ne isključuje jedno drugo
U PLANIRANJE SVADBE TREBA DA UČESTVUJU DVOJE! Prva lekcija za MIRAN ŽIVOT posle svadbe
Istraživanje postbračne depresije otkrilo je da se „tužne mlade“ i „srećne mlade“ razlikuju po tome koliko su se usredsredile na proces planiranja venčanja
Kada planirate venčanje zajedno sa svojim partnerom, najbolje je da se upustite u radoznalo i nežno iznošenje različitih mišljenja, mirne razgovore na temu vaših želja i insistiranje na zajedničkom donošenju odluka. Ispitivanja su pokazala da su mlade koje su planiranje venčanji shvatile taj posao zajedničkim i tako se i ponašale bile mnogo srećnije i izbegle su depresiju posle svadbe.
Portal "PsychologyToday" iznosi nekoliko strategija za upravljanje neizvesnošću kao način da se spreči postbračna depresija. Ovom prilikom predstavljena je strategija prihvatanja mentaliteta "mi" nasuprot "ja". Istraživanje postbračne depresije otkrilo je da se „tužne mlade“ i „srećne mlade“ razlikuju po tome koliko su se usredsredile na proces planiranja venčanja.
Tužne neveste su izjavile da su se fokusirale na sopstvene želje za venčanje i da su dan u potpunosti posvetile sebi, to je bio „njihov” dan i morao je biti savršen. Srećne neveste su, međutim, na svoje venčanje gledale kao na zajedničko iskustvo sa mladoženjom, prijateljima i porodicom.
Mentalitet "mi" protiv "mene"
Usvajanje ovog stava je još jedan korak koji možete preduzeti da zaštitite sebe (i svoj brak) od tugaljivosti posle venčanja. Da, venčaćete se, ali tu je i druga osoba uključena, pa odbacite način razmišljanja „moj je dan“ i prihvatite mantru „naš je dan“.
Prvo, uključite svog partnera. Ovo može izgledati kao nešto što se podrazumeva, ali čim se proslava prosidbe završi, mnoge neveste počinju da planiraju svoje venčanje i često zaborave da "ponesu svog partnera na putovanje". Društvo i predrasude su delimično krivi za ovaj propust jer često dobijamo poruke iz pop kulture da su svadbe i pripema oko toga samo ono što se tiče mlade, da mladoženja ne bi trebalo da brine o planiranju venčanja.
Važno je odbaciti zastarele rodne norme i uključiti svog partnera. Iako će za vašeg partnera biti lepo da njihova vizija bude predstavljena na vašem venčanju, sam čin uključivanja i saradnje je ono što je zaista važno. Rad sa svojim partnerom na procesu planiranja signalizira da vam je stalo do njihovog doprinosa i mišljenja. Ujedno, zajednički rad na planiranju venčanja pruža dobru praksu za zajedničko donošenje odluka, saradnju i kompromise kojih će biti mnogo tokom braka.
Pričajte o svojim željama
Kada ste uključili svog partnera, želećete da utvrdite šta je važno ili nije važno za vas dvoje. Možda vas i vašeg partnera nije briga za detalje dekoracije, meni ili kartice sa napisima za raspored sedenja. Odlično, nijedno od vas ne mora da donosi te odluke i možda to možete delegirati nekome od rodbine ili prijatelja da se pobrine za to.
Ali, možda vaš partner ima jak odnos prema cveću i želi da ugradi omiljene cvetove svoje pokojne bake u vaš poseban dan. Sjajno, dozvolite svom partneru da preuzme vođstvo u izboru cveća. Ili je cveće možda važno za vas oboje. Super, sada možete da radite zajedno na stvaranju cvetnog pejzaža koji obuhvata želje vas dvoje.
Uprkos tome koliko se trudimo, planiranje venčanje neće uvek ići ovako glatko. Vi i vaša ljubav sigurno ćete imati različita mišljenja o nečemu. Umesto da isključite ili ignorišete partnerove sugestije ili zahteve, posebno ako su u suprotnosti sa vašom vibracijom, budite radoznali da saznate „šta stoji iza zahteva“ uz nežno raspitivanje i postavljanje pitanja.
Zajedničko odlučivanje
Čak i ako jedan partner preuzme vođstvo u određenom aspektu planiranja, poput cveća ili muzike, oba partnera moraju dati zeleno svetlo za konačne odluke. To znači da nema „Žao mi je, cvećari je bio potreban odgovor, pa sam samo otišla sa lalama“ ili „Moja mama i ja smo razgovarale o ovome pre nekoliko nedelja i upravo smo išli na večeru na bazi švedskog stola u odnosu na večeru sa tanjirama“.
Ne, nikako. Sve odluke se potpisuju zajedno. Čak i ako jedan partner nije u potpunosti oduševljen izborom, nikada ne bi trebalo da bude izostavljen iz procesa.
Da biste bili sigurni da vi i vaš partner planirate kao „mi“, a ne „ja“, važno je odrediti i vreme za planiranje venčanja. To znači ništa ne odlučujte u brzini, usput ili ako je neko od vas dvoje nervozan. To će vam omogućiti da se usredsredite na zadatak koji imate i, što je još važnije, da se usmerite jedno na drugo; bez ometanja i kad ste oboje "u temi".
(Espreso / Telegraf)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!