Nisu zaboravljeni
BILI SU NAJVEĆE LEGENDE SFRJ, A ONDA SU TRAGIČNO NASTRADALI! Misteriozne i nasilne smrti naših glumačkih legendi
Dragan Maksimović poznatiji kao Maksa proslavio se brojnim ulogama u karijeri koja je bila duga pune tri decenije. Njega su 2001. godine ispred nekadašnjeg restorana "Beli grad" pretukli huligani, naočigled prolaznika. Po rečima prijatelja koji su ga posećivali u bolnici pretučen je jer su huligani mislili da je Rom. Tačnije pretukla ga je grupa skinheda, navijača fudbalskog kluba "Rad", revoltirana zbog gubitka meča sa "Obilićem". On u tom trenutku nije želeo da se obračunava sa navijačima jer je imao operisano oko zbog katarakte. Imao je prelom butne kosti i karlice, ali zbog lošeg zdravstvenog stanja lekari nisu mogli da ga operišu. Čitav događaj i njegova smrt nisu bili predmet medijske pažnje, niti je bilo ikakvih reakcija. Nešto više od dva meseca kasnije, tačnije 4. februara 2001. godine preminuo je od embolije. Dok je boravio u postelji nije želeo da sarađuje sa policijom i bilo šta govori o napadu, već je tražio da se ti mladi huligani ne gone krivično. Preminuo je u 52. godini života. Glumio je i u filmovima "Petrijin venac", "Šmeker", "Vreme čuda", "Poslednji krug u Monci", "Rane", "Pad Italije", "Nož", "Mi nismo anđeli", "Crni bombarder", "Stršljen", "Lepa sela, lepo gore".
Milenko Zablaćanski bio je legendarni srpski glumac koji je svojojm glumom osvajao gledaoce u brojnim serijama, predstavama i filmovima. Ali 5. januara 2008. godine dok se kretao ka Užicu došlo je do saobraćajne nesreće kada je vozač iz suprotnog smera uleteo u njegovu traku. Usled sudara, Zablaćanski je zadobio teške povrede glave i smešten je u Užičku bolnicu u nesvesnom stanju. Petar Šišović, stomatolog iz Užica koji je udario u vozilo u kom se kretao glumac, izjavio da je udario u automobil Zablaćanskog kako bi izbegao automobil koji je iz suprotnog smera išao na njega. Pošto mu se zdravstveno stanje nije poboljšalo i nije se budio iz kome, Milenko Zablaćanski je nekoliko dana kasnije helikopterom prebačen na lečenje na Vojnomedicinsku akademiju u Beogradu gde je preminuo 22. januara. Sahranjen je 25. januara 2008. u Aleji zaslužnih građana na beogradskom Novom groblju. Šišović je osumnjičen pred Opštinskim sudom u Čajetini za teško krivično delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja sa smrtnim ishodom, za koje je određena kazna od jedne do osam godina zatvora. Ipak, 28. januara 2009. sudsko veće osudilo ga je na minimalnu zatvorsku kaznu od godinu dana zatvora. Takođe, dosuđena mu je zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju od 12 meseci od dana pravosnažnosti presude. Publika je nakon Milenkove smrti imala prilike da ga poshumno vidi u seriji "Bela lađa". Život je izgubio u 53. godini.
Sonja Savić jedan od najomiljenijih glumica svih vremena poznata po svom promuklom glasu i ulogama u uspešnim jugoslovenskim filmovima '80-ih godina. Mnogi pamte njene uloge u filmovima "Živeti kao sav normalan svet", "Una", "Šećerna vodica", "Davitelj protiv davitelja", "Balkaski špijun". Otvreno je pričala da konzumira marihunau, ali je nažalost bila uvučena u mnogi gori pakao droga. Sonja je 23. septembra 2008. godine pronađena mrtva u svom stanu u Beogradu. Uzrok smrti koji je utvđen obdukcijom jeste prevelika doza heroina i morfijuma. Sahranjena je u rodnoj Donjoj Grbavici i imala je 47. godina.
Davora Dujmovića najviše pamtimo po ulozi Perhana u filmu "Dom za vešanje", ali i po ulogama u "Top listi nadrealista". Kada je bio dečak, u obližnji restoran, gde je svratio na sok, došli su i Emir Kusturica i njegov asistent. Asistent je pitao Davorovog oca da li može da učestvuje u audiciji za film "Otac na službenom putu". On je pristao i na probnom snimanju se pokazalo da je savršen za ulogu. Posle filma "Otac na službenom putu" odlučio je da upiše filmsku akademiju. Nije mu uspelo i kasnije više nije ni pokušavao. S nepunih 18 godina Davor je postao glavni glumac u sledećem filmu Emira Kusturice "Dom za vešanje", posle kog je proglašen za jednog od pet najboljih glumaca u Evropi. Ali je početkom devedesetih došao u dodir s heroinom. Nekoliko puta je pokušao da se leči, ali bezuspešno. U tom periodu je izjavio:
- Ono što donosi heroin ne bih poželeo ni najgorem neprijatelju. U početku je bilo "ja sam mal' pa sam radoznal'", ali radoznalost se u ovom slučaju plaća zavisnošću.
Rat je Davora zatekao u Sarajevu, odakle odlazi u Beograd. U tom periodu snimio je još nekoliko filmova, od kojih je najpoznatiji "Underground". Tog 31. maja 1999. godine Davor je izvršio samoubistvo vešanjem u Novom Mestu u Sloveniji. Imao je 30 godina.