ZAŠTO SE JAVLJAJU AFTE I KAKO DA IH ELIMINIŠETE: Donosimo vam korisne savete koji će vas REŠITI MUKA
Foto: Printscreen

UMEJU da budu NEPRIJATNE

ZAŠTO SE JAVLJAJU AFTE I KAKO DA IH ELIMINIŠETE: Donosimo vam korisne savete koji će vas REŠITI MUKA

One su, zaista, najgore. I to zna svako ko je nekad muku mučio s ovim ranicama u ustima. Ako se pitate kako se rešiti afti, evo odgovora

Objavljeno:

Kako se rešiti afti? Ovo se pitate ako ste ikada imali jedan od onih bolnih plikova u ustima koji otežavaju i komplikuju bukvalno sve, od žvakanja hrane do pranja zuba. Tada sigurno znate koliko su afte grozne.

Pojavljuju se niotkuda, a nemoguće je otarasiti ih se ili ublažiti bol. Naravno, mogli biste izdržati bol nedelju ili dve i moliti se da afta nestane pre nego što slučajno ponovo zagrizete bolni plik. Ali problem je u tome što postoji velika šansa da se pojavi još neka afta, pa ćete morati ponovo da se suočite sa bolnom iritacijom. Postoji li neki bolji plan? Postoji. Naučite kako se rešiti afti, kako sprečiti pojavu afti i kako da ublažite bol. Evo šta treba da znate.

Šta su afte?

Afta je aftozni čir (mala lezija ili rana) koji se nalazi u ustima, obično na jeziku, mekom nepcu (mekani deo gornjeg dela usta koji se nalazi prema grlu) i unutrašnjem delu obraza. Afte su bolni plikovi, rane koje su obično crvene, ali ponekad imaju beli ili žuti centar. Nisu zarazne i mogu biti veoma bolne. Afte su obično male, ali ponekad mogu narasti i do 1 cm u prečniku. Obično su uzrokovane iritacijom ili povredom usta – i nisu povezane ni s jednim virusom ili bakterijom. Mada i dalje nije sasvim jasno šta ih izaziva, postoje načini kako sprečiti pojavu afti.

Usta, Herpes, Usne
foto: Profimedia

Afte i herpes na usnama

Afte i herpes na usnama imaju donekle slične simptome, ali nisu ista stvar.

Herpes na usnama je oblik virusa herpesa i obično se nalazi na usnama i oko usta. Ponekad ih pomešaju s bubuljicama, jer su obično crveni i puni mehurića, a ponekad imaju belu ili žutu sredinu. Herpes na usnama je bolan i puknuće nakon nekog vremena, ostavljajući otvorenu ranu. Mogu se pojaviti u malim grozdovima i mogu biti ispunjeni tečnošću. Ove ranice uzrokuje virus herpes simpleks-1 i imaju tendenciju da budu veoma zarazne. Mogu se raširiti među članovima porodice deljenjem posuđa, peškira ili žileta. Naravno, kao i drugi virusi, šire se i ljubljenjem. (Pročitajte i: Koliko dugo je prehlada zarazna? Evo šta kažu stručnjaci)

Generalno, ako imate ranu izvan usta, to je verovatno herpes na usnama i treba je tretirati kao takvu. Ako je unutar usta, verovatno je afta. Dobra vest što se tiče afti je to da nisu zarazne. Ako ste se ljubili ili delili piće ili lične stvari s nekim ko ima ranice u ustima, ne treba da brinete da li će preći na vas (ili obrnuto). Loše vesti? Afte mogu izazvati milion drugih stvari.

Šta uzrokuje pojavu afti

Još uvek nije sasvim jasno zašto se tačno javljaju afte u ustima. Mnogo različitih stvari može ih prouzrokovati, a postoje i razni faktori koji mogu da im doprinesu. Na osnovu svega toga napravili smo plan kako sprečiti pojavu afti.

Faktori rizika su stres, umor, alergija na citruse i veoma kiselu hranu ili pastu za zube, hormonske promene ili nedostatak vitamina. Afte mogu nastati i usled povrede, zbor navike griženja obraza ili trljanja aparatića za zube.

Aftama su skloniji ljudi koji jedu puno kiselih namirnica (poput citrusa, šećera, pa čak i mlečnih proizvoda), začinjenih jela ili slane, hrskave hrane. Ako često pijete gazirana pića, kafu ili alkohol, i to može delovati kao okidač.

usta
foto: Printscreen

Kako ublažiti afte

Srećom, postoje tretmani koji mogu pomoći u ublažavanju bolnih afti.

Afte se mogu ublažiti mastima i kremama koje sadrže benzokain i fluocinonid ili sredstvima za ispiranje usta koja sadrže deksametazon i/ili vodonik-peroksid. Upotreba gelova ili ispiranje može pomoći u ublažavanju bola i zarastanju ranice. Ako odlučite da ne koristite mast ili sredstvo za ispiranje, ranice u ustima će zarasti same, ali za to će im trebati i do dve nedelje. Dok čekate da zarastu, nemojte jesti jako kiselu, slanu ili začinjenu hranu i piti gazirana pića i alkohol, jer mogu izazvati upalu i produžiti agoniju. Nemojte koristiti ni vodicu za ispiranje usta, jer ona takođe sadrži alkohol.

Evo šta bi još moglo pomoći protiv ovih bolnih plikova:

- Ispirajte usta sodom bikarbonom.

- Nanesite magnezijumovo mleko na aftu.

- Stavite kockicu leda na aftu.

- Ispirajte usta čajem od žalfije ili kamilice.

Ako imate ranu koja je izuzetno velika ili ne zarasta nekoliko nedelja, obratite se lekaru, tj. stomatologu.

(Espreso/Lepota i Zdravlje)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.