filmska legenda
JEDNA OD POSLEDNJIH ULOGA NEBOJŠE GLOGOVCA: Pojavljuje se u ulozi sveštenika, a PREMIJERA ovog filma tek sledi
U ovom filmu Glogovac se pojavljuje u ulozi sveštenika, koji u bolnici pričešćuje vladiku Mardarija, koji je na samrti
“Tihi kutak Hristov ” još jedan je u nizu film u kome je glumio nedavno preminuli glumac Nebojša Glogovac i koga će publika tek imati prilike da pogleda.
U ovom filmu Glogovac se pojavljuje u ulozi sveštenika, koji u bolnici pričešćuje vladiku Mardarija, koji je na samrti.
Dokumentarac “Tihi kutak Hristov” publika će imati prilike premijerno da pogleda 4. maja u kripti Hrama Svetog Save na Vračaru.
Film je snimljen u čast svetog Mardarija Libertvilskog, najnovijeg srpskog sveca, u produkciji manastira Ostrog i u saradnji s “Delius filmom”, a njemu je intimno i lično bio veoma važan. Glogovac tumači lik sveštenika Žike, a svoje scene uradio je s kumom Slobodom Mićalović i Radivojem Rašom Bukvićem. Nebojša je ovu ulogu snimio bez honorara, a posebno se radovao što radi sa suprugom svoga kuma Vojina Ćetkovića.
Pokojni glumac dete je sveštenika i prote Milovana Glogovca, a nije mu prvi put da oblači mantiju. Već je maestralno odigrao ulogu sveštenika u seriji “Moj rođak sa sela”, gde pričešćuje baku pred smrt i peva pesmu “A što ti je, mila kćeri”.
Režiju “Tihog kutka Hristovog” potpisuje Radisav Jevrić, a glavnu ulogu tumači Radivoje Raša Bukvić, koji igra vladiku Mardarija. Glogovcu je ovo bio poslednji dokumentarac u karijeri, a posle je snimio i dva igrana filma “Zaspanka za vojnike” i “Južni vetar”.
Film o Svetom Mardariju Libertvilskom svedočanstvo je o prvom srpskom episkopu na tlu Amerike i njegovom putu iz rodnih Kornata nadomak Podgorice, odakle je krenuo još kao dečak, do dalekog Libertvila.
Snimljen je povodom predstavljanja njegovih svetih moštiju nakon 82 godine od upokojenja. Ideja ovog projekta je da film bude savremeno žitije svetitelja, kako bi vaskoliki srpski narod saznao o životu Ivana Uskokovića, monaha Mardarija, danas svetitelja priznatog od Srpske, Ruske i Moldavske pravoslavne crkve.
On je živeo u Rusiji i Srbiji, a okupio je raseljene Srbe i u Čikagu. U Libertvilu je pronašao imanje koje ga je naviše podsećalo na okruženje u kojima se nalaze manastiri-sirotišta u otadžbini. Novac za kupovinu zemljišta dao mu je Mihajlo Pupin. Na tom imanju sazidan je manastir Svetom Savi, sirotište i dom za stare, kao i groblje koje su sa pravom nazivali “mala Srbija”.
Vladika Mardarije upokojio se 12. decembra 1935. godine u 46. godini zemaljskog života. Sahranjen je u svojoj zadužbini u Libertvilu. Godine 2015. Sabor SPC doneo je odluku o kanonizaciji Svetog Mardarija, a njegove netruležne mošti otkrivene su u maju prošle godine.
Bonus video:
PUPIN POSLE 100 GODINA PRED SRBIMA: Naučnikova borba za srpsko nasleđe
(Espreso.co.rs/Opanak.net)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!