zdravlje
Pijete 8 čaša vode dnevno i mislite da je to zdravo: POSLE OVOGA, RAZMISLIĆETE DVAPUT!
Za one kojima je muka popiti preporučenih osam čaša vode dnevno, naučnici imaju dobru vest - nije za sve isto pravilo.
Prema stručnjacima je 'osluškivanje' sopstvenog organizma najbolji način da se utvrdi kada nam je dosta vode. To zvuči dosta neodređeno, ali naučnici sa Auustralijskog univerziteta Monaš utvrdili su da je ljudima, u trenutku kad je u organizmu dosta tečnosti, teško da gutaju vodu. Dakle, 'osluškujte' svoje grlo.
Potrebno je raditi ono što vaš organizam traži - pijte vodu kad ste žedni, a ne po utvrđenom rasporedu - kaže Mišel Farel, glavni autor studije objavljene u časopisu "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Farel i njegove kolege su sproveli istraživanje tako što je 20 ispitanika pilo vodu u dve situacije, nakon napornog vežbanja, kad su bili žedni i posle, kad su vodu morali piti 'na silu'.
U drugom slučaju su morali da ulože tri puta više napora da popiju zadatu količinu vode - što je bio jasan znak da telo reguliše preterano konzumiranje na način da ga fizički otežava. Odnosno, objašnjava Farel, refleks gutanja postaje sputan nakon što je popijena dovoljna količina vode.
Dakle, kada se posmatra mit o osam čaša vode na dan, dobra je ideja ostati hidriran, ali pritom treba slušati svoje telo.
Treba istaći i da previše vode može biti pogubno. Prekomeran unos tečnosti može dovesti do hiponatremije, odnosno naticanja ćelija tela, što kao posledicu ima grčeve, mučnine, povraćanje, gubitak svesti, a u ekstremnim slučajevima smrt.
BONUS VIDEO: ESPRESO TVITER: Nevena Božović
(Espreso.co.rs/Zadovoljna.dnevnik.hr)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!