Legat Branka Pešića - Urađena je svojevrsna rekonstrukcija njegovog životnog prostora
Foto: Print Screen Youtube

muzej

Legat Branka Pešića - Urađena je svojevrsna rekonstrukcija njegovog životnog prostora

U posebnom Domu legata, pokraj Muzeja knjige i putovanja i Muzeja srpske književnosti koji su otvoreni u ovom udruženju, pripremljen je legat slavnog gradonačelnika.

Objavljeno: 14:34h

Legat omiljenog gradonačelnika Beograda Branka Pešića poklonila je njegova porodica Udruženju za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat, potvrđeno je Tanjugu u Adligatu

Preuzet je nameštaj iz Pešićeve kuće, njegove police i veći deo biblioteke, pisaći sto i fotelje, tako da je u legatu urađena svojevrsna rekonstrukcija njegovog životnog prostora iz sedamdesetih i osamdesetih godina HH veka, što je naročito važno.

На данашњи дан 1922. године, рођен је Бранко Пешић, по многим мишљењима најпопуларнији градоначелник Београда. * На месту председника Скупштине града Београда, налазио се од 1964. до 1974. године. У време његовог мандата, изграђени су мост „Газела", Мостарска петља, зграда Београђанка, Теразијски тунел, почела је изградња Београдског железничког чвора, који је подразумевао измештање Главне железничке станице у Прокоп и пролаз возова кроз подземне објекте, како би се растеретио земни саобраћај. Ово је била само прва фаза, јер се даље планирала градња Београдског метроа. Пешић је усвојио и пројекат „Београд на Сави", план спуштања града на његове реке. * Обављао је и дужности потпредседника Председништва СР Србије и председника Скупштине СР Србије (1982—1984), народног посланика Републичке скупштине СР Србије и Савезне скупштине СФРЈ и члана Централног комитета Савеза комуниста Србије. * Преминуо је 4. фебруара 1986. године у Земуну и сахрањен је у породичној гробници на Земунском гробљу. * #brankopesic #brankopešić #kulturnibeograd

A post shared by Културни Београд (@kulturni.beograd) on

Dragocena zbirka ordenja, medalja i povelja koje je on dobio tokom više decenija na različitim funkcijama naročito je impresivna: od povel?e koju je svojeručno potpisala kraljica Elizabeta II, do medalja koji su mu uručivali najznačajniji vladari iz celog sveta, ali i mnogobrojne institucije i sportska društva iz SFRJ, sve to čini jednu neverovatnu celinu jednog od najnagrađivanijih Jugoslovena, koji je, ipak, bio izuzetno skroman.

Tu su, između ostalog, orden Legije časti, Orden junaka socijalističkog rada, Orden zasluga za narod, Orden za hrabrost, Partizanska spomenica 1941 itd.

"Jedini zahtev Lazara Pešića, sina Branka Pešića jeste da u legat ne ulaze političari, i da se sa predmetima iz legata ne fotografišu. Porodica smatra da su se političari prethodnih decenija ogrešili o Beograđane i nikako ne žele da dozvole da se legat i ime Branka Pešića koristi u propagandne dnevnopolitičke svrhe. To svakako razumemo i podržavamo, zato ćemo postaviti posebne panele koji će zatvarati legat u slučaju posete političara, a planiramo i da uradimo poseban znak "zabranjeno za političare''“, kaže Viktor Lazić.

Legat će zvanično biti otvoren kada prođe pandemija virusa kovid 19, ali je za otvaranje sve pripremljeno - većina predmeta je preneta u Udruženje Adligat i napravljena je stalna postavka.

Legat je formiran na inicijativu književnika Miloja Popovića Kavaje, autora stihova za "Marš na Drinu", dugogodišnjeg direktora Sava centra i Kulturnog centra Jugoslavije u Njujorku.

"Pešić je 1969. godine bio domaćin članovima Misije Apolo 11 i tom prilikom su mu trojica prvih ljudi na mesecu - Nil Armstrnog, Majkl Kolins i Edvin Baz Oldrin poklonili fotografiju sletanja na mesec i potpisali je. Isto se dogodilo i sa astronautima četvrtog sletanja na mesec, Apola 15. Bio sam oduševljen kada sam ugledao originalne potpise šestorice astronauta", kaže Viktor Lazić.

Udruženju Adligat je poklonjena i knjiga koju su 1972. godine, prilikom proslave pedesetog Pešićevog rođendana, napravile zajedno mnogobrojne najznačajnije ličnosti tadašnjeg javnog života.

Svaku stranicu je ispunio jedan velikan - slikari, na primer Petar Lubarda, Beta Vukanović, Ivan Tabaković, Lazar Vujaklija, Mario Maskareli, Peđa Milosavljević, Mića Popović oslikali su celu svoju stranicu ili zalepili svoju sliku u knjigu ogromnog formata, pesnici su za Pešića napisali ili prepisali svoje pesme (Desanka Maksimović, Duško Radović, Ljubivoje Ršumović, Brana Crnčević).

Dvadeset i troje najznačajnijih ličnosti svog doba iskoristili su sav svoj talenat da bi se zahvalili dragom gradonačelniku.

Među značajnim imenima su i Miodrag Petrović Čkalja, Ljuba Tadić, Mira Stupica, Milena Dravić, Dragan Nikolić, Dušan Petričić...

espreso.co.rs/tanjug

Bonus video:


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.