POUČNO
NE, TEMPERATURU POLA LJUDI UOPŠTE NE MERI ISPRAVNO: U par stvari svi grešimo a mogu biti od PRESUDNOG ZNAČAJA
Svake zime pripremamo se za sezonu prehlade i gripa, zbog pandemije ove smo godine još više usmereni na zdravlje
Možda niste znali, ali nije svaka temperatura iznad 37 stepeni povišena, a činjenica je i to da ne rade svi toplomeri na isti način niti prikazuju jednake vrednosti temperature.
Svake zime pripremamo se za sezonu prehlade i gripa, zbog pandemije ove smo godine još više usmereni na zdravlje, piše RealSimple.
Obično merimo temperaturu kad se osećamo loše i to smo radili povremeno, ali zbog COVID-a mnoge ustanove i škole mere temperaturu pri ulasku. Pa kako je izmeriti pravilno?
Nedavna studija Thermometers i Wakefield Research otkrila je da 73 posto roditelja smatra kako je temperatura viša od 37 stepeni znak problema, dok to isto misli 47 posto ispitanika bez dece. Istina je da se povišena temperatura smatra tek ona iznad 38 stepeni.
1. Izmerite osnovnu temperaturu svih članova porodice
Povišena temperatura je ona iznad 38 stepeni, ali valja imati na umu da svi imamo različitu temperaturu tela. Prosek je oko 37 stepeni, ali to ne znači da je taj broj jedina normalna vrednost. Genetika, doba dana, fizička aktivnost, pa čak i hrana i piće imaju uticaj na temperaturu tela.
- Dobro je znati osnovnu temperaturu svog tela. Ako dete svakog dana ima temperaturu 37, a onda ona iznenada skoči na 37,6, bilo bi dobro posmatrati ga sledećih sat vremena i pratiti da li se temperatura povisila - kaže dr. Tanya Altmann, pedijatar i osnivačica Calabasas Pediatrics & Wellness Center.
Svim ljudima temperatura raste u poslepodnevnim satima, pa nije loše meriti je dvaput na dan.
Naročito kada je reč o COVID-u, važno je pratiti nagle skokove u vrednostima.
- Prema studiji USCA-a, simptomi COVID-a javljaju se određenim redosledom, i obično je to najpre temperatura - nastavila je Altmann.
Iako su mnogi asimptomatski, merenje temperature može pomoći u ranijem prepoznavanju obolelih. Ako niste sigurni jeste li među njima, konsultujte se sa svojim lekarom.
2. Odabir toplomera
Temperaturu se može meriti na niz načina poput oralnog, rektalnog, u uhu, na čelu, pod rukom. Svi su učinkoviti, iako rezultati ponekad variraju.
Dr. Altmann kaže da su najpouzdaniji toplomeri koji mere temperaturu u uhu.
- Bubnjić najpreciznije pokazuje temperaturu tela jer se nadomešćuje istom krvlju kao hipotalamus koji reguliše telesnu toplotu - kazala je.
Lekari će zato najčešće meriti temperaturu u uhu, ako je merite kod kuće, pripazite da ne gurnete toplomjer predaleko i ne oštetite bubnjić.
Kod jako male dece pedijatri preporučuju rektalno merenje.
Zbog bolje tehnologije, nekad popularno merenje pod rukom ili jezikom danas više nije toliko uobičajeno. To je najlakši način kako izmeriti temperaturu kod odraslih ili starije dece.
Kod oralnog merenja važno je imati na umu da će velik uticaj na vrednost temperature imati hrana, pa valja pripaziti jesmo li prie merenja konzumirali nešto toplo ili hladno.
- Preporuka je pričekati pola sata nakon konzumacije kako bismo merili temperaturu u ustima - savetuje dr. Monique Dieuvil.
Merenje temperature na čelu postalo je najčešća metoda, iako je moguće da triput za redom dobijete različita očitanja. Na taj je način najlakše izmeriti temperaturu nemirnog ili uspavanog deteta. Ako su djeca nosila kapu, sedela u autobusu ili su bila jako aktivna pre merenja, valja pričekati 15 do 20 minuta.
- Merenje temperature infracrvenim toplomerom s udaljenosti od dva i po centimetra od čela ili lica omogućuje najpreciznije rezultate. Imajte na umu da će toplomer na čelu očitati temperaturu za jedan stupanj nižu od temperature koju očitavate oralni ili rektalno - istaknuo je dr. Yates.
Ako još imate živin toplomer, vreme je da ga bacite. Stručnjaci više ne preporučuju njihovu upotrebu.
Kod bilo kog merenja važno je lekaru preneti vrednosti koje ste očitali, kao i vrstu toplomera i merenja koje ste koristili.
3. Povišena temperatura
Povišena temperatura kod dece i odraslih razlog je da zovete lekara, naročito u ovoj situaciji. Ujedno, to je dobar razlog da ne idete u školu ni na posao i ostanete kod kuće. Nema mesta panici. Procenite simptome i pazite na njihov tok..
Ipak, imajte na umu da je kod beba mlađih od tri meseca svaka temperatura iznad 38 stepeni znak za hitan poziv lekara.
(Espreso.co.rs/24 sata.hr)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!