knjige
Beograd dobio 30 hiljada skupocenih knjiga na poklon iz Austrije
Srpska kultura opstaje gotovo isključivo zahvaljujući ljubavi i entuzijazmu pojedinih svesnih građana, dok država već decenijama slabo i nedovoljno obavlja svoju kulturnu funkciju. Ipak, entuzijazam i ljubav su zarazni i ponekada čine čuda.
"Ovo je, zasigurno jedna od najvećih donacija knjiga koja je ikada iz Evrope krenula ka Srbiji", kaže Viktor Lazić, predsednik Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat, kojem je upućen ovaj dragoceni poklon.
Šleper sa petnaest tona knjiga istovaren je pre nekoliko dana u procesnom odeljenju ovog udruženja, a sve je organizovao ugledni austrijski knjižar i novinar Herbert Štarmuler (na fotografiji).
"Poklonjena nam je izvanredna literatura", uzbuđeno govori Lazić i nastavlja: "Tu su hiljade monografija o narodima i kulturama iz celog sveta. Tu su hiljade knjiga najbolje svetske belatristike, hiljade tomova knjiga istorijske i filozofske tematike. Ovakve donacije dobijaju se jedanput u sto godina a mi je dobijamo dva puta u dve godine! Pre tačno godinu dana Herbet nam je poslao nešto više od 20.000 bibliografskih jedinica".
Herbert Štarmuler je prvi put posetio Adligat 2016. godine. Od tada je napisao čitav niz zapaženih reportaža o srpskom udruženju knjigoljubaca za austrijske medije. To mu nije bilo dovoljno, pa je započeo da svake godine organizuje okupljanja bečkih knjigoljubaca, antikvara, bibliofila, izdavača i pisaca na kojima se održavaju predavanja o Adligatu i Muzeju knjige i putovanja i Muzeju srpske književnosti koji su otvoreni u Beogradu na osnovu privatne inicijative grupe knjigoljubaca predvođenih porodicom Lazić, koja se već devet generacija bavi sakupljanjem knjiga.
Mesecima pre predavanja Herbert preko svoje mreže prijatelja postavlja oglase i informacije širom Beča o Adligatu i mogućnosti da se u Beogradu "na jednom od najboljih mesta na svetu za knjigu i pisanu reč", kako kaže Herbert, "udome i Vaše knjige".
Viktor Lazić kaže da je ove godine on trebalo da održi predavanje o Adligatu u Beču, ali su ga okolnosti u tome sprečile.
"Trebalo je da govorim o tome kako su porodični snovi i tradicija pretočeni u instituciju, šta smo sve do sad ostvarili i koji su nam planovi. Međutim, vremenske prilike su bile jače od moje i Herbertove želje i zajedničkih planova. Za Beč je trebalo da krenem iz Rejkjavika, gde sam prethodno dogovarao saradnju sa islandskim institucijama. Neverovatna oluja držala me je, zajedno sa jednom donacijom knjiga za Adligat i stotinama drugih putnika, dva dana zarobljenog u blizini aerodroma Keblavik. Profesorsku palicu je zato u Beču preuzeo lično Herbert i sa velikom ljubavlju i razumevanjem objašnjavao Austrijancima rad i principe našeg udruženja a rezultat je upravo ovaj šleper znanja koji je sada u Beogradu", govori Viktor Lazić. Stručni saradnik u Adligatu Petar Jovanović kaže da je 30 hiljada knjiga stiglo u Beograd spakovano u pet stotina kutija.
"Biće nam potrebno oko dva kilometara polica da ih sve smestimo, a njihova obrada će trajati najmanje godinu dana. Deo knjiga ćemo, svakako, proslediti i drugim bibliotekama širom Srbije", kaže Petar Jovanović.
Igor Feršiši, volonter i član Adligata koji je otišao za Beč kako bi sa Lazićem pripremio donaciju za Beograd zadivljen je količinom materijala: "Bio je veliki podvig spakovati knjige u kutije, a tek utovariti na kamion... Dva dana smo knjige samo pakovali, po 15 sati dnevno".
Trideset hiljada knjiga ove godine i dvadeset hiljada prošlogodišnjih namenjene su fondu strane knjige Udruženja Adligat u kojem se već nalazi više od 700 hiljada knjiga na stranim jezicima. Biće to jedan od najkvalitetnijih fondova strane literature u ovom delu Evrope, na koji Srbija već može da bude ponosna.
Da li ste znali da u Beogradu postoji Muzej knjiga?
Muzej knjige i putovanja nalazi se u ulici Josipa Slavenskog 19/A, a otvoren je za posetioce četvrtkom i petkom u periodu od 10 do 18 časova. Cena ulaznice, koja zapravo predstavlja vašu donaciju Muzeju, iznosi 300 dinara.
"90% ovih knjiga ne može se naći ni u jednoj biblioteci jugoistočne Evrope. Ovom donacijom se značajno ojačava i pozicija Beograda na međunarodnoj sceni kao nezaobilazni naučni i kulturni centar regiona, pa i sveta. Dugujemo naročitu zahvalnost Fondaciji Mare i Holgera Kasensa iz Hamburga. Ova ugledna fondacija pokrila je troškove prevoza knjiga do Srbije, što je bio najveći pojedinačni trošak u celom projektu. Zahvalnost dugujemo ne samo Herbertu, već i celom njegovom timu i pojedincima koji su priskočili u pomoć kada je bilo najteže. Tu se ističu naš članovi i volonteri Igor Feršiši i Tanja Kolar. Trebalo bi napomenuti da je ovoj donaciji pridruženo i dve hiljade knjiga koje su u Beč poslate iz Slovenije zahvaljujući našoj članici Sanji Dvorančić. Reč je o donacijama Mesne knjižnice Izole i Srpske biblioteke Mihajlo Pupin iz Ljubljane", objašnjava Gorica Lazić.
U ovom muzeju, između ostalog, nalaze se i brojni predmeti koji su pripadali kneževskoj i kraljevskoj porodici Obrenović, kao i legat glumca i pesnika Pavla Vuisića.
(Espreso.co.rs/Mondo.rs)
Bonus video:
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!