ODLIČNA ZA ORGANIZAM
OVA BILJKA JE SKRIVENI IZVOR ZDRAVLJA I VITAMINA: Raste pored puta, mnogi je čupaju, a ne znaju koliko je LEKOVITA
I dok je većina čupa jer narušava estetiku, oni malobrojni znaju da je tušt, poznat i kao tušanj ili portulak, zapravo lekovita i hranljiva vrsta korova
Iznenađujuće je koliko malo zapravo znamo o hrani koju jedemo, a još je čudnije koliko smo toga sebi uskratili od brojnih biljnih plodova koji mogu da budu pravo osveženje u našoj kuhinji, i to ne samo u gastronomskom smislu, već i kada je reč o celokupnom stanju našeg organizma.
Jedna od nepravedno zapostavljenih, a svakako dragocenih biljaka jeste tušt, samonikla korenska biljka koja raste gotovo svuda u celoj našoj zemlji, čak i uz ulicu i trotoare. I dok je većina čupa jer narušava estetiku, oni malobrojni znaju da je tušt, poznat i kao tušanj ili portulak, zapravo lekovita i hranljiva vrsta korova.
- Iako je korov i raste svuda (u baštama, na livadama, u dvorištima, pa čak i na trotoarima), tušt je u stvari lekovita biljka, bogata nutrijentima i povoljno utiče na organizam. Još jedna prednost svih "korova" i samoniklih biljaka je ta što se ne tretiraju pesticidima pa su samim tim zdraviji za nas za razliku od klasičnog zeleniša iz prodavnice - objašnjava sertifikovani holistički nutricionista Katja Jakovljeva.
- Ovaj korov bogat je omega-3 kiselinama (sadrži najviše omega-3 od zelenog lisnatog povrća), vitaminima A, B, C i E, a od minerala kalcijumom, kalijumom, gvožđem, magnezijumom, cinkom, fosforom i manganom. Tušt je poznat po tome što smanjuje holesterol u krvi, a povoljno utiče i na digestivni i urinarni sistem i na kožu. Posebno se preporučuje dijabetičarima, jer smanjuje glukozu i trigliceride u krvi - dodaje Jakovljeva, koja je inaće i autor bloga o zdravoj ishrani "Vita.rs".
U narodnoj medicini tušt je poznat kao blagoslovljeno povrće i rado ga od davnina koriste kao dijuretik, ali i sredstvo za mršavljenje. Takođe, prilikom spoljne primene može da pomogne kod isceljenja rana, psorijaze i mehura.
No, vratimo se na gastronomski značaj ove zelene biljke.
-Tušt ima blago kiselkasti ukus i odličan je za dodavanje u salate, smuti ili u glavna jela. Neki prave od njega pljeskavice i dodaju u supe - ističe sagovornica Blic žene, a otkrila je i jednostavan recept za salatu od tušta.
U duboki tiganj sipajte čašu vode i dodajte jedan čen sitno naseckanog belog luka. Kada voda provri, dodajte vezu opranog tušta (ne treba da se secka), poklopite i dinstajte 6-7 minuta. Procedite vodu. Dodajte so, biber, maslinovo ulje i promešajte. Po želji služite uz sir (beli mladi sir ili parmezan).
Tušt možete i sami uzgajati, s obzirom da gotovo da ne zahteva nikakav trud i brigu. Ako, pak, niste u mogućnosti da ga posadite, možete ga slobodno nabrati tamo gde je priroda čista.
- Ako sam van Beograda, ponekad ga naberem, a inače ga kupujem na pijaci. Ako imate svoju baštu, vredi zasaditi ovu korisnu biljku, jer brzo i lako raste i ne zahteva neku brigu oko održavanja. Primetila sam da tušt često raste u zemlji gde ima peska. Sledeći put kada šetate gradom, gledajte dole, sigurno ćete negde primetiti ovu samoniklu biljku - zaključuje Katja Jakovljeva.
BONUS VIDEO:
(Espreso.co.rs/zena.blic.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!