OBAVEZNO PROČITAJTE
NEOČEKIVANO! Evo zašto STALNO proveravamo društvene mreže
Pojedine studije otkrivaju da zavisnost može biti psihička i fizička
Društvene mreže su bez sumnje promenile naše živote. Facebook, recimo, omogućava da ostanemo u kontaktu s rodbinom i prijateljima, gde god živeli, dok na Instagramu možemo predstaviti našu kreativnu stranu, bilo da smo amateri ili profesionalci.
Ipak, promene sa sobom nose i loše stvari, a u slučaju društvenih mreža to je zavisnost. Više od 200 miliona ljudi širom sveta tvrdi da je “navučeno” na digitalne platforme, navodi True List.
Pojedina istraživanja otkrivaju da zavisnost od društvenih mreža može biti psihička i fizička, dok Healthline ističe da posledice nisu nimalo naivne.
Kada uzmemo u obzir ovakve informacije postavlja se pitanje – zašto ih stalno proveravamo i time stvaramo potencijalni problem?
Objašnjenje verovatno leži u svojevrsnom “nagradnom sistemu” koji je prisutan na onlajn platformama, a podrazumeva lajkove i notifikacije, prenosi The Sun.
Osećaj zadovoljstva
Kada vidite lajk ili novo obaveštenje vaš mozak odreaguje na isti način kao i kod zavisnika od narkotika, tvrde istaživači Univerziteta u Kaliforniji.
Preciznije, u tom trenutku dolazi do lučenja dopamina u mozgu, iste substance koju organizam proizvodi kada jedemo slatkiše ili imamo intimne odnose.
– Vremenom, to trenira vaš mozak da sve češće poželi da proveri društvene mreže – tvrde naučnici.
Sličan osećaj mogu izazvati i kratki foto/video-zapisi (Story), koji u različitim formama postoje na brojnim društvenim mrežama, poput Instagrama, TikToka, Facebooka ili Snapchata.
Udar dopamina
Stručnjaci ističu i fenomen “instant zadovoljstva” koje se javlja kada odmah dobijemo lajkove ili komentare (podrške) za neku objavu.
Takve situacije privremeno podižu nivo samopouzdanja/samopoštovanja kod ljudi, uz udarac dopamina.
Ova vrsta ponašanja, međutim, vremenom može da preraste u “mehanizam” za potiskivanje negativnih osećanja (ili bežanja od stvarnosti).
Šta možete da uradite?
Ukoliko smatrate da preterujete s društvenim mrežama možete probati “digitalni detoks”, navode stručnjaci.
Postepeno smanjujte vreme koje provodite na internetu, fokusirajte se na određenu aplikaciju, a potom isključite notifikacije.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!