paŽnja
AKO URADITE OVO LIJANDER ĆE VAM CVETATI KAO IZ VODE: Malo koji Srbin zna za ovaj genijalni trik (VIDEO)
Ako ga gajite u saksijama, morate saksije uneti kada temperature padnu ispod 10 stepeni, jer kao medireranska biljka ne može da izdrži naše oštrije zime. Inače, nije zahtevna vrsta za gajenje i svakom iole iskusnom baštovanu će uspeti
Lijander (nerium oleander) je žbun ili drvo visine 2-3 metra, mada posađen u zemlju u odgovarajućim klimatskim uslovima može da naraste i do 6 metara. U našim uslovima uglavnom se gaji kao biljka za velike baštenske saksije u kojima izgleda kao žbun ili malo stablo.
Ako ga gajite u saksijama, morate saksije uneti kada temperature padnu ispod 10 stepeni, jer kao medireranska biljka ne može da izdrži naše oštrije zime. Inače, nije zahtevna vrsta za gajenje i svakom iole iskusnom baštovanu će uspeti.
Kako se održava i zaliva?
Postavite ga na mesto gde će imati sunca minimalno 8 sati ili u delimičnu senku. Zaliva se po potrebi, a kada je tek posađen to je otprilike 3 puta nedeljno, naročito kada su velike vrućine.
Zalivanje bi bilo dobro da obavljate odstajalom vodom, mada lijanderima ne škodi ni vodovodna voda. Prilikom zalivanja smenjujte periode vlage i suše, jer u tim uslovima najbolje raste. Inače dobro podnosi i dugotrajnu sušu, a i duže vlažne periode.
Veoma je važno da se na jesen cvetovi odrežu
Cveta do kasne jeseni. Tada je poželjno odrezati cvetove kako bi se biljka obnovila i bila spremna za cvetanje za sledeće leto.
Jedino roblematično ako gajite lijander je prezimljavanje. Kada biljka miruje, svedite zalivanje na minimum i ne prihranjujte ga. Ako ste baštovan koji voli ovu mediteransku cvetnicu i niste ga do sada gajili, preporučujemo da ga gajite u velikim baštenskim saksijama, na verandama i terasama i može da vam pravi odličnu zaštitu od neželjenih pogleda.
(Espreso/Blic žena)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!