OBRATITE PAŽNJU
AKO VAŠ PAS UBRAZNO DIŠE, ZNAČI DA MU SE DEŠAVA OVO: Veterinar upozorio sve VLASNIKE, važno je da čujete
To što pas ubrzano diše, uglavnom ne znači mnogo, osim da mu je vruće, ali da bismo bili sigurni pitali smo dr vet. med. Marka Stepanova koji je razrešio sve naše nedoumice.
Vruće je i nama, a i našim malim krznenim ljubimcima. Svi primećujemo da naši psi ubrzano dišu ovih dana, više balave i često se nakon šetnje samo "bace" na pod. Ako ste i vi jednih od mnogih koji se plaše da je vaš pas doživeo toplotni udar - imamo objašnjenje stručnjaka.
To što pas ubrzano diše, uglavnom ne znači mnogo, osim da mu je vruće, ali da bismo bili sigurni pitali smo dr vet. med. Marka Stepanova koji je razrešio sve naše nedoumice.
- Psi nemaju znojne žlezde, te se jedino znoje preko svojih šapa, dok je dahtanje način na koji se pas hladi.
Toplotna iscrpljenost i udar su izuzetno opasne pretnje za bilo kog psa, a ukoliko primetite neke od sledećih simptoma važno je da reagujete brzo:
- Brže dahtanje nego inače, dezorijentisovanost, jarko crven jezik, blede ili tamnocrvene desni. Životinja je bezvoljna, ima povišenu temperaturu, malaksala je i ako deluje kao da ima vrtoglavicu, važno je reagovati, ističe dr vet. med. Marko Stepanov.
Da li sami možemo sami da proverimo temperaturu psa?
Normalna temperatura kod pasa je viša nego ona kod ljudi i iznosi od 38 do 39 stepeni Celzijusa.
- Ako posumnjate u zdravstveno stanje životinje i ukoliko posedujete digitalni toplomer, vi joj sami možete izmeriti temperaturu. Temperatura se kod pasa meri rektalno, te ne bi trebalo da prelazi 39.
Takođe, promena u ponašanju vašeg ljubimca može biti i dehidratacija, koju možete prepoznati po ovim simptomima:
- Desni u tom slučaju gube vlažnost, postaju suve i lepljive, a pljuvačka postaje primetno gušća, poručuje veterinar.
Kako da pomognemo psu?
Veterinar ističe da mu damo vode, ali ističe da ne bude previše hladna, nego sobne temperature. Zatim da započnemo hlađenje psa, takođe vodom sobne temperature i da počnemo tako što ćemo mu pokvasiti šape. Dalje psu treba kvasiti vrat i ostatak tela, ali da izbegavamo glavu.
Ukoliko ste stanje ne popravi, nezaobilazan je odlazak veterinaru koji će prepisati odgovarajuće medikamente.
Veterinar takođe poručuje da pratimo ponašanje svoje životinje, ništa se ne dešava odjednom, te bi bilo dobro da izbegavamo šetnje u doba dana kada su vrućine najveće, kao i da psu pojačamo dozu hidratacije.
(Espreso/Blic žena)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!