ZDRAVLJE
OVAJ OPASAN VIRUS SE PRIBLIŽAVA SRBIJI, A NAJVIŠE POGAĐA JEDNU GRUPU LJUDI: Evo na šta OBAVEZNO da obratite PAŽNJU
Situacija u Hrvatskoj gde je zaraženo nekoliko dece, zbunila je roditelje, ali naši lekari kažu da je u Srbiji situacija pod kontrolom
Mučnina, povraćanje, dijareja, karakteristični su simptomi enterovirusa koji su tokom letnjih meseci prisutni. Na udaru su deca, te se savetuje oprez kada je uzimanje hrane pitanju, ali i održavanje higijene i pranje ruku kod mališana.
Situacija u Hrvatskoj gde je zaraženo nekoliko dece, zbunila je roditelje, ali naši lekari kažu da je u Srbiji situacija pod kontrolom, te se nadaju da će tako i ostati, bez obzira što se radi o susednoj zemlji. Prema rečima stručnjaka, dobra stvar je što je škola završena, ali pak opasnost vreba na letovanjima.
Ukoliko se javi glavobolja, povraćanje, dijareja kod deteta, dobro je javiti se lekaru kako bi se utvrdilo o kakvom se virusu konkretno radi, jer ima više vrsta enterovirusa, te neki ne izazivaju nikakve komplikacije, dok ima i onih koji mogu izazvati ozbiljnije probleme.
Pedijatar dr Saša Milićević kaže za "Blic" da se virusne bolesti brzo šire, i da se nalazimo u jeku letnje sezone kada se javljaju razne infekcije.
- Enterovirusi su stalno prisutni, ali problem je kada ima više slučajeva. Virusi su takvi i idu u naletima, zato moram da naglasim da se ta sezonska granica do pre izvesnog vremena pomerila i da se sada ne zna šta kada dolazi. Roditelji su malo nespremni, pa se iznenade kada se dete razboli. Migracije su velike, svi putuju, i teško je locirati neko endemsko područje. To je sada Hrvatska ali ne znači da neće biti još negde. Kod nas je sve pod kontrolom u ovom momentu - objašnjava dr Milićević.
Virus se lako prenosi među decom
Kod enterovirusa problem je što se oni lako prenose kod dece, te je uvek savet da higijenu treba podići na viši nivo.
- To održavanje higijene i pranje ruku kod dece ide teško ponekad, često koriste iste igračke, razmenjuju ih - kaže pedijatar.
Kod nas je situacija sa enterovirusima pod kontrolom, ali virusima prija promenljivo vreme.
- Ako bude toplo - hladno, onda to virusima jako pogoduje, tako sada najavljuju da će za vikend biti malo svežije i to će im pogodovati. Nema nikakvog razloga za paniku samo treba pratiti simptome i ako je beba u pitanju treba se javiti odmah, kod malo starije dece to sve brzo prođe uglavnom. Ono što treba naglasiti je da su ugrožena deca koja imaju neko hronično oboljenje ali i odrasli kojima mogu da prenesu - kaže dr Milićević.
Simptomi i lečenje zavise od kliničke slike
U zavisnosti od kliničke slike primenjuje se određena terapija. Kod blažih oblika ne treba specijalna terapija osim dijetalne hrane i rehidratacije. U nekim težim oblicima primenjuje se određena terapija.
- Sve zavisi od kliničke slike i uzrasta, ako je u pitanju beba u prvim mesecima života odmah se treba javiti pedijatru, da lekar to pogleda. Ako je date starije može se sačekati pa ukoliko ne prođe, onda se treba javiti pedijatru - dodaje dr Milićević.
Dr Biserka Obradović u razgovoru za "Blic" objašnjava da enterovirusi generalno daju nešto blaže simptome od gripa, ali da haraju i rino virusi, pa se javlja problem na respiratornim organima ali i u vidu stomačnih reakcija.
- Može se javiti temperatura do 38 stepeni, mučnina, povraćanje, dijareja. U suštini prvo što možemo uraditi je dijeta. Bolje ništa ne pojesti nego pojesti nešto loše. Kod povraćanja tečnost se uzima na kašičicu i to na 10 minuta, jer ako se uzme više tečnosti, javlja se nagon za povraćanjem i onda se izbaci više nego što se unese. Po pitanju ishrane, treba uzimati keks, bareni krompir, šargarepu... i sutradan kad se sve dovede u normalu ne treba se naglo vraćati na uobičajeni režim ishrane jer se opet može javiti problem - kaže dr Obradović.
Ne uzimati lekove protiv povraćanja
Uzimanje leka protiv povraćanja potpuno je pogrešno kada su ovakve stvari u pitanju. Kako doktorka objašnjava, treba iz organizma izbaciti što više toksina, a na ovaj način ih vraćamo nazad.
- Dok osoba povraća ne sme uzimati lek protiv povraćanja, jer onda svi ti toksini odlaze u creva. Ako smo što više povratili iz želuca manje će toksina otići u creva i onda će biti i manji broj stolica. Moramo voditi računa zbog enterovirusa, ali imamo i bakterijske infekcije - kaže dr Obradović.
U Hrvatskoj obolelo sedam beba
Na Odeljenju neonatologije KB Sveti Duh u Zagrebu najmanje šestoro novorođenčadi zaraženo je enterovirusnim meningitisom, objavljeno je pre dva dana, dok su slučajevi zaraze enterovirusom otkriveni i u bjelovarskoj bolnici, na odeljenju pedijatrije i porodilišta.
Obolelo je sedam beba, kod tri je već potvrđen enterovirus. Dve bebe su prebačene u zagrebačku infektivnu bolnicu, a jedna beba je u teškom stanju, rekla je za HRT Sanja Smolčić, epidemiolog iz lokalnog Zavoda za javno zdravstvo.
- Enterovirusi su vrlo široka skupina virusa koji mogu uzrokovati najrazličitije simptome. Najčešće najblaže, ali mogu biti i vrlo teške. Jedna beba je, osim febrilnog stanja, razvila i miokarditis. Stanje je ozbiljno - rekla je Smolčić.
U bolnici su rekli da nisu imali dosad takvih slučajeva, piše Indeks.hr
OVA BOLEST DVA PUTA ČEŠĆE SE JAVLJA KOD ŽENA NEGO KOD MUŠKARACA!:
(Espreso/Index.hr)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!