evergrin
NEZABORAVNE SCENE IZ KULTNIH FILMOVA: Sovjetski BLOKBASTER, kafanski HITOVI i gole GRUDI ciganske VEŠTICE (VIDEO)
Protagoniskinja, koju tumači Svetlana Toma, je mlada i lepa veštica i vidarka Rada koja ima običaj krasti srca muškaraca
Da li vam ove scene nešto predastavljaju?
Verovatno ne, ali treba da znate da su generacije i generacije odrasle na njima, te da je dobar deo kafanskih hitova pod odrednicom "ciganska muzika" upravo iz ovog filma ili je tim pesmama inspirisan.
U staroj Jugoslaviji ovaj film bio je kult i više od njega.
O čemu se tačno radi?
Табор уходит в небо (sh. Logor ide u nebo), u Jugoslaviji prikazan pod naslovom Cigani lete u nebo je sovjetski igrani film snimljen u režiji Emila Loteanua i premijerno prikazan 1976. godine, poznat kao jedno od najpopularnijih ostvarenja u istoriji sovjetske kinematografije.
Po žanru je mešavina drame i ljubavnog filma, a baziran je na motivima novela Maksima Gorkog. Radnja se događa početkom 20. veka na istoku tadašnje Austro-Ugarske i prikazuje život lutajućih grupa Roma. Protagoniskinja, koju tumači Svetlana Toma, je mlada i lepa veštica i vidarka Rada koja ima običaj krasti srca muškaraca, ali kako će susret sa ponosnim konjokradicom Zoharom (čiji lik tumači Grigore Grigoriu) dovesti do tragedije.
Cigani lete u nebo se isticao za tadašnje standarde relativno visokim budžetom, ali su publici najviše pažnje izazvale dopadljive pesme, temeljene na tradicionalnoj romskoj muzici, koje je aranžirao kompozitor Eugen Doga, a mnoge od kojih će postati evergrini.
Zapažen je nastup imala i moldavska glumica Svetlana Toma, a koji je uključivao i za tadašnju sovjetsku kinematografiju prilično retku scenu u kojoj se pojavljuje golih grudi.
Cigani lete u nebo je postigao izuzetnu gledanost, te ga je, prema službenim podacima, u SSSR-u tokom originalne bioskopske distribucije videlo 64,9 miliona gledatelja.
Film je takođe stekao popularnost i u drugim zemljama tadašnjeg Istočnog bloka, pre svega u Rumuniji, gde je nastao običaj da se redovno prikazuje na državnoj televiziji svake godine.
Voleli su ga i kritičari, te je osvojio Zlatnu školjku na Filmskom festivalu u San Sebastijanu, a 1977. i nagradu za režiju na beogradskom FEST-u.
Bonus video:
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!