mit ili istina?
MNOGI VODU PIJU POSLE JELA, ALI DA LI JE TO DOBRO ZA PROBAVU? Otkriveno kako to utiče na organizam!
Šta je zapravo istina?
Važno je znati koje svakodnevne navike mogu da nam naškode, a koje da koriste.
Voda je najvažnija supstanca na planeti za život čoveka, koja je odgovorna za niz vitalnih funkcija u organizmu.
Presudna je za naše zdravlje, od funkcionisanja probave do hidratacije kože koja usporava čak i starenje, pomaže kod mršavljenja, bolje koncentracije, energije i raspoloženja. Preporuka je piti barem dve litre vode dnevno.
Neki tvrde da je treba piti posle jela. Šta je zapravo istina?
Istraživanja su dala odgovor na to pitanje!
Ako i uzrokuje neke loše stvari, dobrobiti daleko nadilaze te minuse. S druge strane, studije su dokazale kako voda uz jelo sprečava prejedanje pa tako i neželjene kilograme. Ipak, tu se misli na dve čaše ili više, a ne nekoliko gutljaja.
Jedna studija je dokazala da su odrasli koji su konzumirali po čašu vode pje obroka gubili više kilograma u dijetnom režimu od onih koji nisu pili.
Uz čašu vode prije ručka brže ćete osetiti sitost, pa i pojesti manje. Takođe, pijuckanje uz jelo usporava i brzinu kojom jedemo, pa ćemo tako pojesti manje. Naime, kad sporo jedemo ostavljamo dovoljno vremena mozgu da nam pošalje signal da više nismo gladni (obično mu treba 10 minuta otkako je hrana napunila želudac da nam to javi).
Ne treba ni spominjati da ćemo više uživati u hrani ako jedemo sporije, a imaćemo i više vremena da razmislimo treba li jesti više pomfrita ili više salate.
Voda pomaže i da hrana lakše prođe kroz naš probavni sistem pa konzumiranje zapravo dobro deluje protiv nadutosti i konstipacije.
Na osnovu svega možemo zaključiti da vodu treba priti pri obroka, za vreme jela i između obroka.
BONUS VIDEO:
(Espreso.co.rs/Hayat.ba)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!