festival evropskog filma
NAJBOLJI evropski dokumentarci i kratkometražni filmovi stižu na PALIĆ
Selekcija „Novi evropski dokumentarni film“ obuhvata 5 filmskih ostvarenja iz svih delova Evrope po izboru selektora Igora Toholja. Program će se održavati u Art bioskopu „Aleksandar Lifka“, a sve projekcije počinju u 19 časova
Imajući u vidu značaj koji dokumentarni filmovi imaju za kinematografiju, Festival evropskog filma Palić tradicionalno promoviše dokumentaristiku kroz selekciju „Eco Dox“ koja se bavi ekologijom i zaštitom čovekove okoline. Od ove godine, program posvećen dokumentarnim filmovima proširen je selekcijom „Novi evropski dokumentarni film“ što, prema rečima organizatora, predstavlja razvoj dokumentarnog programa u skladu sa potrebama profesionalaca i publike koji posećuju festival.
Selekcija „Novi evropski dokumentarni film“ obuhvata 5 filmskih ostvarenja iz svih delova Evrope po izboru selektora Igora Toholja. Program će se održavati u Art bioskopu „Aleksandar Lifka“, a sve projekcije počinju u 19 časova.
U nedelju, 21. jula publika će moći da pogleda film „Varda od Anjes“ (Agnès Varda and Didier Rouget) o profesionalnom životu nedavno preminule i višenagrađivane francuske rediteljke Anjes Varde. Sledeće veče, u ponedeljak, 22. jula, biće prikazan film belgijsko-francuske koprodukcije „Bez udarca“ (Alexe Poukine) o devetnaestogodišnjoj Adi koja prihvata poziv za večeru od momka kojeg ne poznaje. U utorak, 23. jula na programu je film „Gde si Žoao Žilberto?“ (Georges Gachot), dok će u sredu, 24. jula publika moći da uživa u filmu „Wongar“ srpske rediteljke Andrijane Stojković. Francuski dokumentarac „Proslava“ (Olivier Meyrou) o poslednjoj reviji legendarnog modnog kreatora Iv Sen-Lorana biće prikazan u četvrtak, 25. jula.
Selekcija „Eco Dox“ koja obuhvata ekološke dokumentarne filmove pokrenuta je 2008. godine u skladu sa činjenicom da živimo u vremenu u kojem se jasno vide pogubni uticaji ljudskog delovanja na životnu sredinu i planetu Zemlju sa jedne strane, i rastuća svest o potrebi aktivizma u pravcu pomirenja čovečanstva i prirode s druge strane. Ove godine program broji šest ostvarenja po izboru selektora Igora Toholja. Filmovi će se prikazivati od 21. do 26. jula u Filmskom klubu (II ulaz, prizemlje Otvorenog univerziteta Subotica) sa početkom u 17.30 za sve projekcije.
U nedelju, 21. jula selekciju će otvoriti austrijski film „Zelena laž“ (Werner Boote). Sutradan, u ponedeljak 22. jula biće prikazan nemački dokumentarac „Nebo, zemlja i čovek“ (Caroline Reucker). Projekcija italijanskog dokumentarca „Sojalizam“ (Stefano Liberti i Enrico Parenti) održaće se u utorak, 23. jula, dok će u sredu, 24. jula, publika moći da uživa u holandskom ostvarenju „Heroj ovaca“ (Ton van Zantvoort). Dokumentarac srpske rediteljke Sonje Đekić „Speleonaut – Pod kamenim nebom“ biće prikazan u četvrtak, 25. jula, dok će ovogodišnju selekciju zatvoriti film „Dobrodošli u Sodomu“ (Florian Weigensamer, Christian Krönes ) u petak, 26. jula.
Projekcije filmova iz selekcije SHORT MATTERS, programa kratkih filmova nominovanih za nagradu Evropske filmske akademije 2018, održaće se u bioskopu Abazija od srede, 24. jula do petka, 26. jula s početkom u 13 časova. U sredu, 24. jula publika će imati priliku da pogleda sledeće filmove: portugalski film „Akvapark“ (Ana Moreira), film „Potpisao sam peticiju“ (Mahdi Fleifel) britansko-nemačko-švajcarske koprodukcije, francuski film „Beg“ (Laëtitia Martinoni), nemačko kratkometražno ostvarenje „Kontejner“ (Sebastian Lang), kao i film „Oni koji žele“ (Elena López Riera) u koprodukciji Švajcarske i Španije.
Sutradan, u četvrtak, 25. jula biće prikazani bugarski film „Stid“ (Petar Krumov), britanski kratki film „Kolika je šteta“ (Heather Phillipson), film „Oslobodite pse“ (Manue Fleytoux) u koprodukciji Francuske i Belgije, italijansko-francuski film „Godine“ (Sara Fgaier) i film gruzijsko-letonske koprodukcije „Zarobljenik društva“ (Rati Tsiteladze). Poslednje večeri prikazivanja filmova iz ove selekcije, u petak, 26. jula s početkom u 13 sati biće prikazani ukrajinski film „Matura ’97“ (Pavlo Ostrikov), belgijski film „Gnu Wildebeest“ (Nicolas Keppens, Matthias Phlips), nemačko kratkometražno ostvarenje „Burkina Brandenburg Kompleks“ (Ulu Braun), film „Kapitalizam“ (Pablo Muñoz Gomez) u francusko-belgijskoj koprodukciji, a holandski film „Meryem“ (Reber Dosky) zatvoriće ovu selekciju.
BONUS VIDEO: ESPRESO LIVE SESSION #6: Glib (VIDEO)
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!