Festival
Čuveni reditelj Džim Šeridan gost Beogradskog irskog festivala
Jedan od najznačajnijih svetskih sineasta, poznati irski reditelj i scenarista Jim Sheridan, biće gost osmog Beogradskog irskog festivala, koji će se na više lokacija održati od 13. do 22. marta u glavnom gradu Srbije.
„Ideja da pozovem Džima Šeridana da dođe na festival javila se nakon što sam pogledao film „Igla ispod praga“ Ivana Marinovića. Ovaj film je snažna izjava o narodu u njegovoj zemlji. Podsetio me je na Džim Šeridana, koji je takođe sa Ričardom Herisom snimio veoma poznati film „The Field“ o Ircima i njihovoj zemlji“, izjavio je Jas Kaminski, direktor Beogradskog irskog festivala.
Svojim prvim filmom “Moje levo stopalo” (1989) Džim Šeridan (Jim Sheridan) je zabeležio ogroman uspeh, a za ulogu u ovom ostvarenju Daniel Dej-Luis dobija "Oskara" za glavnu mušku ulogu (Brenda Friker "Oskara" za žensku epizodnu ulogu). Šeridanu su pripale dve nominacije za "Oskara" za ovo ostvarenje: za najboljeg reditelja i scenaristu. Ovaj neverovatni debitantski film ga je sa 40 godina svrstao u kasno otkrivene velikane svetskog i evropskog filma.
Šeridan je poznat i po kultnom filmu “U ime oca”, takođe sa Danielom Dej-Luisom za koji je nagrađen "Zlatnim medvedom" na Berlinskom filmskom festivalu 1994. godine. I ovo ostvarenje je dobilo odlične kritike, ali i nekoliko nominacija za "Oskara" (od kojih su tri za Šeridana). Nakon toga sledi “Bokser” (treći film sa Danielom Dej-Luisom), koji je bio nominovan za tri "Zlatna globusa", uključujući nominaciju za najboljeg glumca i reditelja. Film “In America”, o imigrantskoj irskoj porodici u SAD, snimio je 2002. godine. On mu je doneo još jednu nominaciju za "Oskara" za najbolji scenario, a u 2005. Šeridan je iznenadio sve snimivši film “Get rich or Die Trying” sa poznatim reperom 50 Centom.
Po danskom ostvarenju Susane Bier snimio je “Brothers“ (2009), priču o čoveku čiji brat nestaje u Avganistanu. U filmu igraju Džejk Gilenhol, Natali Portman i Tobi Megvajer, a numere za ovaj film snimili su i U2. Dve godine kasnije Šeridan je režirao triler “Dream House” (Daniel Krejg, Naomi Vots i Rejčel Vajs), a 2016. dramu “The Secret Scripture” (Tio Džejms, Runi Mara, Džek Rejnor, Erik Bana, Vanesa Redgrejv).
Džim Šeridan će otvoriti 16. marta od 20 časova u Muzeju kinoteke (Kosovska 11) Irsku filmsku nedelju, filmski program 8. Beogradskog irskog festivala. Tom prilikom biće prikazan njegov film „U ime oca”, a nakon projekcije poznati irski reditelj razgovaraće sa prisutnom publikom. U okviru Irske filmske nedelje biće prikazano pet njegovih filmova: “Moje levo stopalo”, “U ime oca”, “Bokser”, „The Field“ i “In America”.
Filmski program predstaviće neke od najrelevantnijih filmskih ostvarenja iz Irske, a između ostalih biće prikazani dokumentarni filmovi:„Wonder Walls“ o uličnoj umetnosti u Irskoj, „Shooting the Darkness“ - priča o lokalnim novinskim fotografima iz Severne Irske koji su, sa izbijanjem prvih sukoba u svojoj zemlji (Severnoirski sukob ili Nevolje) bili zaduženii da fotografišu posledice svakodnevnih nereda, bombaških napada i ubistava, “50 Years of the Troubles: A Journey Through Film” obeležava pola veka od početka tridesetogodišnjih sukoba u Severnoj Irskoj poznatijih kao već pomenute Nevolje, kao i „The Man Who Shot Beckett“, koji je deo posebnog festivalskog segmenta posvećenog čuvenom irskom piscu Semjuelu Beketu (pored filma, publiku očekuju i serija predavanja, pozorišna predstava…).
U okviru programa Vizuelne umetnosti, čuveni strit-art umetnik Džejms Erli (James Early) oslikaće mural u centru Beograda, a publika će imati priliku i da vidi i izložbu poznatog irskog fotografa Najdžela Svona (Nigel Swann).
Glavni grad će se i ove godine, zahvaljujući Beogradskom irskom festivalu, pridružiti svetskim metropolama koje obeležavaju 17. marta irski nacionalni praznik Dan svetog Patrika, pa će nekoliko gradskih lokacija, uključujući Most na Adi, biti osvetljeno irsko-zelenim svetlom.
Beogradski irski festival organizuje irski novinar sa srpskom adresom Jas Kaminski u saradnji i uz podršku institucija i partnera: Ambasada Republike Irske u Atini, Irish Film International, Culture Ireland, delegacija Evropske Unije, EU Info centar, Grad Beograd, CRH, BPI, Agri Business Partner, Comtrade, Jameson, Guinness (Carlsberg, Serbia), Everseen, Turistička organizacija Beograda, Jugoslovenska kinoteka, Počasnog konzulata Irske (Srbija), i druge kulturne institucije i partneri bez kojih održavanje Beogradskog irskog Festivala ne bi bilo moguće.
Bonus video:
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!