obratite pažnju
KAKO BEZBEDNO UKLONITI KRPELJA? Ovo je ZVANIČNO uputstvo Ministarstva zdravlja u slučaju uboda!
Medicinsko osoblje u zdravstvenim ustanovama krpelja treba da uklone sterilno sa kože
Nakon priče o Beograđaninu koji je preživeo pravi pakao u domu zdravlja zbog nemogućnosti da lekari njegovom detetu izvade dva krpelja, Ministarstvo zdravlja izdalo je uputstvo za građane, ali i lekare, šta treba činiti u slučaju uboda krpelja.
Ministarstvo zdravlja obavestilo je građane da je ujede krpelja moguće sanirati u najbližoj ustanovi primarne zdravstvene zaštite, odnosno, domu zdravlja. U slučaju određenih komplikacija nadležne su odgovarajuće ustanove tercijarnog nivoa (Klinika za infektivne i tropske bolesti, Klinika za dermatovenerologiju...).
A ovo su mere koje bi građani, ali i ustanove, trebalo da se drže ukoliko dođu u dodir sa ovim insektima koji piju krvi i mogu da prenesu lajmsku bolest.
Izbegavanje visoke trave, repelenti i duge nogavice
Pod jedan građani bi trebalo da izbegavaju boravka u visokoj travi na neuređenim površinama, kao i da koriste repelenate za zaštitu od krpelja. Poželjno je nositi odeću sa dugim nogavicama i rukavima, a nakon boravka u prirodi potrebno je temeljno pregledati celo telo, a posebno toplih i vlažnih mesta sa tankom kožom nakon svakog boravka u prirodi (posebno dece).
Nakon što se primeti prisustvo krpelja u koži potrebno ga je stručno i bezbedno ukloniti (izvaditi) iz kože.
Ovo treba uraditi što pre pošto, navode u Ministarstvu zdravlja, iako verovatnoća prenosa infekcije nije velika, ona raste sa povećanjem dužine boravka krpelja u koži.
Navode da krpelja treba ukloniti u zdravstvenim ustanovama, koje su takođe dobile uputstva šta treba da čine u ovim situacijama.
Koristiti pincetu i ne čupati krpelja
Medicinsko osoblje u zdravstvenim ustanovama krpelja treba da uklone sterilno sa kože. To znači da krpelja, kao i područje oko njega da se pre uklanjanja ne čisti i naročito ne premazuju alkoholom, etrom, uljima, sapunicom i drugim sredstvima.
Po preporuci Ministarstva, zdravstveni radnik nakon pranja ruku navlači rukavice za jednokratnu upotrebu, uzima sterilnu pincetu i hvata krpelja što je moguće bliže površini kože za glavu. Ravnomernim i laganim povlačenjem uklanja se krpelj. Okretanje, zakretanje ili cimanje krpelja u bilo koju stranu samo povećava rizik otkidanja i ostanka dela rilice ili glave u telu ozleđenog. Nakon uklanjanja krpelja mesto se čisti rastvorom alkohola. Moguće je krpelja odneti na mikrobiološki pregled – rade pojedine veterinarske ustanove i neki privatnici, kako bi se utvrdilo da li je krpelj zaražen.
Potrebno je, nalažu iz Ministarstva objasniti pacijentu da se u daljem toku ne daju lekovi, posebno ne antibiotici u kratkom trajanju 3-7 dana kako se često savetuje. Potrebno je posmatrati mesto uboda te ako se u periodu od 5 do 30 dana javi okruglo pečatasto crvenilo promera preko 5 centimetara, tada je potrebno da se pacijent javi nadležnom infektologu radi određivanja terapije.
U slučaju da nakon mesec dana nema promena na koži, može se uraditi serološko testiranje ELISA testom na IgM i IgG antitela. Ukoliko je pozitivn nalaz (IgM) može se dati terapija ili se pacijent može uputiti infektologu.
Uklanjanje krpelja treba da se obavlja na nivou primarne zdravstvene zaštite, kao i inicijalno praćenje pacijenata. Tek u slučaju pojave simptomatologije ili potrebe konsultacije pacijenta treba upućivati na viši nivo zdravstvene zaštite.
U Ministarstvu zdravlja u uputstvu ustanovama je precizirano da je posebno potrebno obezbediti rad službe tokom noći, neradnim danima, vikendima i praznicima, pošto je tada incidenca javljanja pacijenata koji su ubodeni veća.
Bonus video:
SREĆU, VEĆI TIRAŽ, HRABROSTI: Evo šta su sve čitaoci poželeli Kuriru za 15. rođendan!
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!