Pazite!
EVO KOJI PREDMETI U KUHINJI SU LEGELO GLJIVICA I BAKTERIJA: Obratite PAŽNJU kada čistite!
Većina u kuvalu za vodu samo doliva novu, bez razmišljanja o čišćenju posude u kojoj se tako mogu razviti gljivice i nastaniti svakakve bakterije...
Iako većina ljudi svaki dan barem prebriše neka mesta u kuhinji, stručnjaci portala Good Housekeeping upozoravaju na bakterije koje se uobičano zadržavaju na neočekivanim kuhinjskim elementima; pa evo gde bi ste prilikom čišćenja trebali da povedete računa!
Sunđeri
Iako su zasluženi za skidanje prljavština i ostataka hrane sa sudova, sunđeri su i jedno od najgorih legla bakterija.
- Zato nakon svakih par korištenja sunđere operite deterdžentom i toplom vodom, a zatim ih potopite u sredstvo za dezinfekciju. Iscedite ih i ostavite da se dobro osuše. Ako pri ruci nemate sredstvo za dezinfekciju, takođe je dobro rešenje i potapanje u sveže prokuvaloj vodi - kaže stručnjak.
Kuvalo za kafu
Većina nas samo u njega doliva vodu bez razmišljanja o čišćenju posude u kojoj se tako mogu razviti gljivice i nastaniti svakakve bakterije, objašnjavaju stručnjaci.
Zato u posudu dodajte alkoholno sirće i ostavite da neko vreme deluje kako bi se uklonio kamenac, a onda posudu operite u vrućoj vodi i osušite.
Sudopera
Sudopera je idealno stanište mnogih bakterija, a temeljito ga možete očistiti starom četkicom za zube i dezinfekcijskim sredstvom ili izbeljivačem, s'tim da posebnu pažnju treba posvetiti otvoru sifona koji treba dobro oribati i dezinfikovati.
Ručke na zamrzivačima, rernama i vitrinama
Mnogi ih zanemaruju iako ih svako malo pipamo. Idealno je redovno čišćenje te površine toplom vodom i deterdžentom ili korišćenje antibakterijskog spreja.
Radne ploče
Način na koji ćete čistiti radnu ploču zavisi o materijalu od kojeg je napravljena.
Kad završite sa sečenjem i pripremom hrane na njima, dobro ih je poprskajte antibakterijskim sprejom i obrišite čistom krpom kako bi uklonili sve bakterije. I ne zaboravite da redovno čistite ispod i iza uređaja poput kuvala za vodu i tostera - kažu stručnjaci za The Sun.
Daske za sečenje
Često se na površinama drvenih daski, uprkos pranju i ribanju, zadrže bakterije.
- Očistite dasku vrućom vodom sa sapunom, a zatim ju prelijte sveže prokuvanom vodom kako biste dasku sterilizovali. Antibakterijski sprej pomoći će da ostane bez bakterija, ali nije zamena za temeljno pranje - objašnjavaju stručnjaci.
(Espreso/VečernjiList)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!