Otkrijte
AKO NIKADA NISTE VIDELI UJED KRPELJA, OVAKO IZGLEDA: Ne možete ga PROMAŠITI, iako nema SVRABA
Postoje različite teorije koje se zalažu za sasvim suprotna gledišta kako se rešiti krpelja kada nas ujedu
Ako niste sigurni kako izgleda kada vas ubode krpelj, vrlo je jednostavno. Ako nije spao, verovatno je još uvek sa vama.
Ubod krpelja je po pravilu bezbolan, a na mestu uboda nema svraba. Iz tog razloga po povratku iz prirode treba detaljno pregledati telo i kosmati deo glave kako bi se uočio krpelj. Takodje je potrebno pregledati garderobu u kojoj se boravilo u prirodi i to isto treba uraditi i sa kućnim ljubimcima.
Krpelj je sitan parazit koji živi u bujnom zelenilu i visokoj travi i u prirodi je aktivan od ranog proleća do kasne jeseni. Kada se zabode u kožu hrani se krvlju. Iz tog razloga može se, ukoliko duže stoji, značajno uvećati. Krpelj može biti zaražen bakterijom Borrelia-om Burgdorferi kao i virusom krpeljskog encefalitisa i ove mikorganizme može preneti čoveku.
Borellia je uzročnik Lajmske bolesti. Prema podacima sa koji raspolažu epidemiolozi – 30 - 40% krpelja na teritorji Beograda je zaražeo Borrelia-om.
Postoje različite teorije koje se zalažu za sasvim suprotna gledišta kako se rešiti krpelja kada nas ujedu. Jedni kažu da je dobro stavljati alkohol, drugi da to nikako ne radimo. Kao lek se spominje još i benzin. Koji je zapravo najispravniji način da se izvadi krpelj?
Uvek treba otići lekaru koji će specijalnom pincetom ukloniti krpelja.
Ne treba stavljati nikakva hemijska sredstva – etar, alkohol, benzin, aceton, lak za nokte i slično. Ova sredstva će izazvati povraćanje crevnog sadržaja krpelja i zaražavanje tamo gde se Borrelia nalazi u crevnom sadržaju zaraženog krpelja.
Ako vas zanima kako da se zaštitite od krpelja, pogledajte ovde.
(Espreso/ Belmedic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!