VAŠ URIN GOVORI U KAKVOM JE STANJU ORGANIZAM! Stručnjaci otkrivaju koja boja je signal za UZBUNU!
Urin, Foto: Profimedia, Ilustracija

pažnja

VAŠ URIN GOVORI U KAKVOM JE STANJU ORGANIZAM! Stručnjaci otkrivaju koja boja je signal za UZBUNU!

Određeni genetski poremećaji u metabolizmu amino kiselina takođe mogu biti razlog neobičnog mirisa mokraće - trimetilaminurija je bolest koju prati izrazito neugodan miris poput ribe koja truli.

Objavljeno:

Učestalo mokrenje, karakterističan miris, boja od svetlo žute do tamno žute, ponekad zelenkaste ili pak crvene, može ukazivati na određene zdravstvene probleme. Međutim, ne paničite odmah jer prebojavanje mokraće se javlja i zbog dehidratacije ili zbog konzumiranja određene hrane i lekova.

Stručnajci apeluju da je čovekovom organizmu potrebno litar i po tečnosti, kako bi organizam normalno funkcionisao, te je svaka čaša vode koju unesemo dobra za naše zdravlje, naročito za rad bubrega.

Specijalista kliničke biohemije, prof. dr Tatjana Cvetković, objašnjava za Žena.rs da boja urina može da varira u zavisnosti od unete količine tečnosti - od svetložute do tamnožute, te da na nju mogu uticati povišena telesna temperatura, znojenje, povraćanje, proliv.

- Na boju mokraće utiču metabolički produkti, lekovi, način ishrane ali i neke genetske bolesti. Svetla boja urina, recimo, ukazuje na pojačani unos tečnosti, dok ona postaje tamnija kako je više koncentrovana. Zanimljivo je da ružičasta boja mokraće može da se pojavi, na primer, kada se konzumira veća količina cvekle ili kupina, a to ljudi zaboravljaju pa ih uplašenost. Tamnosmeđi urin, koji je otprilike boje tamnog piva, on ukazuje na povećanje količine bilirubina, što je najčešće znak oštećenja jetre, pojave žutice kod začepljenja žučnih puteva, recimo, zbog žučnog kamenca. Kada se uzorci urina koji sadrže bilirubin promućkaju stvaraju penu koja je žuto obojena, priča profesorka Cvetković.

Crvena boja urina ukazuje na prisustvo hemoglobina, odnosno krvi u slučaju prisustva kamena, ili peska u bubregu ali i na razne zapaljenske procese kao što su oštećenje mokraćnih kanala i bešike, pa čak i prisustvo nekog malignog procesa.

- Ako u urinu postoji mala količina krvi, a uz to je i mutan najverovatnije se radi o urinarnoj infekciji. Tamnocrveno-braon urin koji ima boju sličnu koka-koli karakterističan je za prisustvo mioglobina i može se javiti kod povrede mišića ali i teškog i intenzivnog vežbanja. Plavičasta nijansa urina se javlja zbog unošenja velike količine hrane obojene plavom bojom, kao što je, recimo, glazura na kolačima i slatkišima ili plavog metilena, antibakterijskog leka za urinarne infekcije. Zeleni urin nastaje od pigmenata koji su nusprodukt izvesnih bakterija - od plavo-zelenih, preko žuto-crvenih do crveno-smeđih, objašnjava profesorka Cvetković.

Smeđi ili crni urin može da izazove sena koja je sastojak većine laksativa, dok se braon ili crna boja urina javlja kod melanoma ili prisistva homogentizinske kiseline u slučaju genetske greške u metabolizmu tirozina (alkaptonurija). Urin može biti normalne boje ali stajanjem i oksidacijom na vazduhu menja boju u crnu ili braon.

- Normalan svež urin ima karakterističan aromatičan miris usled prisustva isparljivih kiselina. Stajanjem urin poprima jak karakterističan miris amonijaka zbog razlaganja uree dejstvom bakterija koje se nalaze u njemu. Ako je urin svež neprijatni miris može biti rezultat različitih patoloških procesa. Kod infekcije urinarnog trakta neprijatan miris na amonijak je intenzivan i u svežem urinu. Ako urin ima slatkast miris, to bi mogao biti znak da pacijent ima dijabet. Mnoge namirnice kao što je beli luk, kari, losos, alkohol pa čak i kafa mogu promeniti miris urina, dodaje profesorka Cvetković.

Genetski poremećaji

Određeni genetski poremećaji u metabolizmu amino kiselina takođe mogu biti razlog neobičnog mirisa mokraće - trimetilaminurija je bolest koju prati izrazito neugodan miris poput ribe koja truli.

-Najčešće se ova bolest javlja kao posledica oštećenja jetre, intestinalne disbioze i pormećaja metabolizma. Simptomi se obično uočavaju po ulasku u pubertet, nakon korištenja kontracepcije ili u menopauzi. Miris znojnih stopala se javlja kod poremećaja amino kiseline leucin, miris na miševe kod fenilketonurije, užegao miris kod tirozinemije, miris javorovog sirupa kod poremećaja razgranatih amino kiselina, objašnjava profesorka Cvetković.

Prevencija

Za nesmetan rad bubrega potrebno je svakoga dana unositi litar i po tečnosti, preporučuju se čajevi koji pogoduju urinarnom traktu, tu su uva, rastavić, peršun, brusnica, kukuruzna svila...

Prof.dr Tatjana Cvetković, objašnjava, da se problem urinarnog trakta rešava u zavisnosti od načina kako su tegobe nastale, kao i od toga šta je izazvalo promenu boje ili mirisa urina.

- Nekoliko preventivnih mera u određenim situacijama mogu biti dovoljne za normalizaciju urina. Potrebno je unositi veću količinu vode uz izbegavanje napitaka s kofeinom kao što su kafa, čaj i gazirana pića. Zdravo se hranite, birajte namirnice s flavonoidima, selenom, cinkom, biljnim hormonima, vitaminima A, C i E. U slučaju blagih infekcija dovoljno je povećati unos tečnosti, čaja od peršuna, brusnice ili uvin. Ako se problemi nastave neophodno je konsultovati lekara i uraditi detaljnije analize, poručuje profesorka Cvetković.

Šta može da signalizira boja urina?

Prozirna, svetlo-žuta – normalan urin

Svetla boja – veći unos tečnosti

Tamno žuta - dehidratacija

Ružičasta boja – unos određene hrane (cvekle, kupine..)

Tamnosmeđi urin – može ukazivati na oštećenje jetre

Crveni urin – prisustvo krvi, najčešće zbog kamenca

Plavičasti – unos hrane obojene plavom bojom (glazura kolača)

Smeđ, braon ili crn – može se javiti kod prisustva melanoma, ili kod uzimanja određenih lekova

(Espreso/Žena.blic)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.