ZAPAMTITE
OD OVE HRANE STRADA VAM ŠTITNA: Lekari upozorili šta se može desiti AKO JE POJEDETE
Ovo se odnosi na osobe koji ga teško podnose, a prema istraživanjima, veliki broj pacijenata s bolestima štitne žlezde ima i celijakiju
Na zdravlje štitne žlezde treba da mislimo na vreme i da uradimo sve što možemo kako bismo sačuvali ovu važnu žlezdu i kako bi ona mogla nesmetano da obavlja svoje funkcije.
1. Pržena i prerađena hrana
Sa njom nećete uneti u organizam ništa dobro, ali ćete zato uneti mnogo više natrijuma i loših masnoća nego što ste planirali. Ove supstance imaju negativan uticaj na celo telo, pa tako i na štitnu žezdu.
2. Gluten
Ovo se odnosi na osobe koji ga teško podnose, a prema istraživanjima, veliki broj pacijenata s bolestima štitne žlezde ima i celijakiju.
Da biste poboljšali rad štitnjače i regulisali proizvodnju hormona, vrlo je važno pripazitina prehrambene navike. Povećajte unos namirnica bogatih vitaminima B grupe i željezom. Takođe, povećajte unos namirnica koje su bogate vitaminom A.
Nećete pogrešiti ako jedete više svežih i organskih namirnica koje su bogate antioksidantima, kao što su borovnice, trešnje, cvekla i paradajz. Koristite zdrave i korisne masnoće, orašaste plodove, mahunarke, voće i povrće. Idealan izbor su morske alge, bogate jodom i drugim hranjivim tvarima.
Štitnoj žlezdi možete pomoći i kvalitetnim dodacima prehrani, u obliku vitamina i minerala. Ali, morate paziti jer nisu svi dodaci prehrani dobri za njeno zdravlje. Mnogi od njih imaju i interakciju sa sintetskim lekovima koje možda već uzimate kao propisanu terapiju.
Dobar izbor
Zato je bitno znati koje vitamine i minerale je neophodno uzimati, a kod kojih je potreban poseban oprez. Preporučeni su: jod, vitamini B grupe, cink i selen te hrana bogata L-tirozinom.
Pomoć u održavanju zdravlja štitne žlezde nude i nemasno meso, riba iz hladnih mora, lan i grah. Organska jela posebno su dobar izbor jer ne sadrže određene steroide i hormone koji mogu smanjiti prirodnu proizvodnju hormona štitnjače.
Dobri izvori omege-3
Omega-3 masne kiseline su važne za štitnu žlezdu. Tunjevina i losos su dobri izvori ako je reč o ribi ulovljenoj u moru, a ne onoj uzgojenoj u ribnjacima. Da bi imala omega-3 masne kiseline, riba treba jesti alge. Lanene semenke, također, pomažu štitnjači. Sameljite ih u mlinu za kafu pa ubacite u jogurt, salate i supe. U kuvana jela dodajte ih nakon što je jelo skuvano, a ne ranije.
Vežbanjem do zdravlja
Ako se ne pokrenete, neće se pokrenuti ni vaša štitnjača. Vežbanje je važan faktor u brizi za celokupno zdravlje, a kod štitnjače je presudno. Ako bolujete od poremećenog rada ove žlezde, za vas nisu naporni treninzi koji od vas očekuju da prelazite granice izdržljivosti.
Prevelik napor izazvaće u vašem telu dodatno iscrpljivanje i stvoriti novi pritisak na već narušenu štitnjaču. Zato, krenite s laganim vežbama, šetnjom, aerobikom, vožnjom bicikla, a onda povećavajte svoju izdržljivost i snagu.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!