NAJBOLJA HRANA
ISHRANOM DO BEBE: Šta treba da jedu MUŠKARCI, a šta ŽENE, da bi postali RODITELJI!
Brojne naučne studije dokazale su da normalizacija udela telesne masti utiče na uravnoteženje nivoa reproduktivnih hormona i bolju plodnost
Hrana i plodnost neizostavno su povezani jer su za začeće deteta potrebne zdrave jajne ćelije i zdravi spermatozoidi, kao i dobro opšte stanje organizma. Određene namirnice i uravnotežena ishrana mogu smanjiti količinu stresa, poboljšati zdravlje reproduktivnih organa i osigurati organizmu dovoljnu količinu hranjivih materija.
Brojne naučne studije dokazale su da normalizacija udela telesne masti utiče na uravnoteženje nivoa reproduktivnih hormona i bolju plodnost.
Neuhranjenost smanjuje plodnost kod žena jer smanjen postotak masnog tkiva može uticati na ovulaciju, a smanjenje telesne mase od 15 posto može imati za posledicu neuredan menstrualni ciklus.
- Kod žena je veoma važan povoljan nutritivan status i adekvatan rad štitne žlezde. Raznolika, sezonska, mediteranska ishrana je najbolji prehrambeni model, a konkretne namirnice koje mogu doprineti boljem zdravstvenom statusu trebale bi pre svega da budu one koje su dobar izvor folne kiseline, važnog nutrijenta u periodu pre začeća i u prvom tromesečju trudnoće. Namirnice bogate folnom kiselinom su mahunarke, agrumi, žitarice od celog zrna, tamnozeleno lisnato povrće, piletina, džigerica... Takođe, treba obratiti pažnju na adekvatan unos minerala, prvenstveno gvožđa, selena i cinka koji se mogu pronaći u krtom crvenom mesu, džigerici, tamnozelenom lisnatom povrću, cvekli, integralnim žitaricama i mahunarkama, kao i u ribi i plodovima mora, koji su ujedno i najbolji izvor omega-3 masnih kiselina - pojašnjava nutricionista dipl. ing. preh. teh. Karmen Matković Melki.
S druge strane, kod muškaraca gojaznost utiče na plodnost, ne samo zato što za rezultat ima manju proizvodnju spermatozoida, nego je i njihov kvalitet slabiji. Kod muškaraca, napominje nutricionistkinja Matković Melki, za kvalitet spermatozoida izuzetno je bitan dobar nutritivni i zdravstveni status. Postoji povezanost između prekomerne telesne mase i kvaliteta spermiograma (broja i pokretljivosti spermatozoida) pa se preporučuje optimalna prehrana u kojoj je potrebno značajno redukovati unos rafinisanih proizvoda, zasićenih masti, šećera i alkohola.
Muškarcima se preporučuje telesna aktivnost i ishrana bogata proteinima, odnosno aminokiselinama, među kojima se ističe arginin (sveži sirevi, fermentisani mlečni proizvodi, surutka, krto crveno meso, divljač, plava riba i plodovi mora, heljda, ovas).
- Važno je u ishranu uključiti i namirnice bogate snažnim antioksidansima: cinkom, vitaminom E (orašasti plodovi, semenke i kvalitetna biljna ulja - kukuruznih klica, lana, maslinovo ulje), koenzimom Q10 koji se može pronaći u kvalitetnim mesnim izvorima, piletinom (posebno iznutricama) kao i u plavoj ribi (srdele), semenkama i arašidima - kaže Matković Melki.
Nutricionistkinja doc dr sc. Daria Vranešić Bender istakla je da antioksidansi imaju ključnu ulogu u plodnosti oba pola. Visok unos tih materija kod žena može umanjiti oksidativni stres u jajnim ćelijama, a kod muškaraca može poboljšati broj, strukturu i pokretljivost spermatozoida.
Podstičući telo da proizvodi određene neurotransmitere, neke namirnice mogu uticati i na raspoloženje i želju za seksom. Tako je, na primer, dopamin glavni krivac za to što se osećamo dobro i motivisano. Telo ga proizvodi iz aminokiseline tirozin, koje najviše ima u ćuretini i piletini, crvenom mesu, školjkama, tunjevini, mlečnim proizvodima i jajima, avokadu i banani.
Potrebno je konzumirati i punomasno mleko jer ono povoljno deluje na jajnike, kao i punomasni jogurt i sir jer je telu potrebna masnoća kako bi apsorbovalo nutrijente koji utiču na plodnost. Vrlo jak antioksidans je i betakaroten, kojim obiluju šargarepa, kelj, spanać i krompir.
Harvardska studija objavljena u časopisu American Journal of Obstetrics & Gynecology, u kojoj je tokom osam godina praćeno više od 18.000 žena, pokazala je da visok unos proteina iz namirnica biljnog porekla povećava šanse za začeće.
Rizik od ovulatorne neplodnosti bio je 50 posto manji kod žena koje su pet posto svog dnevnog unosa energije osigurale biljnim, a ne životinjskim proteinima.
Namirnice za žene:
- Folna kiselina - blitva, spanać, brokoli, raštan, kupus, prokelj, špargla i mahunarke
- Tirozin - ćuretina, piletina, crveno meso, školjke i tuna, kao i jaja i mlečni proizvodi, avokado i banana
Namirnice za muškarce:
- Koenzim Q10 - govedina, piletina, svinjetina, plava riba, losos, pastrmka, orašasti plodovi
- Vitamin C - agrumi, bobičasto voće, lisnato zeleno povrće, paprika
- Vitamin E - orašasti plodovi, semenke i njihova ulja
BONUS VIDEO: OD 90 DO 0 STEPENI BEZ ZASTOJA! Nadrealno je kakvu vežbu ova devojka može da uradi!
(Espreso.co.rs/24sata.hr)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!