EVO KOLIKO ČESTO BI TREBALO DA PERETE SVOJ JASTUK: Samo je 1 pravi način DA SE NE RASPADNE
Ilustracija, Foto: Profimedia

morate znati

EVO KOLIKO ČESTO BI TREBALO DA PERETE SVOJ JASTUK: Samo je 1 pravi način DA SE NE RASPADNE

Važno je da redovno perete svoj jastuk

Objavljeno:

Kako oprati jastuke za maksimalnu udobnost i miran san?

Da li jastuke treba prati u mašini za veš ili ručno? Kakvo sredstvo za pranje upotrebiti? Kako osušiti jastuke? Odgovore na ova i druga pitanja saznajte ispod.

1. Perite jastuk u skladu s njegovim punjenjem

Svaki jastuk je drugačiji, a na to kako oprati jastuke najviše utiče njihovo punjenje (memorijska pena, perje, koflin, silikonsko punjenje itd.). Generalno, jastuci od perja, pamuka, koflina i sa silikonskim punjenjem mogu se staviti u mašinu za pranje veša, samo pazite da uključite na nižu temperaturu pranja (maksimalno 40 stepeni) i da koristite sporiji ciklus centrifuge.

Jastuke od memorijske pene – koji se, generalno, smatraju najboljom opcijom za sve koji se suočavaju sa bolovima u vratu i kičmi – nikada ne bi trebalo stavljati u mašinu za pranje veša. Ako koristite jastuk od memorijske pene, najbolje bi bilo da ga dubinski usisate i zatim upotrebite vlažnu „magičnu” krpu (nije potreban deterdžent) da biste očistili mrlje i prljavštinu.

Bez obzira na vrstu jastuka, ukoliko nemate mogućnost za pranje, a želite da ih osvežite, jastuke možete suvo oprati sodom bikarbonom: pospite sloj sode bikarbone po površini jastuka, ostavite da deluje najmanje 20 minuta, a zatim jastuk dobro istresite.

2. Proverite pre pranja da li je jastuk negde iscepan

Pre nego što počnete da perete jastuke, uvek proverite da li su možda negde pocepani. Dobro pregledajte sve šavove i uglove da biste bili sigurni da nema poderotina. Poslednja stvar koju želite jeste da se vaša mašina za pranje veša zapuši perjem ili drugim materijalom za punjenje.

3. Upotrebite odgovarajući deterdžent

Da ne biste upropastili materijale od kojih je jastuk izrađen, najbolje je da koristite veoma blag tečni deterdžent. Osim toga, s obzirom na to da nam je lice tokom cele noći naslonjeno na jastuk, nije loše razmisliti o upotrebi hipoalergenog deterdženta.

4. Ne preopterećujte mašinu za pranje veša

Imajte u vidu da, kada se pokvase, jastuci postaju veoma teški. Pokušajte da ne perete više od jednog većeg jastuka ili dva manja, kako bi voda i deterdžent mogli slobodno da cirkulišu, a i da pranje ne predstavlja prevelik teret za motor mašine. Takođe je važno: jastuke perite samostalno – nemojte uz njih dodavati druge materijale ili posteljinu.

Pranje zavesa, Veš mašina
foto: Printscreen/youtube/JECASVAŠTARICA

5. Pravilno osušite jastuke

Pošto je većina jastuka prilično gusto napunjena, njihovo sušenje nakon što ste ih oprali zahteva određeno planiranje.

Tokom letnjeg perioda možete ih izneti da se suše na suncu.

Međutim, ukoliko je vreme vlažno, one vrste jastuka koje ste prali u veš-mašini najbolje je osušiti u mašini za sušenje. Samo, pre toga ipak još jednom proverite uputstvo na etiketi jastuka. Za najbolje rezultate, postavite mašinu za sušenje na najnižu temperaturu ili na podešavanje za sušenje na vazduhu. Više temperature mogle bi uništiti neke od materijala koji se koriste za punjenje jastuka. Međutim, imajte u vidu da na niskoj temperaturi može biti potrebno nekoliko sati da se vaš jastuk osuši.

Ubrzajte sušenje: uz jastuk, u mašinu za sušenje ubacite nekoliko čarapa u koje ste stavili teniske loptice. To će pomoći da razbijete grudvice koje mogu nastati prilikom pranja punjenja i ujedno ubrzava vreme sušenja.

Ako koristite jastuk od memorijske pene pa ste tretirali samo problematične mrlje vlažnom krpom, dovoljno je da jednostavno stavite jastuk na toplo i suvo mesto da se prirodno osuši.

6. Rastresite jastuke nakon pranja

Bez obzira na to koliko je ciklus pranja nežan ili koliko je bio pažljiv metod sušenja, mnogi jastuci nakon pranja budu grudvasti i neujednačeni. Zato, kada se vaši jastuci potpuno osuše, dobro ih protresite. Zatim uhvatite jastuk sa oba kraja i okrećite ga napred-nazad da razbijete grudvice i ravnomerno rasporedite materijal kojim je jastuk napunjen.

Jastuci
foto: Profimedia

7. Odredite kada je vreme da nabavite nove jastuke

Svi kućni predmeti stignu do tačke kada je neophodno da ih zamenimo. Ali, koliko često treba da menjamo jastuke? Možda ćete želeti da razmislite o kupovini novih jastuka ako se jastuk ne vraća u prvobitni oblik nakon što sednete na njega ili ga savijete napola.

Ukoliko primećujete buđ i plesan (što je ozbiljan zdravstveni rizik), takođe je vreme za zamenu. Isto tako, potreban vam je novi jastuk ako je prošlo više od nekoliko godina otkako imate isti jastuk i redovno se budite sa bolom u vratu ili osećate simptome povezane sa alergijama, kao što su glavobolja, hronični kašalj ili kijanje.

Koliko često treba da peremo jastuke?

Dakle, sada znate kako oprati jastuke – ali, koliko često bi to trebalo da radite?

Jastučnice treba da se peru (najmanje) jednom nedeljno, a jastuci svaka tri do četiri meseca.

Da zaključimo, pranje jastuka vredi uloženog truda i vremena, jer se ne peru „samo” zbog prljavštine i prašine, već i zbog štetočina poput grinja. Mnoge su prednosti besprekorno čistih jastuka – između ostalog, smanjenje rizika od alergija, sprečavanje akni i miran i kvalitetan san.

Bonus video: Trik za pravilno pranje plastičnih posuda

00:59

ZLATNI TRIK ZA PRANJE PLASTIČNIH POSUDA: Ne morate da ih bacate, na ovaj način ćete SKINUTI NAJGORU MASNOĆU! (VIDEO)

(Espreso/Krstarica)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.