važno je znati
DA LI SE GOJITE ZBOG HRANE ILI BOLESTI? Ovako ćete prepoznati uzrok svog debljanja!
Osim prekomernog kalorijskog unosa, različiti oblici poremećaja hormonalne ravnoteže mogu dovesti do debljine
Prekomerna telesna težina i gojaznost svrstavaju se među vodeće zdravstvene probleme modernog doba.
Rezultat su prekomernog nakupljanja masnog tkiva u organizmu. Definišu se indeksom telesne mase (ITM) pri čemu vrednost ITM-a iznad 25 označavamo kao prekomernu telesnu težinu, a preko 30 kao gojaznost.
Najčešći razlog debljine je prekomerni kalorijski unos putem ishrane uz sveprisutno nedostano kretanje. Debljini u današnje vreme dodatno pogoduje sveopšta digitalizacija i automatizacija svega što si možemo zamisliti u svakodnevnom životu.
Da navedem samo nekoliko rutinskih radnji koje svakodnevno obavljamo. Danas više ne možemo ni zamisliti televizor bez daljinskog upravljača, a do pre koje decenije za uključiti televizor smo se svaki puta morali ustati i učiniti tih nekoliko koraka.
Pre ere mobilnih telefona zavisili smo od običnih telefona do koji je trebalo jednostavno prošetati da bismo odgovorili na poziv. Napredak tehnologije mobilnih telefona smanjilo je potrebu za vlastitim kretanjem, čak i do kompjutera jer većinu informacija s interneta možemo dobiti s našeg pametnog telefona, tako da se i time smanjuje potreba za računarom.
Problem debljine je posebno izražen kod dece i adolescenata. Za razliku od odraslih osoba kod kojih se povećanje telesne mase odvija na račun povećanja mase masnih ćelija, kod dece se proces debljanja osim povećanjem veličine masnih ćelija, odvija i umnožavanjem broja masnih ćelija, čime se takav tok razvoja debljine kasnije znatno teže leči.
Osim prekomernog kalorijskog unosa, različiti oblici poremećaja hormonalne ravnoteže mogu dovesti do debljine.
Poremećaji žlezda s unutrašnjim izlučivanjem (endokrine žlezde) mogu dovesti do prekomernog nakupljanja masnog tkiva. Među najčešće pogođenje endokrine žliezde spada štitna žležda. Najčešći poremećaj funkcije štitne žlezde je njen slabiji rad ili hipotireoza, a koji se najčešće utvrdi nakon meseci nekontrolisanog rasta telesne težine.
Različite bolesti s prekomernim izlučivanjem kortizola poput Kušingove bolesti i Kušingovog sindroma, očituju se debljinom kao jednim od vodećih simptoma.
Različiti poremećaji metabolizma ugljenohidrata mogu nezavisno do sada spomenutih dovesti do debljine ili u najmanju ruku otežanog zadržavanja postojeće telesne težine. Svakako je za izdvojiti insulinsku rezistenciju, koja se dugoročno povezuje sa šećernom bolesti, a pogađa sve mlađe starosne skupine. Insulinska rezistencija svoj doprinos debljini može zahvaliti anaboličkom učinku hormona insulina, čiji je glavni zadatak regulacija metabolizma glukoze.
Debljina kao sistemski problem se dotiče i problematike funkcije polnih žlezda, češće kod žena. Sindrom policističnih jajnika (PCOS) u kombinaciji s insulinskom rezistencijom plodno je tlo za rast na telesnoj težini.
BONUS VIDEO:
(Espreso.co.rs/Ordinacija.večernji.hr)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!