IZ NARODNOG FRONTA TVRDE: Ovo je pravo vreme da muškarac POSTANE OTAC
Otac, Foto: Profimedia

VAŽNO ZNATI

IZ NARODNOG FRONTA TVRDE: Ovo je pravo vreme da muškarac POSTANE OTAC

Pravo vreme za roditeljstvo je onda kada za to osetite potrebu, kad vam proradi očinski i majčinski nagon, jer to znači da ste emotivno spremni za bebu.

Objavljeno:

Muškarac, poznato je, može biološki da postane otac u poznim godinama i nije retko da, pogotovo javne ličnosti koje su se ostvarile u karijeri, baš to i urade. Sa ženama ide malo drugačije. Biološki sat ima svoje termine od kojih ne odstupa, mada se i on lagano pomera.

- Kako se produžava ljudski vek, tako se i biološka granica za prvo dete lagano pomera. Nekad se insistiralo na tome da je za prvo dete idealno da bude začeto do 25. godine, ali je sada u redu i nešto kasnije. Istraživanja pokazuju da je optimalno zdravlje jajnih ćelija u periodu od 24, 25, pa do 27. i 28. godine života žene. Te ćelije su i kasnije zdrave i žena može sasvim normalno da ostane trudna i da rodi zdravo dete i posle tog perioda, ali se ovo vreme uzima kao optimalan - kaže Svetlana Čolović, ginekolog Studentske poliklinike.

Koliko je bitna fizička zrelost, jednako je važna i emotivna, odnosno psihološka zrelost da bi se postao roditelj.

- Adolescencija se završava sa 24. godinom i nakon tog perioda može da počne vreme u kome treba razmišljati o prvom detetu. Tada bi trebalo da je završeno psihološko sazrevanje ličnosti, kod nekog doduše traje duže, ali to je granica koja se najčešće uzima. Tada se smatra da je osoba dovoljno emotivno nezavisna od roditelja, završila je sa obrazovanjem, počinje ekonomski da se osamostaljuje i pretpostavka je da ima vezu ili je u izgledu stabilna partnerska veza - objašnjava Ljiljana Filipović, psiholog i porodični psihoterapeut.

Ona naglašava da je stabilna veza muškarca i žene jako važan uslov za odluku o roditeljstvu.

Otac
foto: Profimedia

- Vaspitanje deteta je jedan zahtevan proces koji počinje od prvog dana rođenja deteta i koji traži unapred izgrađen odnos između partnera, te prevaziđene bitne međusobne razlike - kaže Filipović.

To, drugim rečima, znači da su partneri imali dovoljno vremena da testiraju vezu kroz razna iskušenje (najčešće nesporazume, svađe i kraće raskide) i ukoliko veza preživi taj ispit, ona ulazi u mirnije vode neophodne za roditeljstvo.

- Ako veza nije stabilna, ili ako jedan od partnera nije zreo za takvu posvećenost, rođenje deteta će samo doneti probleme - kaže Filipović, dodajući da je preporuka da partneri pre roditeljstva neko vreme žive zajedno.

- Dok se zabavljaju, viđaju se kad požele i kad su dobro raspoloženi, a nemaju zajedničke odgovornosti. A kad žive zajedno, onda dele obaveze i odogovrnosti i, što je takođe važno, vide jedno drugo u svim životnim varijantama - kaže ona.

Bilo idealno ili ne, danas je praksa da žene prve bebe rađaju oko tridesete, a muškarci postaju očevi oko 35. Tako kaže statistika.

- Individualne razlike postoje, ali rađanje u ranijem životnom periodu nosi neke specifičnosti i rizike. Sa druge strane, moderno doba promoviše rađanje u kasnim tridesetim, četrdesetim, a to nosi druge opterećujuće faktore i rizike po buduću majku i plod - kaže ginekolog prof. dr Ana Mitrović Jovanović, načelnica dnevne bolnice GAK Narodni front.

Rizici rane trudnoće su više psihološko-ekonomske prirode. Kad se dete rano rodi, praktično je i roditelj dete. Takvi slučajevi često se završavaju ostavljanjem deteta u domu za nezbrinutu decu ili kod roditelja na brigu. Međutim, jedinstven problem starijih roditelja je u tome što oni uđu u ozbiljne godine kada njihova deca postaju tinejdžeri.

(Espreso/Žena)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.