Posle ovoga vam neće nikada pasti na pamet da uđete obuveni! UVEK, ALI UVEK IZUVAJTE CIPELE KADA ULAZITE U KUĆU!
Foto: Pixabay

obratite pažnju!

Posle ovoga vam neće nikada pasti na pamet da uđete obuveni! UVEK, ALI UVEK IZUVAJTE CIPELE KADA ULAZITE U KUĆU!

Ništa ne prija tako dobro kao kad posle napornog dana izujete cipele i malo se prošetate po toplom i mekom tepihu, ali tamo bi mogla da vas čeka jedna velika opasnost

Objavljeno:

Ako svaki put hodate po kući u cipelama, te navike se odmah morate rešiti, pa čak i ako u cipelama hodate malo. Jedno istraživanje je pokazalo da nošenjem cipela u svoj dom unosite mnogo više prljavštine i bakterija opasnih za zdravlje nego što to mislite.

Studija Univerziteta u Arizoni je pronašla čak 421.000 raznih bakterija na cipelama. Koliformna bakterija koja služi kao indikator nivoa čistoće hrane i vode (prisutna je u izmetu) pronađena je na đonu 96 procenata cipela.

Bakterija “Escherichia coli” je pronađena na 27 posto cipela zajedno sa još sedam vrsta bakterija, uključujući “Klebsiellu pneumoniaeu” koja može izazvati infekciju mokraćnih kanala i “Serratiu ficariu” koja može izazvati infekcije disajnih puteva.

- Hodamo po svačemu, poput ostataka ptičjeg i psećeg izmeta, mikroba na podu javnih WC-a, a sve to je izvor Ešerihije koli. Na površini manjoj od 0,1 metar kvadratni u javnim WC-ima pronađeno je oko 2 miliona bakterija, dok je na istoj površini poklopca WC šolje pronađeno je “samo” 50 bakterija, upozorava mikrobiolog Keli Rejnolds, profesor na Univerzitetu u Arizoni.

Kada je reč o prenošenju bakterija s cipela na podove u toplom domu, istraživanje je pokazalo da hodanjem u cipelama možete da prenesete od 90 do 99 procenata bakterija.

Studija Univerziteta u Hjustonu je došla do zaključka da se na 39 posto cipela nalazi bakterija “Clostridium difficile”, otporna na brojne antibiotike, a može izazvati razne probleme sa zdravljem uključujući dijareju.

Svi ti podaci govore u prilog zaključku da biste, čim kročite u svoj dom, trebali da izujete cipele. Ukoliko je moguće, cipele, odnosno patike perite u mašini za pranje veša i to deterdžentom jer se na taj način, broj bakterija može smanjiti za 90 procenata. Takođe, podove i tepihe čistite sredstvima za dezinfekciju poput parnog perača.

Bonus video:

GENIJALNO REŠENJE AKO IMATE DVOJE DECE U ISTOJ SOBI! Trosed za dvojke!

(Espreso.co.rs/lijekizprirode.com)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.