ekspedicija
Kako je Beograđanka za 7 dana postala Marokanka: I šta će, do vraga, BG u sred Maroka? (FOTO)
Posle kratke vožnje se nalazimo ispred fenomenalne građevine koje oduzima dah i po kojoj ću i pamtiti Kazablanku.
Džamija Hasana II s minaretom visine 210 metara, druga po veličini džamija u svetu. Nalazi se na improvizovanom poluostrvu i sa tri strane izgleda kao da lebdi iznad zemlje dok je talasi zapljuskuju.
Lokalni vodič koji je oduševljen što smo iz Srbije i koji se divi Titu nas sprovodi u džamiju. Iako sam mislila, gledajući u plato i džamiju sa spoljne strane, da sam oduševljena, dah vam zastane još više kada pogledate i prošetate po unutrašnjosti džamije.
Carski gradovi Marakeš, Fes, Meknes i prestonica Rabat, najveće su blago ove zemlje koje i danas u svojim zidinama čuvaju tajne drevnih kraljevstava.
Iz Kazablanke krećemo ka Rabatu, glavnom gradu. Prošetali smo starim delom grada, Medinom. Rabat još zovu i beli grad. Ili vam, to je marokanski Beograd!
Veličanstveno lep i ponosan, Rabat svoje blago prikazuje iza tih zidina. Otišli smo i do Hasanove kule. To su zapravo ostaci minareta nedovršene džamije čija je izgradnja započeta još pre XII veka. Džamija je trebalo da bude, posle Samare u Iraku, najveća bogomolja arapskog sveta.
U Medini je najzanimljivija orijentalna pijaca, suk. Najviše su zastupljeni odevni predmeti, ali ima i svega drugog, hrane, začina, nameštaja, suvenira, zlatanog i srebrnog nakita, kože, kafića... U većini slučajeva morate da se cenkate, ali nema "vučenja za rukav" i nametljivosti.
Žene većinom sa maramama koje pokrivaju kosu, tek vrlo, vrlo retko neka pokrivenog lica zarom. Turisti su zaista u manjini. Uočljivi smo samo zbog smeha koji je gromoglasan. Uživamo svim čulima.