući da pas tokom noći može da prevrne kantu i kopajući po smeću dođe do kostiju. U slučaju da se to dogodi čak i ako niste u potpunosti sigurni da je vaš ljubimac jeo kosti odmah ga odvedite kod veterinara kome ćete objasniti šta se dogodilo - posavetovala je naša veterinarka.
Ukoliko je pas pojeo kosti mogu se pojaviti sledeći simptomi:
- povraćanje
- mučnina
- letargija
- cvilenje
- slinjenje
- dahtanje
- bolovi u stomaku
- odbijanje hrane
Pored kostiju psima ne treba davati ljudsku hranu zato što može imati vrlo ozbiljne posledice po njegovo zdravlje.
- Vašem ljubimcu nipošto nemojte davati:
- sirovo meso
- grožđe, suvo grožđe i ribizle
- pržena i masna hrana
- hrana sa plesni kao što su plavi sirevi
- bilo koja vrsta luka (crni, beli, crveni, vlašac, praziluk)
- slane grickalice kao što je čips
- bilo koju vrstu čokoladica
Vašem ljubimcu dajte isključivo hranu i poslastice koja je namenjena psima. Ukoliko sami spremate obroke svom psu vodite računa da kuvano meso dobro očistite od kostiju pre nego što ono završi kao obrok za vašeg ljubimca.
BONUS VIDEO:RODITELJI SU KRIVI ZA VUČJAKA KOJI JE ISKASAPIO LICE DEVOJČICI? Stručnjak analizira: Ostavili su dete samo, pas je imao okidač!
(Espreso/republika)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!