saznajte
NAKON SMRTI GORDANE, ZADESILA GA JE JOŠ JEDNA TRAGEDIJA: Zbog biografije Ljubivoja Ršumovića SUZA na SUZU ide
Naš omiljeni pesnik je na našu sreću još uvek veliki deo naše kulture, evo kako je protekao njegov književni život
Ljubivoje Ršumović sprski je književnik, najpoznatiji kao pesnik za decu. Rođen je 1939. godine u Donjem Ljubišu na Zlatiboru. Roditelji su mu bili Mihail i Milese Ršumović, podrijetlom iz Hercegovine. Otac mu je bio opšinski sekretar, a kasnije i sudija za prekršaje. Nakon Ljubivoja, dobili su i drugog sina, Milivoja, koji je kasnije postao inženjer tehnologije.
Osnovnu školu Ljubivoje je završio u Ljubišu, a onda je krenuo u gimnaziju u Čajetini. Višu gimnaziju završio je u Užicu. Nakon toga upisao je Filološki fakultet u Beogradu, gde je 1965. godine diplomirao komparativnu književnost.
Omiljeni dečji pisac, čika Ršum, kako mnogi od milošte zovu Ljubivoja Ršumovića, još je veoma vitalan i aktivan iako je u devetoj deceniji života, a da je "čovek koji živi za ljubav" jasno je ako samo malo "pročešljate" njegov profil na društvenim mrežama.
Do pre šest godina uz Ljubivoja Ršumovića bila je i supruga Nataša, koju je upoznao još u brucoškim danima, davne 1958.
Iako će sigurni smo Nataša zauvek ostati njegova najveća ljubav, čika Ršum je nakon tragedije koja ga je zadesila uspeo opet da zavoli.
Nekoliko godina posle Natašine smrti Ljubivoje je otpočeo zajednički život sa izvesnom Gordanom čije fotografije s vremena na vreme objavljuje na društvenim mrežama, piše Hello.
Čika Ršum, kako mu mnogi od milošte tepaju, sa Goradnom uživa van metropole, gde su sigurno našli svoj mir u prirodi. Često i putuju.
Inače, Ljubivoje je u braku sa Natašom dobio i trojicu sinova - Vuka, Branka i Mihaila.
Ljubivoje je odrastao uz dečju književnost Jovana Jovanovića Zmaja, za što je zaslušna njegova majka. Još kao dete je na temelju pesama koje je čuo, počeo da stvara vlastite pesme. U osnovno školi već je počeo da piše pesme, a jedna od njih dobila je i glavnu nagradu na natečaju dečjih Pionirskih novina.
Prvu ozbiljniju pesmu objavio je u novinama Vesti iz Užica, 1957. godine. Nakon diplome, zaposlio se na Radiju Beograd, u redakciji dečjeg programa. Bio je urednik emisija "Utorak veče - ma šta mi reče", "Subotom u dva" i "Veseli utorak". U njima je predstavljao i svoja dela namenjena deci. Nakon radija, Ljubivoje je počeo da radi i na Televiziji Beograd. Uređivao je emisije "Dvogled", "Hiljadu zašto" i "Hajde da rastemo". Iako je bio najpoznatiji po svojim dečjim emisijama, radio je i dokumentarne serije, među kojima je najpoznatija "Dijagonale - priče o ljudima i naravima". Bio je i direktor pozorišta "Boško Buha" te se celi svoj radni vek bavio i dečjom književnosti, najviše poezijom.
Za vreme svog književnog delovanja objavio je preko 80 knjiga, najviše onih za decu. Najpoznatije zbirke pesama su mu "Ma šta mi reče", "Još nam samo ale fale", "Vesti iz nesvesti", "Domovina se brani lepotom" i mnoge druge. Napisao je predstave za decu, a najpoznatije su "Šuma koja hoda", "Uspavana lepotica", "Baba roga", "Nevidljiva ptica", "Rokenrol za decu", "U stara Trojana kozje uši", "Au što je škola zglodna" i druge. Napisao je i tri udžbenika za osnovnu školu.
Mnoge pesme ovog autora imaju i svoju muzičku kompoziciju pa ih deca uče pevati od ranog detinjstva. Neke od njih su "Lako je prutu", "Miš", "Vuče, vuče, bubo lenja", "Svaki dan se sunce rađa", "Medved Brundo" i druge.
Za svoje književno stvaralaštvo Ršumović je dobio mnoge nagrade i proznanja. Najpoznatije među njima su nagrada "Neven", Brankove nagrade, nagrada "Mlado pokoljenje", Goranova plaketa i mnoge druge. Međunarodne nagrade koje je osvojio su nagrada "Pulja" za celokupno stvaralašto za decu te UNESKO za knjigu koja propagira mir i toleranciju.
DOBRODOŠLI NA SLOBODNU TERITORIJU: Za ulazak kod čika Ršuma obavezan je odgovor na jedno pitanje (KURIR TELEVIZIJA):
(Espreso/ Lektire.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!