OPREZNO
OVAKO IZGLEDA OPASAN KOMARAC: Od običnog se RAZLIKUJE PO 1 STVARI, prepoznajte ga na vreme
Ako ne znate po čemu se malarični komarci razlikuju od običnih, pročitajte ovaj članak.
Kada planirate roštilj ili idete na pecanje, trebalo bi da preduzmete mere predostrožnosti kako biste izbegli ujede komaraca. Takođe je poželjno imati predstavu o razlikama između običnih komaraca, koji nisu u stanju da naškode ljudskom zdravlju, i malaričnih pojedinaca, koji su nosioci opasne bolesti. Razmotrimo u nastavku kako se ove dve podvrste razlikuju, kao i da se prisetimo njihovih sličnosti.
Sličnosti i razlike između običnog malaričnog komarca i Zajedničke karakteristike ove dve vrste komaraca su sledeće:
Predstavnici obe vrste imaju praktično istu veličinu, ne razlikuju se značajno jedni od drugih. Komarci se takođe hrane ljudskom krvlju (tokom polaganja jaja) i biljnim sokovima. Izuzetno je teško razlikovati žig od ujeda obe vrste insekata. Takođe je vredno razmotriti razlike između jedinki koje se mogu videti kako u nekim spoljašnjim znacima tako i u ponašanju običnog i malaričnog komarca.
Dakle, za početak, hajde da se upoznamo sa anofele:
Komarac malarije ima duže noge (uglavnom zadnje noge) od normalnog. Komarac malarije na glavi ima pipke, skoro identične veličine kao i proboscis. Krila komaraca Anopheles prekrivena tamnim mrljama, za razliku od normalnih. U „sedećem“ položaju, malarični komarac ima stomak pod pristojnim uglom prema površini, snažno podižući zadnje noge. Vodena sredina mora biti neutralna ili sa malom dodatkom alkalija, ni u kom slučaju "kisela". Močvara nije opcija za razvoj potomaka anophelesa. Larve komaraca malarije zauzimaju horizontalni položaj u vodi. Nemaju cevi za disanje.
Pređimo na obične krvopije:
Skoro svako vodeno okruženje je pogodno za život i reprodukciju običnih komaraca. Imaju skraćene pipke, ne duže od četvrtine dužine proboscisa (ne treba ih mešati sa antenama. Komarac ima telo skoro paralelno sa ravninom u kojoj se nalazi. Ova podvrsta insekata ponaša se na poseban način, sa namerom da napadne žrtvu (odabirom joj kožu) – odlikuje ih neobičan „ples” u vazduhu. Larve običnih komaraca nalaze se u vodenom stubu pod malim uglom. Njihovi respiratorni organi su u obliku cevi.
I na kraju, najvažnija stvar na koju treba obratiti pažnju je reakcija na ujed jedne ili druge vrste komaraca. Dakle, ako od ujeda običnog komarca praktično nema posledica, osim svraba i blagog otoka, koji prolazi nakon nekoliko sati, onda ljudsko telo može značajno da strada od sudara sa malaričnim komarcem. A neblagovremene mere ponekad čak dovode do smrti.
Ako niste sasvim sigurni koja je vrsta napala vas ili vaše najmilije, uzmite neki antihistaminik (Suprastin, Tavegil, Claritin) i posmatrajte reakciju na ugriz. Ako osetite: drhtavicu, povišenu telesnu temperaturu, povraćanje, dijareju, glavobolju, hitno treba da odete u medicinsku ustanovu, prođete testove i odmah započnete lečenje. Što brže reagujete na simptome, veće su šanse da izbegnete neželjene zdravstvene posledice.
(Espreso/hr.ekobutik.si)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!