ŠOK
EVO KOLIKO GODINA IMA DŽULIJAN ASANŽ! Podatak ŠOKIRA više nego njegovo IZRUČENJE
Assangea je u aprilu 2019. godine uhapsila britanska policija iz ambasade Ekvadora u Londonu, gde mu je bio pružen azil od 2012. godine
Osnivač WikiLeaksa Julian Assange se suočava s izručenjem SAD-u iz Velike Britanije.
SAD ga je optužio da je hakovao vladine računare i da je špijunirao nakon što se domogao i objavio stotine hiljada poverljivih dokumenata između 2010. i 2011. godine.
Assangea je u aprilu 2019. godine uhapsila britanska policija iz ambasade Ekvadora u Londonu, gde mu je bio pružen azil od 2012. godine.
Ko je Julian Assange?
Ovaj 48-godišnjak je WikiLeaksov izdavač i bivši glavni urednik.
Islandski novinar Kristinn Hrafnsson je 2018. godine preuzeo poziciju urednika.
Assange je postao poznat sredinom 2010. godine, nakon što je WikiLeaks objavio američke vojne dnevnike iz Afganistana i Iraka te američke telegrame u novembru te godine.
Bivša američka vojna analitičarka Chelsea Manning poslala je ove informacije Assangeu.
Šta je WikiLeaks otkrio?
WikiLeaks je postao slavan u aprilu 2010. godine, nakon što je ova web stranica objavila 39-minutni video na kojem američki vojnici iz helikoptera Apache gađaju i ubijaju više od deset Iračana, uključujući dvojicu Reutersovih novinara.
Ovaj snimak, koji je procureo od Manning, izazvao je globalno negodovanje i ponovo je raširio debatu u vezi američke okupacije Iraka i šireg prisustva na Bliskom istoku.
U julu te godine je WikiLeaks objavio više od 90.000 američkih vojnih dokumenata vezanih za rat u Afganistanu.
Među njima su bili ranije neprijavljeni detalji o smrti civila, o žrtvama prijateljske vatre, o američkim zračnim napadima, o ulozi mreže Al-Kaida u ovoj državi te o nacijama koje su pružale podršku afganistanskim liderima i talibanima.
Assange u policijskom kombiju nakon što ga je uhapsila britanska policija u ekvadorskoj ambasadi u Londonu (Reuters)
Mesecima kasnije WikiLeaks je objavio 391.832 dokumenata vezanih za rat u Iraku.
Ovi izveštaji, poznati i kao dnevnici iračkog rata, pružali su detalje s terena o kojima su izveštavale američke čete, a koji datiraju od januara 2014. do decembra 2019. godine.
Ove procurele vesti su najveće u američkoj vojnoj historiji i obelodanile su ogromne civilne žrtve.
U novembru 2010. godine WikiLeaks je objavio stotine hiljada američkih diplomatskih telegrama, u događaju koji je poznatiji kao skandal Cablegate.
Objavljno je oko 250.000 izveštaja, koji datiraju od 1996. do februara 2010. godine.
Ovi telegrami su pružili analize i uvide iz više od 270 ambasada i konzulata iz celog sveta.
Za šta je Assange optužen?
Nakon što je Assange uhapšen, velika porota u državi Virginiji optužila ga je po jednoj tački za hakovanje, jer je navodno pomogao vojnikinji Manning da pristupi poverljivim dokumentima.
U maju 2019. godine Assange je dodatno optužen, po američkom Zakonu o špijunaži iz 1917. godine – po 17 tačaka za traženje, prikupljanje i objavljivanje američkih vojnih i diplomatskih dokumenata u 2010. godini, koje je sve obezbedila Manning.
Assange je prvi izdavač koji je optužen na osnovu ovog zakona.
Pored ovih činjenica, retki znaju da je Asanž rođen 3. jula 1971. i ima 50 godina.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!