ANKSIOZNOST
PROBUDILI STE SE JAKO NERVOZNI BEZ NEKOG RAZLOGA? Ovo su glavni uzroci zbog kojih nekada ustanemo NA LEVU NOGU!
dok su povremena buđenja s anksioznošću sasvim normalna pojava, učestala anksioznost može predstavljati opšti anksiozni poremećaj.
Stresan posao, škola ili pak stres zbog ljubavne veze, neki su od razloga zašto se osoba budi anksiozna, navodi medicalnewstoday.com.
No, dok su povremena buđenja s anksioznošću sasvim normalna pojava, učestala anksioznost može predstavljati opšti anksiozni poremećaj.
Opšti anksiozni poremećaj stanje je koje rezultuje nekontrolisanom i preteranom brigom koja utiče na kvalitet svakodnevnog života. Zbog takvog se stanja osoba budi tokom sna ili se pak suočava s nesanicom.
Osobe koje u svojoj porodičnoj istoriji imaju nekoga ko se suočava s istim poremećajem spadaju u nešto rizičniju grupu, no taj se poremećaj razvija tokom vremena i zapravo se može javiti kod bilo koga.
Mogući uzročnici aksioznosti prilikom buđenja
1. STRES
Stres nastaje kao odgovor tela na neprijatne situacije, a prilikom tih situacija, telo otpušta hormon kortizol.
Prema jednoj studiji, nivo kortizola kod osobe koja je pod stresom, povećava se ujutro, a kada takvi nivoi probude osobu, nastaje medicinsko stanje, odgovor kortizola na buđenje (CAR).
CAR je uzrok anksioznog buđenja kod osoba koje nemaju dijagnostikovanu anksioznost, a osećaj bi trebao proći kada nestane izvor stresa. Ukoliko se to ne dogodi, predlaže se poseta stručnjaku.
2. ALKOHOL I DROGA
Iako ni alkohol ni droga nisu izravno povezani s anksioznošću, oni svakako mogu pogoršati same simptome poremećaja.
Uostalom, alkohol i druge supstance utiču na san te na osećaje prilikom buđenja.
3. LJUBAVNA VEZA
Mala studija provedena na 29 parova proučavala je povezanost dnevnih interakcija parova i kvaliteta sna, a zaključila je kako su danima koje su ocenili pozitivnima, parovi bolje spavali nego danima kada je interakcija bila negativna.
Na sličan način, ljubavni status osobe može biti uzrok jutarnje anksioznosti.
4. ŽIVOTNE OKOLNOSTI
Životne promjene svakako utiču na nivo stresa, a zbog nekoliko se životnih okolnosti može javiti jutarnja anksioznost.
Neki od njih uključuju promene u stanovanju, u poslovnom aspektu života, fizičko, psihičko ili pak seksualno zlostavljanje, odvajanje od voljene osobe ili smrt bliskog člana. Naposletku, jednako deluje i emocionalni šok ili traumatično iskustvo.
5. FINANSIJE
Briga oko finansija na popisu je svake odrasle osobe, no kod nekih ona može postati puno veći problem jer preterana briga uzrokuje anksioznost koja utiče na san i na osećaj pilikom buđenja.
6. ZDRAVSTVENO STANJE
Zdravstvena stanja drugačije utiču na ljude, no zbog nekih se zdravstvenih stanja može razviti anksioznost, a ona uključuju dijabetes, bolesti srca, hipertenziju, astmu, psorijazu, depresiju te rak.
7. MENTALNO ZDRAVLJE
Osobe s dijagnozom opšteg anksioznog poremećaja mogu, ali i ne moraju imati druge mentalne poremećaje, no ukoliko imaju i bipolarni poremećaj ili depresiju, simptomi anksioznosti postaće teži.
Ono što svakako možete trenutno poboljšati nivo je kortizola u telu, a dr.med. specijalista porodične medicine Jasminka Nedić savetuje kako to učiniti.
- U današnjem stilu života je potrebno pronaći adekvatnu harmoniju između obveza poslovnih, porodičnih, raznih želja te svojih realnih mogućnosti. Nastojati koliko je god moguće naći vremena za relaksaciju, pravilnu ishranu, fizičku aktivnost, dovoljno sna, druženje s dragim ljudima, smanjiti unos psihostimulansa poput alkohola, kofeina i drugih sredstava što „održavaju budnost“. Takođr folna kiselina, vitamin B5, vitamin C i riblje ulje mogu smanjiti nivo kortizola povećanog stresom, a mogu se naći u hrani poput ribe, mahunarkama, integralnim žitaricama, semenu suncokreta, voću i povrću - kazala je.
BONUS VIDEO:
(Espreso.co.rs/Ordinacija.hr)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!