Spavanje je zdravo za srce
UKOLIKO ŽELITE DA ŽIVITE DUŽE, UKLONITE OVO IZ SPAVAĆE SOBE: Smanjićete rizik od raka i dijabetesa!
Veštačko svetlo kojoj ste noću izloženi može uzrokovati poremećaj spavanja, tvrde naučnici
Rasveta kojoj smo noću izloženi često uzrokuje poremećaj spavanja koji može dovesti do vrlo ozbiljnih zdravstvenih komplikacija, uključujući pretilost, dijabetes, pa čak i do povećanog rizik od kardiovaskularnih bolesti i raka.
Spavaća soba savremenog čoveka sve više podseća na "gaming arenu", a sve manje na mesto za opuštanje i odmor. Osim sijalice koja visi sa stropa i one koja viri iz svetiljke na noćnom ormariću, vaši omiljeni elektronički uređaji takođe doprinose veštačkom osvetljenju unutar spavaće sobe.
Spavanje - kako legnete tako utičete na svoje zdravlje
Gledanje televizije, čitanje e-pošte na prenosnom računaru, provera sadržaja na društvenim mrežama na mobilnom, igranje video-igre na tabletu - sve te aktivnosti doprinose količini veštačkog svetla koje vas sa svih strana osvetljava u trenutku kad se udobno smestite u krevet u kojem biste trebali mirno otploviti u zemlju snova.
Veštačko svetlo kojoj ste noću izloženi može uzrokovati poremećaj spavanja, tvrde naučnici. Svi znamo koliko je važno noću spavati između 7 i 9 sati – to našem mozgu osigurava preko potreban odmor, a telu omogućava da se regeneriše i dobije energiju potrebnu za sledeći dan.
Sve navedeno više je nego dovoljan razlog da u spavaćoj sobi tokom noći isključite svu rasvetu. Pritom ne mislimo samo na sijalice na stropu i u stolnoj svetiljci, već i sve ostale uređaje koji emituju veštačko svetlo. U protivnome, nećete od spavanja dobiti sve što je vašem organizmu potrebno, a to će imati negativan uticaj na vaš „unutrašnji sat“.
Vaš unutrašnji sat određen je količinom hormona melatonina kojI proizvodi epifiza – mala endokrina žlezda smeštena u mozgu. Pojednostavljeno, melatonin je hormon koji vašem telu govori kada je vreme za spavanje, a kada za buđenje. Naučnici tvrde da je proizvodnja melatonina zvisna od količine svetlosti koju vaše telo prima.
Naši preci zavisili su o samo dva izvora svetlosti: Sunca tokom dana i Meseca tokom noći. Svetlost je dolazila i od zvezdanog neba ili logorske vatre oko koje su se okupljali.
Proizvodnja melatonina u telu zavisi o tome koji je izvor svetlosti prisutan - on se proizvodi kad je Mesec na nebu, a njegova proizvodnja se zaustavlja kako se bliži izlazak Sunca.
U savremeno doba više ne zavisimo o mesečevoj svetlosti noću. Dovoljan je pritisak na prekidač i svetlo je tu. Takođe, tu su i naše omiljene elektroničke spravice koje koristimo pre spavanja, a koje takođe doprinose količini veštačkog svetla koje dobijamo noću.
Budući da noću dobija mnogo svetla, naše zaustavlja proizvodnju melatonina misleći da je u pitanju dnevna svetlost. Kao rezultat, vaš unutrašnji sat se poremeti – umesto da polako utonete u san, vi ćete ostati budni, jer vaše telo ne proizvodi dovoljno melatonina.
Tamni podočnjaci i krvave oči najmanja su vam briga ako se nikako ne uspevate da se naspavate. Stručnjaci tvrde da nedostatak sna može uzrokovati vrlo ozbiljne komplikacije, uključujući pretilost, dijabetes, pa čak i povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti i raka.
Spavanje je zdravo za srce
Zbog svih tih razloga neuredan san jedna je od važih stvari koje u svom životu morate rešiti ukoliko želite da živite dug i sretan život. Kad dođe vreme za spavanje, isključite sve izvore svetlosti. Prvi put nakon dugo vremena možda ćete napokon utonuti u miran san koji će zaista obnoviti vaše telo i duh.
BONUS VIDEO:
(Espreso.co.rs/ordinacija.vecernji.hr)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!